NATIONALE LOTERIJ! Werf een lid Jongeren wedden dat.... het ons lukt om in 6 maanden 8 kooldioxide (C02) te besparen! De jongeren van the Bet' hebben deze uitda ging aan minster Pronk voor gelegd. Want zij denken dat het broeikaseffect veel sneller kan worden aangepakt dan nu gebeurt. Zij zijn al het gepraat, tijdens de vele klimaatconfe renties, meer dan zat. Zeker nu ook de klimaatconferentie in Den Haag is mislukt, geldt voor hen het motto niet meer praten... nu wat doen! Ook in Zeeland zijn jongeren en scholen deze weddenschap aangegaan. 'The Bet' startte 11 november 2000 en eindigt op 11 mei 2001. In deze periode moeten zoveel mogelijk jonge ren op school en thuis C02 besparen. De energiebesparing is af te lezen van de energie meters. Een energiebesparing van 8% is niet veel en kan gemakkelijk gehaald worden met simpele maatregelen zoals verwarming en lichten uit in lege lokalen of kamers, je computer uit in de pauze, of bijvoorbeeld spaarlampen gebruiken. Met al deze acties samen willen de jongeren een miljoen kilo C02 besparen! De weddenschap is natuurlijk niet vrijblijvend. Verliezen de jon geren, dan bieden ze de minis ters een week lang vervoer aan met een 'riksja' van hun minis teries naar al hun afspraken. Winnen zij, dan krijgen ze een pand voor jongerenmilieuor- ganisaties. In Zeeland valt er nog wat extra te winnen. Een zonnepaneel voor de school die het meest bespaart. En ook de meest creatieve energiebe sparingactie wordt beloond. En natuurlijk is er een swin gend eindfeest voor alle Zeeuwse deelnemers. Dus doe mee en win! Want elke kg C02 die bespaard wordt brengt ons dichter bij het win nen van de weddenschap. Jongeren en scholen kunnen zich opgeven bij de ZMF via Melissa Ernst tel. (0113) 230075 en Nelleke Volker tel. 0113) 211675 Voor meer inforwww. thebet.nl. (m.e.) Delta Nuts laat milieu jongeren in de steek Het lijkt erop dat het milieu bij Delta Nuts uit beeld is. Zo weigeren zij de jongeren van the Bet op weg te helpen met energiebesparing op school. Natuurlijk het is een jongeren initiatief; en jongeren kunnen veel zelf, maar sommige ener giebesparingsmaatregelen vra gen om meer technische ken nis en begeleiding. Delta Nuts is hiervoor de aangewezen organisatie en is daarom gevraagd. Maar steeds vaker blijkt dat milieumaatregelen bij Delta Nuts het onderspit delven. Milieu en jongeren zijn voor hen blijkbaar geen partij. Helaas! De Zeeuwse politiek doet wel een duit in het zakje. Hoewel zij 'the Bet' niet willen finan cieren, zeggen zij gelukkig wel hun medewerking toe. Zo wil len de leden van de commissie Milieu in navolg van de jonge ren ook proberen om hun per soonlijk C02 emissie met acht te verminderen. Goed voor beeld, doet volgen! (m.e.) Vincent Klap Nieuwe medewerker voor het Schelde- estuarium Sinds half oktober heeft de ZMF Vincent Klap aangetrok ken om de werkzaamheden van de estuariumwerkgroep te coördineren. Dit is de werk groep die de activiteiten van de 36 organisaties coördineert die zich enkele jaren geleden verenigd hebben in het Ver drag van Saefthinge. Deze Vlaamse en Zeeuwse organisa ties spannen zich in voor een duurzaam waterbeheer van het Schelde-estuarium. Vincent heeft mariene biologie gestudeerd aan de Rijks universiteit van Groningen. De voorbije jaren heeft hij ver schillende onderzoeken ver richt voor het Rijksinstituut voor Kust en Zee en is met name de Westerschelde zijn studiegebied geweest. Die ken nis en inzichten komen goed van pas in zijn werk voor de estuariumwerkgroep. Vincent heeft een contract voor drie jaar en werkt 20 uur per week bij de ZMF. (tvm) De ZMF en het contact met de individuele leden In de najaarsledenvergadering van 21 november jl. is onder andere gesproken over het verbeteren van de communica tie met cle individuele leden. Dat gebeurde naar aanleiding van een verzoek van enkele leden. De achterban van de ZMF bestaat uit aangesloten organisaties en individuele leden. Met de georganiseerde achterban heeft de ZMF steeds overleg om tot gezamenlijke afspraken te komen. De indivi duele leden zijn tot nu toe bediend met de ledenvergade ringen en met Wantij. In de najaarsvergadering bleek dat een aantal individuele leden ook behoefte heeft om tijdig over specifieke onder werpen te worden geraad pleegd. Om dat goed te orga niseren heeft de vergadering besloten om te inventariseren welke individuele leden actief betrokken willen worden bij specifieke onderwerpen. Daarvan wordt een bestand aangelegd. Deze leden zullen vervolgens gericht worden uit genodigd voor thema- en regioavonden. Over de manier waarop dat gebeurt, wordt u in de volgende Wantij geïnfor meerd. Verder is in de ledenvergade ring vastgesteld dat een eigen ZMF-website een belangrijk middel kan zijn om de com municatie met de individuele leden te verbeteren. Momenteel wordt onderzocht op welke manier zo'n website dient te worden ingericht. Ook hierover volgt later bericht, (tvm) Nationale Postcodeloterij De Nationale Postcodeloterij heeft dit jaar de 12 milieufede raties een belangrijke financië le ondersteuning gegeven. Met die steun is een flink aantal gezamenlijke projecten uitge voerd. De ZMF heeft met een gedeelte van dit budget werk kunnen maken van duurzame landbouwprojecten, het vol gen van de lokale planologie en het ondersteunen van de planologiewerkgroepen én van het C02- project 'the Bet', waarover u elders op deze pagina nog informatie aantreft. Wij bedanken de Postcode Loterij hiervoor. (tvm) Rijksweg 61 van Hoek naar Schoondijke Tot 18 december 2000 liggen de trajectnota en het milieuef fectrapport (mer) voor de Rijksweg 61 (de weg tussen Hoek en Schoondijke in West Zeeuws-Vlaanderen) ter inza ge. Er zijn 5 alternatieven ver geleken op aspecten zoals ver keersveiligheid, gevolgen voor natuur en landschap en het leefmilieu. De alternatieven verschillen van het zogeheten stroomwegalternatief tot en met het nul-plus alternatief. Bij het stroomwegalternatief zijn 2x2 rijstroken (waarop 100 km per uur mag worden gereden), 2 vrijliggende parallelwegen, 2 fietspaden en 3 ongelijkvloerse kruisingen gepland. Bij het nul-plus alternatief wordt de huidige weg opgeknapt. De stroomwegvariant is welis waar het meest verkeersveilig, maar heeft verder de meeste nadelen. Hij tast het landschap van West Zeeuws-Vlaanderen op een verschrikkelijke manier aan met enorme vierkante kilometers asfalt en ongelijk vloerse kruisingen die even veel ruimte in beslag nemen als de dorpen die erlangs lig gen. Maar bovenal is een stroomweg een weg die, zoals het woord zegt 'voor doorstro ming moet zorgen'. De stroomweg verbindt de tunnel weg (Beveland - Zelzate) met de regio West Zeeuws- Vlaanderen maar sluit verder niet aan op grote doorgaande wegen. De status van de weg rechtvaardigt dus niet de keuze voor zoveel asfalt en ruimtebeslag. De overcapaci teit van de weg druist boven dien in tegen alle mooie woor den over vermindering van de automobiliteit en milieuvrien delijk vervoer. De weg vormt een barrière voor oversteken de fietsers en ander bestem mingsverkeer. De ZMF kiest voor het MMA (meest milieuvriendelijke alternatief)een variant waar bij een tweebaansweg, één parallelweg en een fietspad zijn gepland, met voldoende rotondes om de bereikbaar heid van alle delen van West Zeeuws-Vlaanderen te garan deren. De verkeersveiligheid en de capaciteit voldoen aan de voorwaarden. Voor dit alternatief is veel draagvlak in de streek. Vooruitlopend op de mer heeft de meerderheid van bestuurlijk Zeeland zich echter al uitgesproken voor een stroomweg. Wij doen er alles aan om dat tij te keren, u ook?! (GvdK) De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrien den of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lidmaatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ december '00

Wantij | 2000 | | pagina 9