Veel animo voor de eeland ooi en vitaalprijs Melissa Ernst Uw groene wens in vervulling laten gaan! Door mee te doen met de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs maakt u hier kans op. In de vorige Wantij kon u hier meer over lezen. Begin november sloot de termijn van inzending. Ruim twintig mensen hebben hun groene hart laten spreken en hun groene idee op papier gezet. Een greep uit de veelbe lovende ideeën. Een project dat tot de verbeelding e spreekt is de otter terug in de Zeeuws-Vlaamse kreken, een vuri ge wens van een van de indieners. Rond 1970 is de otter verdwenen door de teloorgang van de juiste levensomstandig heden. Voor de indiener is de terugkeer van de otter meer dan een terugkeer van een uitgestorven zoogdier. De otter is een symbool voor een goede waterkwaliteit, een goede natte ecologische infrastruc tuur en daarmee het symbool van een vitaal platteland. In Walcheren wordt de noodklok geluid voor de karakteristieke weidevogel: de grutto. Afgelopen jaar signaleerden de inzender nog maar 8 gruttoparen. Paartjes die met alle macht een poging deden hun jongen groot te brengen, spitsroeden lopend tussen vijanden als de kraai en de grasmaaiers. Een reservaat voor de grutto zou een oplossing zijn. Bijvoorbeeld in combinatie met waterberging, zoals de provincie voorstelt voor de lagere poel- gronden. Adoptiepark Andere deelnemers zochten het dichter bij huis. Zij wensen een grotere betrokken heid van de mens bij de natuur dicht bij huis. Zij stellen bijvoorbeeld voor om een boomwachterservice in de buurt op te zet ten, of een adoptiepark voor bomen aan te leggen. Zo n park bestaat uit geadop teerde bomen, die aangeplant zijn van wege een bijzondere gelegenheid, bij voorbeeld een geboorte. Wat is leuker voor kinderen om met elke jaargetijde de boom van kleur te zien veranderen? Plaats Grutto reservaat op Walcheren Foto: Folder over weide vogels SLZ. je zo'n park langs de rand van het dorp of stad, dan kan er bovendien tegemoet gekomen worden aan de ergernis van een drietal inzenders: slecht in het landschap ingepaste dorpen. Ook bedrijven en bedrijventerreinen verdienen volgens hen in het groen gebed te worden. Kusttram Sommige inzenders gaan verder. Wat dacht u van een tramlijn langs de kust van Walcheren, voor bewoner en toerist. En natuurlijk de auto laten staan. Ambitieus, maar niet onmogelijk. In Zwitserland heb je ook autovrije dorpen! Ook ideeën waarvoor samenwerking nodig is, zijn geopperd. Het verwijderen van asbestdaken van boerderijen en deze vervangen door een dak met zonnepane len is zo'n idee. Ook ideeën met een knip oog naar de recreatie zijn genoemd. Aanplant van fruit- of notenbomen langs recreatieve routes of fietspaden langs oude goederenspoorlijntjes zijn hier voor beelden van. Teveel ideeën om op te noe men, De keuze wordt nog moeilijk. Winnaar We houden het nog even spannend. Pas in de volgende Wantij kunt u lezen wie de winna(a)r(es) is van de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs en voor welk idee de ZMF op zoek gaat naar samenwerkingspartners en financiers. Dit wil niet zeggen dat we niks met de andere ideeën zullen doen. Zeker als het idee past in de visie van de ZMF zullen we het meenemen in ons reguliere werk. Over hoe of wat krijgt iedere inzen der t.z.t. bericht. Wilt u ook uw groene wens in vervulling laten gaan, en heeft u uw groene idee voor het Zeeuwse platteland nog niet ingestuurd? Ook in het jaar 2001 kunt u weer in aanmerking komen voor de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs. Immers de ZMF wil de prijs t/m 2005 jaarlijks uitrei ken. Wilt u meedoen? Het invulformu- lier vindt u achterin de Wantij van oktober 2000. Voor een nieuw formulier of informatie over de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs kunt ook bellen naar de ZMF. Vraag naar Melissa Ernst, tel. 0113- 230075 Melissa Ernsl is medewerkster duurzame landbouw en plattelandsvernieuwing van de ZMF. 18 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 22