Kleine beetjes helpen Het grotere werk Zeeuwse voorbeelden Water uit de fles III.Bert Dorland irct is niet moeilijk om water te besparen. Het is nogal een open deur, maar als iedereen erop let de kraan niet onnodig te laten lopen, b.v. tijdens het handen wassen of tandenpoetsen, niet afwast onder de lopende kraan en iets korter of minder vaak onder de douche staat, scheelt dat heel wat liters. Ook zijn er redelijk goedkope en inmiddels gangbare hulpmiddelen in de handel om water te besparen: een waterbesparende douchekop (even navragen of die past bij de warmwater voorziening: sommige geisers slaan af bij een zuinige douchekop); een stortbak met spoelonderbreking of een ombouwsetje voor een bestaande stortbak; daarnaast gebruiken nieuwe stortbakken per 'grote' spoeling een paar liter water minder dan voorheen. een doorstroombegrenzer op de kraan, waardoor er wel een stevige straal uit de kraan komt maar minder water per minuut; voor een kraan waaruit voorna melijk emmers worden getapt is zo'n begrenzer uiteraard niet handig. een ééngreepsmengkraan of een ther- mostatische mengkraan kan bij cle douche waterbesparing opleveren doordat er snel ler water van de goede temperatuur uit de douchekop komt. Verder helpt de techniek om water te besparen zonder een centje pijn, als we tenminste niet méér gaan (af)wassen. Nieuwe wasmachines gebruiken nog zo'n 50 tot 60 liter per wasbeurt, en dat is de helft van wat er 20 jaar geleden nodig was om de was schoon te krijgen. Veel minder kan het overigens niet worden. Bij afwas machines is de besparing nog groter: in 1987 gebruikte een afwasmachine 70 liter per keer, nu staat het gemiddelde op ongeveer 20 liter. Illustratie: Danker Jan Oreel Bij nieuw- of verbouw van een huis liggen er nog meer kansen voor waterbesparing, met name door de opvang van regenwater in een groot reservoir in het huis of bui ten in de grond. Als zo'n reservoir wordt aangesloten op de wc, de wasmachine en de buitenkraan (waaruit dan met kan wor den gedronken) kan het waterverbruik met bijna de helft omlaag. Doorgewinterde waterbespaarders kun nen een composttoilet aanleggen, waarbij helemaal geen water komt kijken, en waarvan je af en toe gratis compost kunt oogsten. Ook zijn er wc-systemen waarbij er nog méér water wordt bespaard dan door een kleinere stortbak. Zo is er het 'Water Saving System', waarbij verschillende grote en kleine 'boodschappen' (reuk loos) worden opgespaard en in één keer worden weggespoeld. Hierdoor is er voor toiletspoeling 43% minder water nodig. Hoe kleiner de afstand tussen de verschil lende kranen en het warmwatertoestel, hoe minder water er wegloopt voor het water uit de kraan op temperatuur is. En ook een dunne leiding helpt water bespa ren. Het gebruik van regenwater voor de was heeft nog een ander voordeel dan water besparing: hoe zachter het water, hoe minder wasmiddel er nodig is. Regenwater heeft een hardheid van 1-2 D (Duitse hardheid), de hardheid van het Zeeuwse drinkwater varieert van 7 tot 14° D, waarbij het Schouwse water het hardst is. ^^^;ijn in Zeeuwse nieuwbouwprojecten al een paar mogelijkheden tot waterbespa ring te zien. Zo is er in Goes de wijk Eco-solar, waar regenwater (o.a.) via de sedumdaken, de straat de sloot en filtering in vijvers zijn weg vindt naar de wc's, de wasmachines en de buitenkranen. Het overige regenwa ter gaat niet zoals gewoonlijk linea recta het riool in maar blijft zoveel mogelijk in de buurt, en ook dat helpt tegen verdro ging. Voor de 300 woningen van de Goese wijk Ouverture, waaivan de bouw dit jaar begint, wordt de eis gesteld dat er een regenwatertank van minimaal 2,5 m3 wordt geplaatst, met aansluiting naar wc's, wasmachines en eventueel de buitenkra nen. Ook daar gaat het overige regenwa- ter niet in de riolering. Ook bij de 102 huurwoningen van De Hoven van Axel wordt het regenwater dat op de woningen valt, gebruikt voor de wc's, de wasmachines en de buitenkranen en wordt het overige regenwater afge voerd naar een slotenstelsel in de buurt. Er worden daar ook nog koopwoningen gebouwd volgens dezelfde principes. In de wijk Lammerenburg (Vlissingen) wordt bij de wc's het eerder genoemde 'Water Saving System' toegepast. Mïrkopers van mineraal- en bronwater spelen in op mogelijke gevoelens van onrust over de kwaliteit van ons drinkwa ter. Maar let wel: drinkwater wordt op veel meer stoffen gecontroleerd dan mine raalwater of bronwater! De gezondheids claims lijken daarom wat voorbarig. Wel wordt bronwater aangeraden voor zuige lingen, wanneer er in huis nog loden lei dingen zijn. Ook in gebieden met een hoog nitraatgehalte kunnen baby's en kleine kinderen als het om water gaat wel licht beter aan de fles. In Zeeland ligt in 2 Cosumentenblad Wantij maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 14