Help de vleermuizen de winter door Nanning-Jan Hortin Vleermuizen overwinteren omdat er in dit koude jaarge tijde geen insecten rondvliegen. Ze overwinteren in bun kers omdat deze 'kunstwerkeneen goed klimaat bieden: het is er vochtig (80-90%) en niet koud (4-10°C). Watervleermuis Foto: uit Folder "Vleermuizen, het mysterie ontrafeld." Voor het eerst zijn er tellingen van vleer muizen verricht in een aantal bunkers die vrijwilligers van de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) hebben ingericht als winterverblijf voor vleermuizen. In bun kers in Buttinge vonden we in elke bun ker twee grootoorvleermuizen. Dit is een zeldzame soort die in Nederland in aantal hard is achteruitgaan. Ze zijn makkelijk te herkennen doordat ze gedurende de win terslaap hun grote oren naar achteren vouwen. In een bunker bij Biggekerke vonden we twaalf watervleermuizen. Sommige hingen alleen aan de wand; een groot deel zat gezellig bij elkaar in een lange pijp die meters in het plafond omhoog gaat. Deze pijpen hebben vroe ger gediend als luchtkoker. De vleermui zen hebben een duidelijke voorkeur voor deze pijpen. De pijpen hebben een goed binnenklimaat en bieden de vleermuizen een goede bescherming tegen bijvoor beeld muizen of ratten die wel eens dur ven knabbelen aan de vleermuis in winter slaap. We moeten nog eens bedenken hoe we de pijpen die bij veel bunkers nog open zijn, van boven kunnen afsluiten. Watervleermuizen De reden dat watervleermuizen bij elkaar kruipen kan zijn dat een deel van de kraamkolonie bij elkaar wil zitten (moeder en kinderen) of dat een mannetje een harem om zich heen verzamelt voor de koude winternachten. Ook in de andere bunkers werden overwegend watervleer muizen gevonden. Dat komt omdat veel bunkers langs een watergang liggen. De watergang dient als verbindingsweg waar langs de watervleermuizen trekken. Ook lijnvormige (weg)beplantingen dienen als verbindingsweg. Vleermuizen paren in de herfst en winter. De geslachtskenmerken konden we, ter- Vliegge- drag van de water vleermuis in haar jacht- biotoop Uit: Atlas van de Neder landse vleer muizen wijl we krom gedraaid met spiegeltje en zaklamp achterover hingen en onze laar zen langzaam met koud water volliepen, niet met zekerheid vaststellen. Kelders Stichting Landschapsbeheer Zeeland wil de komende tijd weer twee bunkers aan pakken, een bij Koudekerke en een in Zeeuws - Vlaanderen. Er is een initiatief om in samenwerking met de Stichting Bunkerbehoud een complex bij West- Souburg voor vleermuizen aantrekkelijk te maken. En in Zeeuws-Vlaanderen worden ook een paar voormalige aardappelkelders ingericht voor vleermuizen. Op Zuid-Beveland zijn tijdens de aanleg van een drinkput op drie erven vleermuis kelders aangelegd. Hiervoor zijn oude rioolelementen gebruikt. Hetzelfde willen we doen op een aantal boerenerven op Schouwen-Duiveland. Op een terrein van het Havenschap Zeeland Seaports is ook een grote kelder van deze elementen geplaatst. Verder zijn er plannen om in samenwerking met het Waterschap Zeeuwse Eilanden een aantal sluisjes in binnendijken te restaureren en geschikt te maken als winterverblijf voor vleermuizen. Op deze manier helpen we de vleermui zen de winter door. Of de vleermuizen nu dankzij onze inspanningen in de bunkers zijn gaan zitten of dat ze daar door in aantal toenemen, valt nu nog niet te zeggen. Maar we leren wel langzamerhand wat de wen sen en eisen van deze diertjes zijn, zodat we daarmee rekening kunnen houden. Het feit dat we in de meeste bunkers vleermui zen aantroffen, maakt het werken eraan een stuk leuker en zinvol ler Nanning-Jan Honingh is medewerker soortenbeheer van Stichting Landschapsbeheer Zeeland en lid van de Zoogdier Werkgroep Zeeland (Z.W.Z.) 17 WANTIJ december '00

Wantij | 2000 | | pagina 21