Tuinmeubelen op de goede weg Oud hout opnieuw gebruiken Beleggen in goed hout een eind aan. Tuincentra zullen dus ander hout moeten gaan verkopen. Een rondje langs Zeeuwse tuincentra leert dat hun inkopers daar nog niet echt mee bezig zijn. Een enkeling noemt robinia als mogelijke vervanger, anderen weten het nog niet en gaan er van uit de leveranciers van tuinhout er wel iets op verzinnen. Verduurzaming met creosootolie (uit steenkoolteer) is inmiddels ook verboden, en ook voor gecreosoteerd hout is een importverbod in de maak. Zeeuwse fruittelers Dus ook de Zeeuwse fruittelers, die per hectare zo'n 500 tot 4000 gewolmaniseer de of gecreosoteerde boompalen wegzet ten, moeten naar alternatieven uitzien. Er wordt druk geëxperimenteerd, maar de ideale vervanging is nog niet gevonden. Betonnen palen zijn duur, zwaar en breekbaar (en scoren een hoge milieube lasting), palen van gerecyclede kunststof trekken krom als ze lang aan zon en regen blootstaan en robinia-palen zijn er nog veel te weinig voorhanden. Er zijn verschillende manieren om het milieu te verbeteren. Is er bij het verduur zaamde hout sprake van een verbod, bij de tuinmeubelen zien we enerzijds actie en anderzijds overleg en het ontwikkelen van een nieuw product als methoden om de tuinmeubelen van 'fout' hardhout uit de tuincentra te krijgen. Vooral Milieudefensie heeft de pers gehaald met acties bij de tuincentra, om duidelijk te maken dat er over hardhouten tuinmeu belen meer is te zeggen dan dat ze mooi zijn en lang meegaan. Daarnaast is er hard gewerkt aan het tot stand komen van het FSC-keurmerk en aan het stimuleren van Tuinmeubelen hoeven niet van tropisch hardhout te zijn om tegen weer en wind bestand te zijn. Foto: uit folder Gelfort. 3 Vouwblad Wantij december '00 de FSC-sector, zodat er nu ook een goed alternatief voorhanden is. Ook zijn er robinia tuinmeubelen verkrijgbaar, die er ongeveer net zo mooi uitzien als de chi que stoelen en banken van teakhout. Tenslotte worden er ook nog altijd tuin meubelen gemaakt van vuren en grenen, maar die vergen geregeld onderhoud met verf, olie of beits, en kunnen in de winter beter binnen worden gezet. Voor hout kun je niet alleen naar de han del in bouwmaterialen. Ook sommige sloopbedrijven leveren bruikbaar hout. Goed voor het milieu want er hoeft geen nieuwe boom te worden gekapt en over grote afstanden te worden vervoerd. Een ander voordeel is dat gebruikt hout door gaans 'uitgewerkt' is. Adressen voor balken, planken en vloerde len, vrij van spijkers en op maat gezaagd, staan in de Gouden Gids. Over beleggen in teakplantages zijn nogal wat sprookjes de wereld in gestuurd. De bomen zouden heel snel tot de hemel groeien en de beleggers werden vanzelf rijk. Inmiddels is er erkend dat de ver wachtingen te hoog gespannen waren. Maar wie zijn geld graag op een verant woorde manier in hout wil beleggen heeft verschillende mogelijkheden. Er zijn bijvoorbeeld teakpolissen van plan tages in Brazilië, waar het hout wordt geteeld volgens FSC-principes (Groen Kapitaal Plus Plan). Dan hoefje niet onge rust te zijn dat er oerwoud is gekapt om de plantages op aan te leggen, of dat er hongerlonen aan de plantagemedewer kers worden betaald. Bovendien zijn de prognoses over de opbrengst volgens bos bouwers reëel te noemen. Zo'n polis is wel een lange-termijn investering: op eventuele opbrengsten van tussentijdse dunningen na, komt het grote geld pas als de bomen na 25 jaar worden gekapt. Hoewel dat eigenlijk nog aan de vroege kant is, want pas als bomen zo'n 80 jaar oud zijn leveren ze het ideale, lang mee gaande teakhout op. Het is ook mogelijk om op een soortgelij ke manier te beleggen in robinia-plantages op verschillende plaatsen in Nederland (GIN Groengroeiplan). Dat heeft het voor deel dat je nog eens kan gaan kijken hoe je bomen erbij staan.

Wantij | 2000 | | pagina 13