e sluipende verstening van het platteland iwmijjun.üj,' Ondanks een op papier uiterst terughoudend ruimtelijk beleid bouwt men in het landelijk gebied er lustig op los. De lelijkheid van de nieuwbouw wordt nog geaccentu eerd door de slechte kwaliteit van de stedenbouwkundige opzet. Locatie, verkaveling, dichtheid en architectuur zijn zelden afgestemd op de omgeving. Terwijl er honderddui zenden guldens worden uitgegeven om stukjes landschap op te kalefateren, worden ondertussen dezelfde bedragen besteed om stenen zo te stapelen, dat het effect onmiddel lijk weer teniet wordt gedaan. nieuwe burger- of recreatiewoning in het buitengebied ontstaat. Er is zelfs een geval bekend, waarbij een bejaarde boer zonder opvolging een nieuwe bedrijfswoning gaat bouwen. Volgens de regels kan dat, die zijn natuurlijk niet aan een leeftijd of opvolger gebonden. Ook blijven boeren die stoppen en hun grond verkopen, in de bedrijfswoning zitten en mag de nieuwkomer op zijn beurt een bedrijfswo ning bouwen. Bedrijventerreinen Volgens het streekplan mag elke plaats een bedrijventerrein ontwikkelen van min der dan 5 hectare, voor de opvang van plaatsgebonden bedrijven. De truc? Het verplaatsen van kleine bedrijven uit de kern naar het nieuwe bedrijventerrein, om zo ruimte te creëren voor woningbouw, die volgens het streekplan niet buiten de kern mag plaatsvinden. Iedere gemeente heeft tegenwoordig zijn eigen bedrijven- Een "mooi" voorbeeld is de Cletemspolder en omgeving aan de kust van West Zeeuws-Vlaan- deren. Deze polder wordt voor veel geld landschappelijk ingericht, terwijl grenzend aan dit gebied een camping vol wordt gebouwd met vakantiehuisjes. Omdat het bestemmingsplan geen vakan tiehuisjes toestaat zijn er een paar wielen onder gezet. Nu heten ze stacaravans. De publieke rijkdom van ons cultuur- en natuurlandschap wordt in hoog tempo opgeofferd aan lelijk ogend privé-belang. Ontsnappingsformules De provincie Zeeland schrijft in het streek plan het volgende: "Buiten de kern dient de woonfunctie niet te worden uitge breid." Er wordt echter een aantal uitzon deringen gemaakt. Voorbeelden daarvan zijn: aan het buitengebied gebonden huisves ting 1 opvullen van gaten in landelijke bebou wingsconcentraties landgoederen onder voorwaarden en zogenaamde 'unieke projecten'. Het zijn stuk voor stuk ontsnappingsfor mules, waarvan listig gebruik gemaakt wordt door zowel gemeentes als particu liere initiatiefnemers. We zetten een aantal uitwassen op een rijtje. Opslagloods voor land bouwproduc ten bij IJzendijke, plaatselijk bekend als Boerenverdriet Foto: R Verdurmen Bedrijfswoningen Neem de (tweede) bedrijfswoning. "Nieuwe bedrijfswoningen zijn slechts dan toelaatbaar als dit uit oogpunt van de agrarische bedrijfsvoering en de bedrijfs omvang aantoonbaar noodzakelijk is." Behalve het feit dat bijvoorbeeld een kleinfruitbedrijf, een groente-, bloemen- of houtkwekerij al gauw -met een paar hectare- volwaardig is, en er dus een nieu we woning mag worden gebouwd, zie je in de praktijk maar al te vaak, dat door splitsing of staken van het bedrijf ook een terrein. Vele kleine gemeentes maken vele kleine bedrijventerreinen met alle ineffi ciëntie en verstening van dien. Is dat geen leuk item in de discussie van de gemeen telijke herindelingen? Recreatiewoningen Als derde voorbeeld de recreatiewoning. Het tijdperk van het uit de grond stampen van grote bungalowparken in het buiten gebied lijkt zo goed als achter ons te lig gen. Maar het valt wel op dat paardenstal len, bakketen, schuurtjes en arbeiders- 7 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 7