Volkerak- Zoommeer sterft een zoete dood Noodklok luidt Thijs Kramer Een gifgroene drab spoelt aan op de oevers. In het water tiert de blauwalg welig. Het gebeurt niet vaak meer dat vervuiling zo zichtbaar is. De waterkwaliteit van het Volkerak- Zoommeer verslechtert in een razend tempo. Zonder ingrijpen dreigt het meer op de grens van Zeeland en Brabant een 'zoete dood' te sterven. Zoommeer op de grens van Zeeland en Brabant valt onder de bescherming van de Europese Vogelrichtlijn. Foto: Jaap Wolterbeek. Het Volkerak-Zoommeer is in 1987 ontstaan door de aanleg van de Oester- en Philipsdam achter in de Oosterschelde. De dammen zijn aangelegd om drie redenen: 1. de oppervlakte van de Oosterschelde verkleinen om voldoende verschil tussen eb en vloed te houden, 2. een getijloze binnenvaartverbinding realiseren tussen Antwerpen en Rotterdam, 3. de landbouw van zoet water voorzien. Zo werd een van oorsprong zout getijden- gebied omgetoverd in een zoet meer met een vast waterpeil precies op NAP. Driekwart van het meer bestaat uit water, de rest zijn de voormalige schorren en platen, die nu permanent boven water uit steken. Natuur De voormalige schorren en slikken heb ben de bestemming natuur. Ze worden door natuurorganisaties beheerd met run deren, paarden en grote grazers. De snel heid waarmee het zout op de voormalige schorren uitspoelt, bepaalt, samen met het beheer, de vegetatieontwikkeling. Vooral in het noordelijk deel is de zoutin- vloed nog groot. Hier en daar ontstaan duinvalleivegetaties en waar geen begra- zing plaatsvindt begint zich bos te vor men. Al met al ontwikkelt de natuur zich zoals verwacht en dat levert een mooi plaatje op. De 'droge natuur' althans, met de natte gaat het in sneltreinvaart bergaf waarts. Helder Tot ieders verrassing ontwikkelde het meer zich na de afsluiting in 1987 naar een helder watersysteem. In de begintijd was optimisme troef. Dat is nu, 13 jaar later, wel anders. Er moet snel wat veran deren in het beheer van het meer. Het verandert steeds verder in een troebele, voedselrijke waterplas die ver verwijderd is van het streefbeeld: een duurzaam en gezond functionerend watersysteem. De natuur staat op het spel. Het meer is immers ook na de afsluiting een natuurge bied van internationaal belang. Het is aangewezen als gebied dat valt onder de Europese Vogelrichtlijn en staat op de lijst van internationaal belangrijke wetlands (natte natuurgebieden). Dat wil niet zeg gen dat er niets ondernomen is om de waterkwaliteit te bewaken. In de periode 1989 tot 1999 zijn in het meer veertig eilandjes aangelegd. Door de aanleg van de eilandjes is de oeverlengte in het meer verdubbeld, en dat is van belang voor het voorkomen van allerlei vissoorten die een rol moeten spelen om het watersysteem gezond te houden. De eilandjes waren de eerste jaren kaal zodat kluten, sterns en plevieren er een ideaal broedgebied aan troffen. Nu ze meer en meer begroeid raken, verdwijnen deze broedvogelsoor- ten weer en komen er andere voor in de plaats. Voedselrijk De bron van de voedselrijkdom van het Volkerak- Zoommeer is bekend: de Brabantse riviertjes de Steenbergse Vliet, Mark en Dintel. Zij voeren voedselrijk water aan. De voedingsstoffen hopen zich op in het meer. Dit leidt vervolgens tot algenbloei. Rijkswaterstaat buigt zich momenteel over de maatregelen die genomen kunnen wor den om de verslechtering van de water kwaliteit te stoppen. Alleen forse ingrepen lijken soelaas te bieden. Maatregelen zoals het afleiden van de riviertjes, het rand- 6 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 6