ff a antij BEW- Ex- Column 12 13 17de jaargang, nr. 3, oktober 2000 Column Zo lillijk as de nacht Jan Zwemer Een glazen stad zo groot als Goes Jan Moekotte Verkassen vraagt om weloverwogen beleidskeuze Alleen glazen stad bij Nieuwdorp onder voorwaarden Tjeu van Mierlo De sluipende verstening van het platteland Geertje van der Krogt Onder de leden Nieuwe lelijkheid in Zeeuws-Vlaanderen Willem de Weert Berichten Recepten Zeeuwse Vlegel baktarwe Auvergnepolder Groene Grens tussen Brabant en Zeeland Willem de Weert De lezer spreekt Wie denkt de ZMF wel dat zij is? Willem de Weert "Balans zoeken tussen actie en overleg" Jaap van der Doef nieuwe voorzitter ZMF Willem de Weert Handhaving Regenkappen bedreigen landschapsschoon Jan-Eelco Dijk Kijken naar Natuur in het grensgebied Richard Struijk Landschap Verdedig het landschap Winant Ha If werk Proficiat met uw prijs: 6 miljoen voor een vitaal idee Melissa Ernst eeland ooi en vitaal prijsvraag Agenda Flerfst Elly Geelhoed Vouwblad Fluisdieren, hun welzijn en het milieu Gerda Spaander Zö lillijk cis de ncicht In 't septembernummer van een taemelijk bekend landelijk blad las ik 't volgende zinnetje: "Steeds weer als ik er kom, merk ik op dat Veere niet is verpest door aan grenzende nieuwbouw." Kiek, docht ik, noe 'ore me 't is van een ander en nog in duudelijke woorden ook. Nieuwbouw kan misschien nóclig weze, mae ze is meêstal ook zö lillijk as de nacht. Dat 't Zeeuwse landschap nie overaol zö zuuver te 'ouwen is as rond Veere, dat wete ik en dat wete julder natuurlijk goed genoeg. Daè gaet 't mien nie om. Mae wat as mien de leste jaeren zö opvalt is dat 't dikkels juust ménsen uut de Randstad bin, die de gevaeren ziee die as 't landschap bie ons in Zeeland bedreige. Ze 'ebbe pienlijke ervaeriengen mee de land'oen- ger van de projectontwikkelaers en de overheden en ze zeie as 't waere: past erop, dat dat bie julder ook nie gebeurt! 'Ebbe ons in Zeêland eigenlijk nie een te rooskleurig beeld van de betrouw- en beheersbaer'eid van de liberale tendenzen in onze saemenlevienge? Omda me de waere aerd van dat monster nog aoltied nie toet op 't bot ondervonden Volgens mien kunne me as Zeêuwen 't beste van aol 's een stuitje gae luustere nè die mén sen die op te boksen tegen de Betuwelijn of de zöveeste landiengsbaene op Schiphol. Goed luustere en d'r van lere, want zukke diengen komme bie ons ook, zeker en vast. Wat zeie 'k? Die bin d'r eigenlijk a. In Zuud-Beveland wete ze d'r van mee te praoten. 'k Za d'r verder nie op ingae, d'r bin in dit nummer van Wantij genoeg andere die as dat doee. Misschien alleen even een suggestie: kunne die kassen nie ondergronds? Bievobbeld in 't gat van de tunnel, naedat 'n mislukt is. Een soort natuurcompensatie dus, mae dan anders? Jan Zwemer Jan Zwemer is historicus en publiceert o.a. in het. Zeeuws. 2 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 2