eeland ooi en vitaal prijsvraag: doe mee! Zes miljoen voor een vitaal idee Zes miljoen stelt de overheid - tot 2006- jaarlijks beschikbaar voor medefinanciering van projecten die bijdragen aan een vitaal Zeeuws platteland. Maar u kunt ook een graantje meepikken. De Zeeuwse Milieufederatie is op zoek naar creatieve groene ideeën en schrijft hiervoor een (jaarlijks terugkerende) prijs vraag uit: de Zeeland Mooi en Fvitaal prijs. De ZMF stelt een prijs ter waarde van f250,- beschikbaar voor het meest belo vende groene idee. Bovendien werkt de ZMF uw idee uit tot een project en gaan we op zoek naar fmanciers. Laat uw groene wens in vervulling gaan! Vitaal Platteland is een initiatief van de provincie Zeeland. De vitaliteit van het Zeeuwse platteland staat onder druk. Vele boeren stoppen of zullen door het ontbreken van een opvol ger in de nabije toekomst ermee ophou den. Wat gaat er met die leegstaande boer derijen gebeuren? Wie zorgt er straks voor het instandhouden van het unieke Zeeuwse landschap? Hoe kunnen we ongewenste ontwikkeling, zoals verstede lijking, in goede banen leiden? Er liggen mogelijkheden voor plattelandstoerisme, voor agrarische natuur en voor natuuront wikkeling. Hoe kunnen die elkaar verster ken? Aanpakken Met het initiatief Vitaal Platteland wil de provincie de problemen op het platteland aanpakken. Hiervoor is een bestuurlijk consortium en werkgroep in het leven geroepen, waarin de verschillende belang hebbenden, zoals de landbouw, recreatie, Melissa Ernst waterschappen, bankwezen en het bedrijfsleven vertegenwoordigd zijn. De ZMF neemt deel als vertegenwoordiger van de natuur- en milieuorganisaties in Zeeland. Doelen 'Vitaal platteland' heeft vier doelen: 1.verhogen van de kwaliteit van water, milieu en natuur en landschap 2.bevorderen, van duurzame landbouw 3.bevorderen van meer economische dra gers (naast de landbouw) 4.bevorderen van de leefbaarheid. Meedenkers gevraagd Bij de doelstelling 'verhogen van de kwali teit van water, milieu, natuur en land schap' liggen kansen, die de natuur- en milieubeweging niet onbenut mag laten. De Zeeuwse Milieufederatie voelt zich ver antwoordelijk voor een bijdrage aan het behoud én de versterking van het Zeeuwse landschap en de verbetering van ons milieu. Evenzeer heeft de ZMF oog voor de economische vitaliteit en leefbaar heid van het platteland. We willen goede en creatieve projecten formuleren en nodigen de lezers van Wantij uit met ons mee te denken. U kent de regio als de beste. De ZMF wil graag van uw creativi teit gebruik maken. Samen willen we komen tot fantasierijke en gedurfde ideeën. Daarom daagt de ZMF de Wantij- lèzer uit mee te doen en het formulier op de achterzijde van deze Wantij in te vul len. Fantasie Hoe ziet uw ideale Zeeuwse platteland eruit? Verlangt u terug naar vroeger, naar de hooimijten of de schaapskudde gra zend op de bloemdijken? Of heeft u iets futuristisch op het oog? Zijn er misschien zaken die u al jaren storen, die u in uw omgeving graag anders zou zien? Ziet u kansen voor bijvoorbeeld kleine natuur ontwikkelingsprojecten? Of heeft u totaal andere ideeën zoals natuur als kunst of als avontuur. Vaak geldt: hoe creatiever, hoe beter. Laat uw fantasie de vrije loop! Vitaal idee in uitvoering De Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland heeft voor haar project voor paddentunnels, een veilige oversteek bij het zoetwatergebied te Schuddebeurs, gehoor gevonden! Dit project ontvangt van Vitaal Platteland enkele tienduizenden guldens. Wie volgt? Samenwerking Kijk ook eens of het idee zich leent voor samenwerking, met bijvoorbeeld de land en tuinbouw, de bosbouw, de recreatie, het waterschap of het energiebedrijf. Een paar voorbeelden om u op weg te helpen? Je kunt de daken van boerderijen bedek ken met zonnecellen (landbouw-milieu- energie). Of percelen volzetten met ruige essenhoutstruwelen in combinatie met kruip- en sluippaden. Net als vroeger kun nen deze struwelen dienst doen als hak hout, niet meer voor de broodoven, maar nu voor het stoken van een energiecentra le (natuur, recreatie, bosbouw, cultuurhis torie en energie)Hoe meer functies u combineert, des te groter de kans is dat het project gefinancierd kan worden. Heeft u een vitaal, groen en cre atief idee? Stuur de bladzijde hiernaast ingevuld voor 1 novem ber 2000 op naar de ZMF. De ZMF kiest het meest belovende idee uit en werkt het uit, natuurlijk in overleg met u, tot een project voorstel. We gaan voor u op zoek naar partners en meefïnanciers. Vervolgens dienen we het in bij Vitaal Platteland. Na goedkeuring van het project door Provinciale Staten, kan uw wens in vervulling gaan. Bovendien ontvangt u als winnaar van de Zeeland Mooi en Fvitaal prijs een geheel verzorgde dag naar een bijzondere plek in Zee land, waar u anders nooit komt. Of contant 250 gulden. Natuurlijk volgt er een vermelding in Wantij en ontvangt u de Zeeland Mooi en Fvitaal wisseltrofee. Immers de ZMF wil de komende 5 jaar jaar lijks deze prijs uitreiken. Liever zelfstandig aan de slag? Mensen die ideeën hebben ën hiermee zelfstandig aan de slag willen, kannen bij de provincie Zeeland terecht en daar rechtstreeks een formulier voor subsidie opvragen. De contactpersoon is dhr. J. Broodman, postbus 153, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631443 Melissa Ernst is medewerkster duurzame landbouw en plattelandsvernieuwing van de ZMF. 18 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 22