onsumentenblad Water in en om het huis Herkomst Zeeuwse water Deltaplan Dertien emmers per dag maart 2001 Gerda Spaander Water: we zitten er middenin, zeker in Zeeland. Soms tot ons verdriet, als de regen maar niet op wil houden. En tot ons plezier als we er in zwemmen, op varen, of als het lang droog geweest is. Moeten we zuinig met water omgaan als er toch zo'n overvloed van is? Die overvloed komt vooral uit de lucht, zo'n 800 mm regen per jaar. Maar dat wordt vervolgens weer heel snel afge voerd. Via drainage, sloten, riolering gaat het overgrote deel, zowel binnen als bui ten de bebouwde kom, zo snel mogelijk de Ooster- en Westerschelde en daarna de Noordzee in. Ook de verdamping van (landbouw)gewassen neemt een deel van de waterafvoer voor z'n rekening. En ten slotte is er het drink- en industriewater, dat na gebruik, al dan niet via zuiverings installaties richting Noordzee gaat. Er verdwijnt meer water door directe afvoer, verdamping en drink/industriewa ter, dan er regen valt. Daardoor daalt lang zamerhand de grondwaterstand, en krij gen we verdroging. Dat lijkt soms wat theoretisch als het hoost, maar toch ver droogt een deel van de natuurgebieden. Dat gaat ten koste van bepaalde planten soorten en amfibieën, maar ook van vogels die bijvoorbeeld op drogere, harde re grond meer moeite hebben met het bemachtigen van wormen. Daarnaast moeten boeren eerder sproeien als het een tijdje niet regent en hebben ze meer last van zoute kwel. Tenslotte wordt de winning van drinkwater moeilijker en daardoor duurder. Ook al is het gebruik van drinkwater maar één van de oorzaken van verdroging (en niet de grootste), het is belangrijk om zuiniger om te gaan met water. Waar het om warm water gaat levert dat ook nog eens energiebesparing op. Daarnaast kost de winning, zuivering en distributie van drinkwater de nodige chemicaliën en energie. IllBert Dorland Al is er in Zeeland water alom, we beschikken nauwelijks over zoet grondwa ter, en dat is nodig voor drinkwaterwin ning. Daarom wordt al het Zeeuwse drink water geïmporteerd: Het Schouwse drink water komt via de duinen van Goeree uit het Haringvliet, in Midden-Zeeland gebrui ken we water dat wordt opgepompt uit de Brabantse Wal, en in Zeeuws-Vlaanderen komt het water uit de spaarbek kens van de Biesbosch. Grondwater is doorgaans schoner dan oppervlakte water, en daarmee is de winning van grondwater het goedkoopst. Maar het is niet meer mogelijk om alleen grondwater voor drinkwater te gebruiken. Als ons waterver bruik stijgt, en als er meer grondwater- winplaatsen onbruikbaar worden door teveel mest en bestrijdingsmiddelen, zal er in verhouding meer oppervlaktewater gezuiverd moeten worden. Daardoor zal de prijs van het water stijgen. De herkomst van het Zeeuwse water tri 1991 brachten de gezamenlijke Nederlands natuur- en milieuorganisaties (waaronder de ZMF) het rapport uit 'Naar een deltaplan voor het milieu'. Daarin Herkomst Zeeuwse water Deltaplan Dertien emmers Kleine beetjes helpen Het grotere werk Zeeuwse voorbeelden Water uit de fles Water in de tuin Een ton voor water Waterspoor Afvalwater Adressen stelden ze dat de schade aan natuur en landschap door verdroging kon worden hersteld als er tot het jaar 2000 25% min der grondwater werd opgepompt. Nu we 2000 voorbij zijn is duidelijk dat het voor nemen niet gelukt is. Van de voorstellen bij dit deltaplan is het KIWA-keurmerk voor waterbesparende producten er geko men, evenals incidentele subsidies voor waterbesparing (maar niet in Zeeland). Er zijn echter géén voorschriften voor water besparend sanitair voor nieuwbouw en renovatie gekomen (alleen voor Duurzaam-Bouwen projecten). Er is ook nog géén progressief watertarief waarbij het vastrecht lager wordt en de prijs per kuub water hoger. Illustratie; uit folder VEWI 1130 liter vwater per dag! Tiet waterverbruik schommelt al jaren rond de 130 liter per persoon per dag (in I960 deden we het nog met 89 liter). Dat is dertien emmers. Aan de ene kant gebruiken wasmachines, afwasmachines en wc's steeds minder water, anderzijds wassen we onszelf en onze kleren steeds vaker en staat er in steeds meer huishou dens een afwasmachine. Tachtig procent van ons huishoudelijk waterverbruik komt voor rekening van douche en bad, de wc en de was. Van al dat drinkwater komt er dagelijks maar een paar liter in ons eten en drinken terecht. 1 Consumentenblad Wantij maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 13