Waterspoor Water in de tuin ton voor water sEen zomaar uit de kraan komt. Binnenkort nemen de meeste andere Zeeuwse gemeenten deze actie over, met als ver schil dat zij waterprojecten in Bangla-Desh zullen steunen. Dus wie ook zo'n regen ton wil, komt in een volgende ronde. In april kunnen de tonnen worden besteld, op 19 mei worden ze met de nodige tam-tam uitgereikt. Wie daarna als nog een ton wil komt in een volgende ronde aan bod. ^öTang water niet meer dan zo'n twee gul den per kubieke meter kost zijn kleine waterbesparende investeringen binnen een paar jaar terugverdiend, zeker als daarbij ook warm water wordt bespaard. Systemen voor hergebruik van regenwater zijn financieel nog niet rendabel. Dat zou kunnen veranderen als de prijs van water omhoog gaat, bijvoorbeeld door een ver schuiving van vaste naar variabele kosten. Het invoeren van 'Waterspoor' zou nog meer zoden aan de dijk zetten. Daarbij wordt de hoogte van de rioolrechten en zuiveringskosten gekoppeld aan het drink waterverbruik, terwijl daarvoor nu nog min of meer een vast tarief geldt. Wie zui nig is met water betaalt volgens Waterspoor dus driedubbel minder. Omdat de drie rekeningen nu door ver schillende instanties worden geïnd (Delta Nuts, de gemeenten en de waterschap pen), is het invoeren van Waterspoor een ingewikkelde aangelegenheid. Nog niet West Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen het nitraatgehalte boven de 10 mg. per liter die voor baby's als grenswaarde wordt gezien. Door de verpakking en het transport belast flessenwater het milieu veel meer dan water uit de kraan, en ook de porte monnee wordt extra belast met kosten die 400 tot 1000 maal hoger zijn. Het tappen van bronwater bij sommige natuurvoe dingswinkels beperkt in elk geval de kos ten in verschillende opzichten. Een andere manier om kraanwater scho ner te maken zijn waterfilters, tenminste volgens de leveranciers van die filters. Gezien de eisen die aan drinkwater wor den gesteld zijn deze apparaten overbo dig, en daarnaast is de kwaliteit van het gefilterde water juist slechter als het filter niet tijdig wordt vervangen. Er kunnen zich dan bacteriën in ophopen. Dat voor één liter gefilterd water een paar liter kraanwater nodig is, schaadt het milieu helemaal. Als het goed is redt de tuin zichzelf wel. Maar er zijn tijden dat we een handje moeten helpen. Dat kunnen we beperken door geen vochtliefhebbers op droge zon nige plaatsen te zetten, en, door de bodem te verbeteren met organische stof, zodat het regenwater langer wordt vastgehou den. De grond droogt ook minder uit als die overal begroeid is. Als planten pas zijn neergezet, of er is gezaaid, dan moet de bodem nog wel eens worden begoten als het niet regent, maar verder is het nauwelijks nodig. Regelmatig begieten heeft eerder het effect dat de planten minder diep worte len en afhankelijker worden van de gieter of tuinslang. Wie in droge zomers een supergroen gazon wil, moet sproeien. Wie dat achter wege laat heeft tijdelijk een wat gelere grasmat, maar dat trekt altijd weer bij. Wie het sproeien toch niet kan laten kan dat het beste 's ochtends vroeg doen. Overdag sproeien vraagt onnodig veel water, en het temperatuurverschil tussen het koude water en de warme grond is ongezond voor de planten. Als er 's avonds wordt gesproeid blijven de planten de hele nacht nat en zijn dan gevoeliger voor schimmels. sn en gieten met regenwater spaart drinkwater en is de meest natuurlijke manier. De gemeente Borsele speelde hierop in door de actie 'Een ton voor water' te starten. Bewoners kunnen via de gemeente voor f 50 een regenton van 200 liter aanschaffen. Het mes snijdt hierbij aan twee kanten, want per regenton wordt er f 10 doorgegeven aan waterpro jecten in Tanzania. Op deze manier wordt er ook onder de aandacht gebracht hoe het leven eruit ziet als het water niet Sp roe- Een ton voor water In de campagne 'Een Ton voor Water' staat de regenton symbool voor de beschikbaarheid van voldoende en gezond zoet water. U koopt een ton. en mensen in ontwikkelingslanden krijgen water. Hoe dat werkt, leest u in deze folder. 3 Consumentenblad Wantij maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 15