Doe mee aan het Zeelanddebat! ZEELAI N DISCUSSIE Leden ontvangen enquête Berichten Ook op internet: htto://www.zpplanrtdphpt.nl/ De provincie nodigt alle leden van de Zeeuwse Milieufederatie uit deel te tremen aan het Zeelanddebat. Daarvoor ontvangt U een dezer dagen per post de Zeelandivijzer met vragen over de toekomst van de provincie. Het invullen van de vra gen kost ongeveer een kwartier. Doe Zeeland mag best wat rustiger blijven dan de rest van het land. Foto: Jaap Wolterbeek mee en laat de stem van de individu ele leden van de milieufederatie horen! Het themadeel van de goed bezochte ledenvergadering op 21 november j.l. in Goes was gewijd aan het Zeelanddebat. De provincie organiseert dit debat om een beeld te krijgen hoe de inwoners van Zeeland over de toekomst denken. Op de thema-avond gaven twee leden van de ZMF een voorzet voor het debat. Hugo Doeleman van de Vereniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland schetste een toe komst waarin Zeeland zijn identiteit behoudt. Zeeland mag, volgens hem, geen Randstad worden. Daarom moet de groei van de bevol king tot stilstand komen en mag nieuwbouw alleen in de steden plaatsvinden. Er moet wel vernieuwing plaatsvinden, maar dan in de vorm van reno vatie. Doeleman voorspelde een grote rol van het internet: thuis telewerken beperkt de mobiliteit. Bewoners van het platteland zullen, bij gebrek aan voorzieningen, via het internet boodschappen op bestelling doen. Leegstaande boerderijen op het platteland zag hij de functie van woning en kantoor krijgen, uiteraard met behoud van het typisch Zeeuwse uiterlijk. Jan de Zwart van natuurvereni- ging "t Duumpje" verbond het heden met het verleden en de toekomst. Aan de hand van het ontstaan van Zeeuws- Vlaanderen schetste hij dat de geschiedenis nog steeds actu eel is. Ook vroeger vonden er debat plaats over bijvoorbeeld het rijzen van de zeespiegel, over de veranderingen in de landbouw en de verdieping van vaarwegen. Tussenstand Provincieambtenaar Harry Benschop gaf vervolgens de tussenstand van het Zeeland debat. Half november waren er 400 reacties via internet en 2200 vragenlijsten teruggeko men. Een paar opvallende resultaten: de helft van alle deelnemers vindt dat Zeeland alleen nog schone en hoog waardige bedrijven mag bin nenhalen en dat de groei van het toerisme moet stoppen. Landbouw en natuurbeheer moeten samengaan, vindt 66 procent van de deelnemers. Maar liefst 71 procent is voor een gevarieerde grondwater stand die natte natuur en waterberging mogelijk moet maken. Nog opvallender is dat 44 procent vindt dat, als het voor de veiligheid van Zeeland nodig is, (tijdelijk) polders onder water mogen lopen. Daarmee lijkt 'ontpoldering' terug op de agenda. Uitkomsten Na deze inleidingen vond er een groepsdiscussie plaats. Aan het einde van de avond vergeleek ZMF-voorzitter Jaap van der Doef de uitkomsten van de discussie met de tus senstand van het Zeelanddebat. Opvallend was dat de aanwezigen eerder kie zen voor agrarisch natuurbe heer dan voor nieuwe natuur. "En biologische landbouw!", riep een deelnemer. Wat het ontpolderen betreft, stelde men een behoedzame aanpak voor gezien de (overgevoelig heid van het onderwerp. Groei van het toerisme mag alleen in het Zeeuwse achterland, de kust is vol, vond men. Nieuwbouw alleen in de ste den. Bouwen op laaggelegen locaties werd 'waanzin' genoemd. Aan nieuwe wegen in Zeeland bleek weinig behoefte, alleen voor het oplossen van lokale knelpun ten. De eindconclusie van de avond luidde 'dat het in Zeeland best wat rustiger mag blijven dan in de rest van het land'. Ook u kunt uw mening over de toekomst van Zeeland kwijt. Stuur de ingevulde vragenlijst op naar de provincie. De uitkomst zal in de vol gende Wantij gepubli ceerd worden Willem de Weert is lid van de Wantij redactie. 10 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 10