onder meer zogenaamde rode contouren rond stedelijke gebieden voorgesteld, waar buiten niet mag worden uitge breid, en groene contouren om de natuur te beschermen. In Zeeland wordt een 'Nationaal Landschap Delta' voorgesteld. Dit houdt in, dat er een instrument geschapen wordt om de kwaliteit van de rust en ruimte van het groen /blauwe Deltagebied te beschermen. De provincie wordt samen met de gemeen tes geacht al deze zaken in te vullen. Als dit nieuwe beleids instrument op een goede manier wordt opgepakt, biedt het vele kansen en mogelijkhe den om Zeeland zowel mooi als vitaal te maken en te hou den. 'Aan de slag dus!' (GvdK) Duurzaam bouwen In 1999 is de ZMF één van de initiatiefnemers voor het Zeeuws convenant duurzaam bouwen geweest. Uit het onlangs verschenen evaluatie rapport Convenant Duurzaam Bouwen is gebleken dat het aantal duurzaam gebouwde woningen en utiliteitsgebou wen in de afgelopen vier jaar uiterst beperkt is gebleven. Dit betekent dat een nieuwe sti mulans voor duurzaam bou wen hard nodig is. Om een nieuwe wervende impuls te kunnen geven aan het conve nant, zijn naar onze mening de volgende zaken van groot belang: Het belangrijkste is dat in het convenant een resultaatver plichting opgenomen dient te worden. Voor een goed wer kend convenant is het name lijk van essentieel belang dat de ondertekenaars zich hou den aan het convenant en beoordeeld kunnen worden op het naleven daarvan. Verder dienen de diverse onderteke naars, aannemers, gemeenten, woningbouwcorporaties en architecten meer gestimuleerd te worden duurzame wonin gen en utiliteitsgebouwen te realiseren. Ook het vergroten van de betrokkenheid bij de uitgangspunten van het conve nant is een voorwaarde voor een goed vervolg van het Zeeuws convenant duurzaam bouwen. De komende tijd zal in de werkgroep convenant, die bestaat uit vertegenwoordi gers van de diverse onderteke naars, gewerkt worden aan de uitwerking van deze ideeën. (CB) Milieumonitoring door gemeenten In 1999 is het project 'Milieumonitoring door gemeenten' begonnen. Dit samenwerkingproject met de Vereniging van Nederlandse gemeenten, De Stichting Natuur en Milieu en de twaalf milieufederaties heeft een looptijd van drie jaar. De ZMF begeleidt de vijf gemeenten die in Zeeland aan dit project meedoen. De gemeente Goes, Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland, Veere en Reimers- waal hebben onlangs de zoge naamde indicatoren opgesteld. Er is gekozen voor de volgen de onderwerpen; klachten, afval en energie. Het eerste deel van dit jaar zal worden gebruikt om de indicatoren uit te testen en de gegevens te presenteren en een verslag of rapport op te stellen. (CB) Foto: Ondertekening Zeeuwse Weddenschap door milieugedepu teerde dhr. Poppelaars en de voor zitter van de commissie Ruimte, Milieu en Water dhr. Ramondt. Zeeuwse Weddenschap Op maandag 12 maart is te Middelburg de Zeeuwse Weddenschap ondertekend. De statencommissie Ruimte, Milieu en Water heeft de milieugedeputeerde, dhr.T. Poppelaars, uitgedaagd dat zij in 2 maanden hun persoonlij ke CO? emissie met 8 kun nen verminderen. Twee maan den lang, van 12 maart tot 12 mei, gaan de commissieleden en de milieugedeputeerde thuis aan de slag om zoveel mogelijk energie te besparen. Er staat natuurlijk wel iets op het spel. Wint de commissie, dan biedt de gedeputeerde de commissie een zonnepaneel aan. Verliest de commissie, dan gaan ze fietsen en organi seren zij voor de milieugede puteerde en de Zeeuwse Betjongeren een energievrien delijk dagje uit. Als Zeeuwse Milieufederatie begeleiden we deze Zeeuwse Weddenschap. Wij zullen hun resultaten m.b.t. energiebesparing op de voet volgen en hen hierbij gevraagd en ongevraagd advi seren. De Zeeuwse Weddenschap is een variant op de landelijke jongerenweddenschap: the Bet. Jongeren uit heel Nederland wedden met minis ter Pronk dat het hen lukt om de CC^-uitstoot op school en thuis binnen 6 maanden met 8% te kunnen verminderen. De Bet-jongeren willen de Nederlandse regering op een positieve manier laten zien dat het tijd wordt om iets te gaan doen aan klimaatverandering. Momenteel zijn er 1000 jonge ren in heel Nederland actief. Ook in Zeeland doen jongeren op vier scholen mee; het Goese Lyceum en het Buijs Ballot College uit Goes en SG Scheldemond en de Hoge school Zeeland uit Vlissingen. Samen met het IVN Consulent schap voor Natuur- en Milieu educatie ondersteunt de Zeeuwse Milieufederatie dit jongereninitiatief. (ME) Correcties vorige Wantij (jrg. 17 nr. 4) 1. In de vorige Wantij is in de rubriek "De lezer spreekt" bij een van de sprekers de naam van mevr. Polderman-Martin vermeld. De uitspraken zijn echter door mevr. De Putter gedaan. 2. Bij het artikel "Steun het Milieupublicatiefonds" stond als auteur Bauke Koudenburg vermeld. Het artikel is echter geschreven door de penning meester van het Milieupubli catiefonds, Bouke Bouwman. Onze excuses. (WdW) NATIONALE roSTC@BE loterij a Foto: Cheque overhandiging aan Dhr. van Poppel, voorzitter van het Fondsenbestuur, uit handen van de voorzitter van de directie Postcodeloterij, Dhr. 5. Jelsma. Postcode Loterij over handigt miljoenen cheque aan de Milieufederaties Op 1 februari j.l. is tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Tropenmuseum te Amsterdam de opbrengst van de Postcode Loterij voor de provinciale Milieufederaties bekendge maakt. Dhr. Simon Jelsma, voorzitter van de directie van de Postcode Loterij, overhan digt de cheque aan dhr. Paul van Poppel, voorzitter van het Fondsbestuur van de 12 pro vinciale Milieufederaties. De cheque vertegenwoordigt een gegarandeerd bedrag van vier miljoen gulden uit de opbrengst over het jaar 2000. De provinciale Milieufederaties zijn als sinds jaar en dag één van de goede doelen van de Postcode Loterij, de grootste goede doelen loterij van Nederland. (Hedda van Straten) VACATURE BELEIDS MEDEWERKER VERKEER EN VERVOER De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is dé koepelorganisatie voor natuur, milieu en land schap in de provincie Zeeland. 30 Regionale en provinciale natuur- en milieugroepen en 1200 individuele leden zijn bij ons aangesloten. Wij werken nauw samen met de Stichting Natuur en Milieu en de andere milieufederaties. Het bureau van de ZMF bestaat uit 12 medewerkers. Het bestuur van de ZMF heeft onlangs besloten tot een versterkingsproject ver keer en vervoer. Het voorne men bestaat de functie uit te breiden door een samenwer kingsproject met de Brabantse Milieufederatie aan te gaan. I NATIONALE 12 WANTIJ maart'01

Wantij | 2001 | | pagina 12