Steun het Milieupublicatiefonds Milie upublica tie fonds Bauke Koudenbur Slechts weinig mensen kennen het Milieupublicatiefonds. Het fonds steunt de Zeeuwse Milieufederatie bij het uit brengen van publicaties. Het belang van deze publicaties is groot. Ze verschaffen informatie over natuur en milieu, maar zorgen ook voor beïnvloeding van de publieke opi nie en de politiek. Ze dragen bij aan de creatieve gedach tevorming over actuele thema's. Het Milieupublicatie- Publicaties De nieuwsbrieven over Tureluur kwamen er mede dankzij het Milieupublicatie fonds. Het fonds heeft bijgedragen aan de "Nieuwsbrief Bouwen Milieu in Zeeland" uitgebracht voor de campagne over preventie en hergebruik van bouw en sloopafval, aan de brochure "Meld uw milieuklacht!", een praktische handwijzer voor het melden van milieuovertredingen en aan het Zeeuwse verslag van het Europees Natuurbeschermingsjaar 95, met daarin opgenomen het manifest voor koe- vink, korstmos en kerkuil. Ook de jubileu muitgave van de ZMF "Van actie naar over leg, 25 jaar Zeeuwse milieubeweging in beeld", was mogelijk door het publicatie fonds. fonds ontplooit zijn activiteiten dankzij giften van parti culieren en bedrijven. Het geschrevene, in deze tijd ook |.r^ met homepages en websites, is nog steeds een belangrijk com municatiemiddel. Het fonds is door de ZMF gebruikt om thema's onder de aandacht te brengen van een breed publiek, maar soms ook gericht op kleine re groepen mensen, zoals beleidsmakers, politici, of ondernemers. Spraakmakende publicaties in de geschie denis van de milieubeweging zijn onder meer het boek Silent Spring van Rachel Carson, het Rapport van de Club van Rome, of om wat dichter bij huis te blijven het tijdschrift De Gouden Delta van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, de voorganger van Wantij. Publicaties die de mensen aan het denken zetten. De opstelling van de milieubeweging is de afgelopen jaren veranderd. Was men vroeger de luis in de pels, tegenwoordig kiest de ZMF ook voor het overleg. Plan Tureluur, de trendbreuk in de Zeeuwse natuurbescherming, is een goed voor beeld van deze veranderde opstelling. De milieufederatie kwam zelf met ideeën over de invulling van de nieuwe natuur in Zeeland. Ideeën die een goed onthaal kre gen. Professioneel Maar waar vroeger gestencilde vlugschrif ten moesten overtuigen, zijn het nu pro fessionele aantrekkelijk opgemaakte nieuwsbrieven en brochures die de belangrijke boodschap brengen. De eigen lijke studie van Tureluur was geschreven als een onaantrekkelijk, nauwelijks geïllus treerd document. De samenvattende bro chure, die al snel verscheen, schetste door de vele kleurenfoto's en de artist-impres- sion van de natuurontwikkeling aan de Schouwse zuidkust, een prachtig toe komstbeeld. Van de brochure ging de overtuigingskracht uit die nodig was om het beleid te wijzigen. Voor zulke overtui gende publicaties is geld nodig. In 1994 werd de Stichting Milieupublicatiefonds opgericht. Het bestuur werft fondsen, bij voorbeeld subsidies, donaties en legaten. Met een professionele presentatie kan de ZMF mensen voor een idee winnen. Ontwerp: Kristiaan Da led Ook u kunt het werk van het Milieupublicatiefortds steunen. Wilt u meer weten, neem dan contact op met het Milieupubli catiefonds ZMF, Postbus 334, 4460 AS Goes, tel. 0113-230075 of tel. 0118-634194 ('s avonds). Financiële bijdragen kunnen gestort worden op giro 797208, t.n.v. Milieupublicatiefonds te Geersdijk. Bciuke Kouclenburg is penningmeester van de ZMF. 19 WANTIJ december'00

Wantij | 2000 | | pagina 23