Glastuinbouw in de Quarlespolder Hoewel het vooruitzicht van de vestiging van glastuinbouwbedrijven gelukkig niet speelt in het landschappelijk gevoelige gebied van de Zak van Zuid-Beveland, heeft het bestuur van de stichting Behoud de Zak van Zuid- Beveland (BZZB) zich toch een standpunt gevormd over wat men in Zeeland op het oog heeft met nieuwe activiteiten in de agrari sche sector. Directe aanleiding is de planning van de provincie en de gemeente Borsele om in de Quarlespolder bij Nieuwdorp en Lewedorp een 700 ha groot glastuinbouwgebied in te richten, in de achtertuin van de Zak dus. De gevolgen, ook voor de Zak door bijvoorbeeld verkeerstoename en lichttoename in het landschap, zullen niet uitblijven. De BZZB heeft zich niet tegen deze glastuinbouw uitge sproken, mits.er aan een aantal eisen wordt voldaan. Hiermee ondersteunt de BZZB het standpunt van de ZMF. Zie hierover Wantij, het orgaan van de ZMI', oktober 2000. Op al deze punten wil ik nu niet ingaan, die zijn elders uitvoerig beschreven. Op één aspect wil ik hier toch nog eens duidelijk de aandacht vestigen: de verspreiding over de provincie. Eén van de voorwaarden voor grootschalige glastuinbouw was, dat er verder in de provincie geen glastuinbouw zou komen. Nu toch in de gemeente Reimerswaal al bijna 100 ha is gerealiseerd, in de Bath polders grote kassencomplexen verrijzen, er glastuin bouw is op Schouwen-Duiveland en gespro ken wordt over het toch toestaan van perce len in Zeeuws-Vlaanderen rijst de vraag: waar blijft het centraliseringprincipe? Waarom dan nog grootschalige projecten realiseren bij Nieuwdorp? Hectares in Zeeland zijn alleen ter vervan ging voor bedrijven die elders bijv. in het Westland, moeten verkassen omdat er woningbouw of bedrijfsgronden nodig zijn. Hoe staat het in dit opzicht met de gereali seerde glastuinbouw in genoemde gebieden in Zeeland? De versnippering waar de pro vincie en de ZMF zich steeds tegen hebben verzet, is reeds sluipend aan de gang, met name in Oost Zuid-Beveland. Kan er nog wel gesproken worden van: "Voorop staat een duurzame landbouw geconcentreerd op één plek zoals T. van Mierlo van de ZMF schrijft in zijn artikel in Wantij? Het bestuur van de BZZB wil met name de ZMF nadrukkelijk vra gen dit criterium zwaar te laten meewegen bij de verdere besluitvorming Ook de politiek beeft zich op dit punt al kritisch uitgelaten bij monde van Statenlid M. Wiersma. Het gebied rond de Sloekreek: de Aanvulling vouwblad "Huisdieren, hun welzijn en milieu" Paul van Belzen meldt als aanvulling op hel vouwblad "Huisdieren, hun welzijn en het milieu(Wantij, okt. 2000) dat ook de Goese Dierenspeciaalzaak Van de Vreede het biolo gische hondenvoeder Ecofood in het assorti ment heeft. Nog meer lelijkheid op Walcheren Een reactie op het artikel "Nieuwe lelijkheid in Zeeuws-Vlaanderen(Wantij, oktober 2000). Het artikel is mij uit het hart gegre pen, maar roept ook enige vragen op. In het "Streekplan Walcheren 1987" wordt alle hoog bouw op het eiland geweerd m.u.v. Vlissin- gen, want daar staan toch al kranen en lood sen van de K.S.G....dus daar kan nog wel wat bij. Wat men zich kennelijk niet realiseert is dat hiermee een markant stadsgezicht van één van de weinig overgebleven oude vesting steden aan het water om zeep geholpen wordt. Een krantenkop in de P.Z. C. van 18 oktober j.l. luidt: "Z.M.F. is voorstander van provinciale invulling rijksnota Belvedere Een nota die pleit voor het behoud van de eigen identiteit van dorpen en steden. Voor mij is er maar een conclusie, dat ook de Z.M.F de stelling steunt: "Stop de hoogbouw op de boulevards Ie VlissingenEn laat het niet zover komen dat we over een paar jaar moeten schrijven: "Nog meer lelijkheid op Walcheren M. A. van Es te Vlissingen 0 Quarlespolder, de Noord- en Wesl- Kraayertpolder en de Jacobpolder, is een te mooi open polder- en natuurgebied om ondoordacht aan de industriële glazenstad prijs te geven. Behoud niet alleen de Zak van Zuid-Beveland, maar ook het totale open landschap van Zeeland. Namens het bestuur van Behoud de Zak van Zuid-Beveland, Hans Pot, oktober 2000 OPROEP: Redt de Kaloot Op 6 november j.l. is de vereniging Redt de Kaloot opgericht. Deze vereniging stelt zich ten doel het strand de Kaloot te behouden. Het strand wordt bedreigd door de aanleg van de Westerschelde-containerhaven. De Kaloot is uniek vanwege de fossielen die hier aanspoelen. Voor de inwoners van Zuid- Beveland is de Kaloot een geliefd recreatie- strand. In Wantij 9913 zijn twee artikelen aan deze kwestie gewijd. Voor verdere informatie of aanmelding: Frieda Weers, secretaris Ring 22, 4455 AE Nieuwdorp tel. na kantooruren 0113 - 613680 fweersCn olanet.nl Riaan Rijken Montgomerylaan 21, 4333 BN Middelburg tel. 0118- 552400, b.g.g.tel. 0118 - 636488 Website: httn://peoole.zeelandnet.nl/ekarelse/ Glazen stad in Zeeland alleen acceptabel bij concentratie op één plaats. Foto: Jaap Wolterbeek. 13 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 17