ouwblad Hout Hout in soorten Robinia en kastanje Verduurzaming door PLATO december 2000 Gerda Spaander Inhoud: Hout in soorten Robinia en kastanje Verduurzaming door Plato FSC FSC in Zeeland De beste keus? Verduurzaamd hout de wereld uit Tuinmeubelen op de goede weg Oud hout opnieuw gebruiken Beleggen in goed hout Alternatieven voor tropisch hardhout Adressen uit de rest van Europa, en 26% uit andere werelddelen. Dit vouwblad gaat niet over het gebruik van hout voor brandhout of papier, maar voor doelen waarbij het lan ger meegaat. Hout in de bouw, hout voor meubels, hout in de tuin. Als we bij het kiezen van het meest geschikte hout ook rekening willen hou den met het milieu is dat nog niet zo een voudig. Het woord 'duurzaam' wordt al snel heel anders gebruikt dan in de milieuwereld. In 'verduurzaamd' hout bij voorbeeld, hout dat langer meegaat door de behandeling met creosoot of wolman- zouten. En ook tropisch hardhout wordt vaak als 'duurzaam' aangeprezen wegens de lange levensduur. Allemaal waar, maar het levert geen duurzame wereld op. Overigens is het vermijden van tropisch hardhout geen garantie voor het behoud van waardevolle bossen. Ook het gebruik van 'western red cedar'vaak aangeprezen als een milieuvriendelijk alternatief voor tropisch hardhout, heeft kaalslag van onvervangbare bossen tot gevolg, in dit geval in Amerika en Canada. Het soort hout dat nodig is hangt af van de toepassing. Hout dat niet blootgesteld wordt aan de zon, (regen)water en schim mels, en waar niet steeds hard tegenaan wordt gestoten, hoeft niet afkomstig te zijn uit de hoogste 'duurzaamheidsklasse'. Met vooral vuren, grenen en beuken kom je vaak al een heel eind als het gaat om binnenkozijnen, plinten of trappen. Bij toepassingen waarbij het hout het har der te verduren heeft zijn er verschillende milieuvriendelijke mogelijkheden: Europees loofhout van hoge duurzaam heid, tropisch hardhout met FSC-keur- merk en hout dat op een milieuvriendelij ke manier is verduurzaamd. Ook vuren en grenen zijn dan nog mogelijk, maar dan moet het hout wel heel goed worden onderhouden. Europese loofhoutsoorten die lang mee gaan in weer en wind zijn eiken, robinia en tamme kastanje (te onderscheiden van de bekende paardekastanje). Robinia komt van oorsprong uit Noord-Amerika, en komt nu ook veel voor in Oost - Europa. In Nederland is de robinia een regelmatig voorkomende straatboom, die mooi wit bloeit in het voorjaar. Maar daar mee heb je nog geen timmerhout. Er wor den nu proeven gedaan met de teelt van robinia in Nederland. Via het GIN (Groen Invest Nederland) kan er ook in deze teelt worden belegd. Er zijn al diverse tuinmeu belen van robinia op de markt. Hout van de tamme kastanje is ook heel geschikt voor buiten, en wordt vooral gebruikt voor palen, hekwerk en parket. Het verduurzamen van hout is tot nu toe voornamelijk gedaan met chemicaliën. iMet de komst van het PIATO-hout is daar verandering in gekomen. PLATO staat voor Providing Lasting Advanced Timber Option, zoiets als 'zorgen voor timmer- 1 Vouwblad Wantij december '00 Zonder bomen zou de wereld maar kaal zijn. Bossen en bomen zijn belangrijk, omdat een groot deel van de plan ten- en diersoorten in de wereld er in leeft. Bossen hebben bovendien een gunstige invloed op het klimaat. Bossen zijn mooi om te zien en prettig om in te recreëren. Verder leveren bossen veel producten, waaronder hout voor vele toepassingen, en daarnaast ook voedsel en medicijnen, al geldt dat laatste niet of nauwelijks voor Nederlands bos. Jaarlijks gebruiken we per Nederlander gemiddeld 1 m1 hout (incl. papier). Daarvan komt 8% uit eigen land, 66% FotoJaap Wolterbeek

Wantij | 2000 | | pagina 11