Benegora regio actief 4 Onder de leden Ton van Rijen Op het raakvlak van vier provincies en twee buurlanden vindt de milieuvereniging Benegora haar werkterrein. Benegora staat voor Belgisch Nederlands Grensoverleg Regio Antwerpen. De vereniging heeft als doelstelling het in stand houden van de leefbaarheid in de regio ten noor den van Antwerpen. "vWest-Brabarit Het grensgebied van Brabant, Zeeland en Vlaanderen is een bijzonder gebied, geze gend met een rijke natuur en een uniek landschap, met de Brabantse Wal als opvallende overgang van zand naar klei. Maar ook in het zuiden begrensd door de, op Houston na, grootste concentratie chemische industrie ter wereld en de, op Rotterdam na, grootste haven van Europa. Benegora stelt zich ten doel deze omge ving zoveel mogelijk te vrijwaren van ver dere aantasting van het leefmilieu. De ver eniging is bezorgd over de oprukkende industrie, over het lonken naar de vrucht bare polders voor nieuwe bedrijventerrei nen. Ook zijn er grote zorgen over de levenszekerheid van de Scheldedorpen, over de luchtverontreiniging, met mogelij ke gevolgen voor gezondheid, over de vei ligheid van de bewoners door het trans port van gevaarlijke stoffen over weg, water en spoor. Zo is de aanleg van een nieuwe containerterminal op de Linkeroever bij Doel in volle gang, maar is er geen onderzoek naar risico's van de scheepvaart gedaan. Verzet Benegora is aangesloten bij de Brabantse Milieufederatie, maar ook zeer betrokken bij.de Zeeuwse. Benegora verzette zich met succes tegen de komst van logistieke parken, eerst te Ossendrecht, toen te Reimerswaal. De strijd was amper gestre den of er was plotseling sprake van een komst van een racecircuit naar dezelfde polders. En dit jaar is er de inspraak over de al lang in kannen en kruiken zijnde goederenspoorlijn tussen de Antwerpse haven en de spoorlijn Goes-Bergen op Zoom. Een bovenmodaal industrieterrein in een lege polder te Reimerswaal, maar dan juist aan de oostelijke kant van het Schelde Rijn Kanaal, is weer het volgende. In deze dunbevolkte omgeving moeten de mensen van ver komen om straks machi nes te bedienen. Over deze maatschappe lijke impact is niet één rapport te vinden in de stapel studies naar de zogenaamd hoognodige bedrijventerreinen. Windmolenpark Er is ook een omstreden plan voor een windmolenpark in de polders tegen de grens. De stelling is dat de molens wegval len tegen de contouren van de Antwerpse industrie. Wat natuurlijk waar is als je vanaf de bruggen over de Kreekrak in zuidoostelijke richting kijkt, maar waarvan niets klopt als je dit nieuwe complex ziet vanaf de diverse dorpen aan Brabantse zijde. Tachtig meter hoge windmolens, die volgens het uitgevoerde onderzoek moe ten wegvallen tegen de ijle vormen van hoogspanningsmasten. Geen zinnig mens kan dergelijke conclusies, waarop de bele ving van het windmolenpark Anna Mariapolder is gebaseerd, toch serieus nemen. Benegora ook niet. Dus loopt er nu een proces bij de Raad van State. Ook tegen de bouw van een windmolen op een boerderij aan de voet van de Brabantse Wal, tekent Benegora bezwaar Rampenplan Benegora komt, grensoverschrijdend, op voor het leefmilieu in dit mooie woon- en werkgebied. De vereniging neemt daar voor deel aan overlegstructuren met over heid, met bedrijfsleven en met de natuur/milieubeweging. Door aanhou dend bij de overheid te vragen naar een grensoverschrijdend rampenbestrijdings plan voor de kerncentrale Doel, is dat er uiteindelijk gekomen. Dat geldt ook voor een gezondheidsonderzoek en voor het meten van vluchtige koolwaterstoffen in Zuidwest Brabant. Alternatieven De vereniging pleegt niet alleen verzet, maar denkt mee en biedt alternatieven aan. Op verkeersgebied is er een alterna tief voor de A4 van Bergen op Zoom naar Dinteloord en voor de in beeld zijnde tracés van de goederenspoorlijn (zie het vorige artikel). Een ander initiatief is het landschapsplan 'Voorkempenzoom', dat een vitale plattelandsontwikkeling in het grensgebied ten doel heeft. Kom eens wandelen in het grens gebied. Stichting de Brabantse Wal, waarvan Benegora deel uit maakt, heeft zes prachtige wande lingen uitgezet op de rand van Brabant en Zeeland. Dan kunt u zelf zien wat Benegora beweegt Steun Benegora met uw lidmaat schap De milieuvereniging telt ca. 200 leden waaronder een aantal uit Zeeland. De ver eniging draait op de inzet van vrijwilli gers. Het lidmaatschap kost 25 gulden per jaar. U kunt zich opgeven bij: Benegora, Postbus 20, 4645 ZG Putte. Lezersaanbieding! Lezers van Wantij kunnen de wandelgids van de Brabantse Wal (48 blz.) bestellen door tien gulden (incl. verzendkosten) over te maken op giro 5314915 t.n.v. W. de Weert te Bergen op Zoom o.v.v. 'wandelgids Brabantse Wal'. Ton van Rijen is voorzitter van Benegora. 5 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 5