antij 1 111 5 S m Column 17de jaargang, nr. 4, december 2000 Column Rondwegt Jan Zwemer Leefmilieu Zeeuws-Brabants grensgebied steeds meer onder druk Wereldhavens groeien naar elkaar toe Willem de Weert Onder de leden Benegora regio actief Ton van Rijen Volkerak-Zoommeer sterft een zoete dood Noodklok luidt Thijs Kramer Waterhuishoudingsplan mist regie Ilse Pama Berichten Doe mee aan het Zeelanddebat Leden ontvangen enquête Willem de Weert Nieuwe milieubeleidsplan strandt bij tewaterlating Tjeu van Mierlo De lezer spreekt Is grondaankoop tegen rondweg geoorloofd? Jan Moekotte De lezer schrijft Glastuinbouw in de Quarlespolder Hans Pot Nog meer lelijkheid M.A. van Es Oproep: Redt de Kaloot Confrontatie in de eendenkooi Jan Moekotte Handhaving Parachutespringen ergert dorpsbewoners Jan-Eelco Dijk Kijken naar Kwallenjaar loopt ten einde Richard Struijk Landschap Help de vleermuizen de winter door Nanningh-Jan Honing Veel animo voor eeland ooi en vitaal prijs Melissa Ernst Steun het Milieupublicatiefonds Bauke Koudenburg Agenda Winter Elly Geelhoed Vouwblad Hout Gerda Spaander Rondwegt Noe 'oor 't leuk! Meneer Hennekeij, lid van de Gediplomeerde Staten van Zeêland is bostende vals. Wat doet er op? Ae noe: de ZMF eit een stik grond gekocht en laet dat noe net leie op een plekke daè as de nieuwe rondweg van Aerdenburg moe komme. Gerichte obstructie tegen een democratisch genome besluut, da vindt Hennekeij d'r van. Wou ie noe net zo een mooi rond weggetje laete maeke, gaen d'r een stel groene joengers ouwerwes clwas leie. 'Oe durve ze! Ie ao nog zö gedocht dat dat uut den tied was! Hu huh - dat dwasleie doen ze zömae vö de leute zeker. 't Za de eerste keer nie weze dat er een prachtig stikje landschap op de schoppe gaet vor een stik wegt dat as glad nie wezenlijk nodig is! Nog even deurgae en de toeristen komme glad nie mi, want dan leit 't 'ier net zö vol mee asfalt as in 'Olland of Braebant. Kun ze net zö goed thuusbluuve. 'Ebbe je trouwens wè 's g'oore dat er ook bie ons op Stroskèrke een stik rondweg gepland is? Vö wat as 't nodig is weet geên méns, mae de Provincie eit een keer in een discussie mee de ménsen van 'ier beweerd dat er stikvee verkeer biekomt de leste jaeren. Vandaer ook die plannen vö die nieuwe N 57 tussen de Veerse Dam en Middelburg. Huhuh. En wat leze ik in 't oktobernummer van onze durpskrante? Uut een verkeersonderzoek in 't Statis tisch Jaerboek van 't Stadsgewest Vlisburg (of was 't noe Middelingen?) bliekt dat 't verkeer tussen de Veerse Dam en Middelburg in 1999 glad nie vee méér was as in 1995. Wat is dat noe, heren van de Provincie? Né jen eige toe lulle? Of is dat gewoon 'oe as de democratie tegenwoor dig wérkt: een stel bestuurders neemt onder mekaore een besluut en verder moet iedereên z'n snuut dicht 'ouwe? Op Borssele zeie ze dan: Ajje gevuurd 'oort, moe je stil leie. Maer ik schreêuwe daer- om toch as t'r iets piene doet. En da doet 't, zö een rondwegt. Jan Zwemer Jan Zwemer is historicus en Zeeuws publicist. 2 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 2