I Afvalwater Ad ressen: alle partijen zijn enthousiast en dat is jam mer. De Zeeuwse Milieufederatie maakt zich hiervoor nog steeds sterk, onder andere in de Verbruikersraad van Delta Nuts. oe meeste woningen zijn aangesloten op de riolering. Vandaar gaat het water via de waterzuivering uiteindelijk naar de zee. Ook al wordt het water gezuiverd, het is toch mooier om zelf het water zo min mogelijk te vervuilen. De gootsteen en de wc zijn geen vuilnisbak, en chemicaliën (terpentine, verf, olie) horen al helemaal niet thuis in de gootsteen of de riolering. Zuiveringsinstallaties kunnen niet alle watervervuiling aan, en hoe vuiler het water, hoe duurder het schoonmaken ervan wordt. In het Zeeuwse buitengebied zijn enkele duizenden woningen nog niet op de riole ring aangesloten. Dat gaat veranderen, want vanaf 2005 mag er niet meer zonder riool worden geloosd. Hen deel van de woningen wordt alsnog op het riool aan gesloten, de andere moeten worden voor zien van een systeem voor Individuele Behandeling Afvalwater (IBA). Eén van de mogelijkheden daarbij is een helophytenfilter: waterzuivering d.m.v. een moerasje met riet of andere moeras- planten. Dat levert een goede zuivering op, en het wordt al helemaal goed voor het milieu wanneer het gezuiverde water hergebruikt wordt voor toiletspoeling, de was en de tuin. Sinds 2000 worden bedrij ven die helophytenfilters (en andere zui veringssystemen) aanleggen gecertificeerd. Bij inschakeling van een gecertificeerd bedrijf is het niet nodig de kwaliteit van het gezuiverde water geregeld te (laten) controleren, met alle kosten van dien. De waterschappen kunnen, als het zover is, informatie geven over gecertificeerde ECOSAVE Diverse waterbesparende producten, ver zending door het hele land, folders op aanvraag. Noorderbaan 25/27 8256 PP Biddinghuizen Tel.: 0321-332038 E-mail: vandyd@compuserve.com DELTA NUTSBEDRIJVEN Voor informatie over waterbesparing Tel.: 0118-883800 www.delta-zld.nl, met o.a. cijfers over waterkwaliteit DE TWAALF AMBACHTEN Voor advies over energie- en waterbespa rende systemen en technieken, waaronder helophytenfilters Mezenlaan 2 5282 HB Boxtel Tel.: 0411-672621 www.del2ambachten.nl MILIEU CENTRAAL Telefonische informatie en themabladen, o.a. over de afwas, drinkwater, wasmachi ne, water en energie in de badkamer en de keuken, water in de tuin Tel.: 0900-2025445 (30 cent per minuut) www.milieucentraal.nl Dit consumentenblad is mede tot stand gekomen door steun van het Milieufonds van de Provincie Zeeland Provincie Zeeland Gerda Spaander is lid van de v Ja, ik steun de Zeeuwse Milieufederatie Naam: Adres: Postcode woonplaats: O Wordt lid van de Zeeuwse Milieufederatie en ontvangt vier keer per jaar Wantij, tijdschrift over natuur en milieu in Zeeland. O Doet een lidmaatschap van de Zeeuwse Milieufederatie cadeau. Ontvanger krijgt vier keer per jaar Wantij, tijdschrift over natuur en milieu in Zeeland. Adres: Postcode woonplaats: Ik wacht met betalen (tenminste 25,-- per jaar) op de acceptgiro. bedrijven. Een stuk goedkoper is je eigen zuiveringsmoeras aanleggen. De Twaalf Ambachten in Boxtel kan daarvoor de nodige schriftelijke en mondelinge infor matie leveren, zelfs over een helophyten filter op het balkon! Helophytenfilter zuivert afvalwater pilaar Bouwmaterialenhandel, heeft o.a. regen- watersystemen A. Joachimikade 33 4463 AA Goes Tel.: 0113-215401/216402 4 Cosumentenblad Wantij maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 16