Kwart leden ZMF deed mee aan Zeelanddebat ZEELAI CUSSIE Willem de Weert Begin dit jaar ontvingen alle leden van de Zeeuwse Milieufederatie de Zeelandwijzer: een uitnodiging van de provincie om deel te nemen aan het debat over de toekomst van Zeeland. De Zeelandu'ijzer bevatte ruim twintig vragen, ver deeld over de thema 's milieu en economie, stad en platteland, zoet en zout water, bestuur en organisatie. Van de ca. 1300 individuele leden reageerde ruim een kwart (364 ingevulde vra genlijsten). Bijgaand overzicht geeft weer wat de deelnemers antwoordden op de gestelde vragen. Bij elke vraag staat het meest gegeven antwoord (50% of meer) vermeld. Als er geen meerderheid was (minder dan 50%), zijn de twee meeste genoemde antwoorden vermeld. Milieu en economie 1. Nieuwe bedrijven Alleen nog wat schone en hoogwaardige bedrijven, bij voorbeeld in de IT-sector, aan trekken (72,3%)- 2. Heeft de landbouw nog toekomst? Om de landbouw en het cul tuurlandschap in stand te hou den, zullen veel meer boeren hun bedrijven moeten mengen met natuurbeheer en klein schalige recreatie (81,9%). 3. Kunnen er nog toeristen bij? Geen groei. Vanwege de grote druk op milieu en leefbaarheid wordt het toerisme op het hui dige niveau gehandhaafd (53,3%). 4. Visserij Vangstquota en meer duurza me productiemethoden moe ten door de overheid worden vastgesteld (67.9%). 5. Verbindingen in en naar Zeeland Alleen nog wat knelpunten, met name bij waterkruisingen, oplossen (62,1%). Stad en platteland 6. De bevolking: groeien of niet? Stabilisatie of achteruitgang van de bevolking is niet nega tief. Natuur en landschap staan minder onder druk (53,3%). 7. Bouwen in de steden en dorpen De bouw van nieuwe wonin gen moet in de steden plaats vinden, om een breed draag vlak voor voorzieningen te behouden en om het land schap te sparen (57,4%). 8. Waar gaan we werken? Bedrijvigheid zoveel mogelijk concentreren rond de vier grote steden (50,3%). 9Openbaar vervoer Minimaal elk uur een bus in elke kern. De sociale functie van het openbaar vervoer wordt door de provincie maxi maal (ook financieel) onder steund (50,0%). 10. Sociale verbanden De overheid helpt in noodge vallen en schept de voorwaar den voor mensen en organisa ties om sociale verbanden op te bouwen (60,7%). 11. Zorg en sociale dienst verlening De provincie zet maximaal in op het behoud van de huidige collectieve voorzieningen (67,6%). 12. Onderwijs De HBO moet samenwerking zoeken met de universiteiten van Rotterdam en Gent om de veelbelovende ICT-ontwikke- lingen te ondersteunen (50,0%). 13Cultuur Het streven is een volwaardig aanbod in alle sectoren. Provincie en gemeenten zor gen vooral voor een goede infrastructuur en bevorderen gezamenlijk een zo breed mogelijke deelname aan cul tuuruitingen (51,1%). Zoet en zout water 14. Veiligheid Bij overstromingsgevaar mag tijdelijk land worden terugge geven aan de zee, door pol ders onder water te zetten 72,8%). 15. Natuurontwikkeling Kleinschalige landbouw, natuur en recreatie worden waar mogelijk gecombineerd en beheerd door de boer (69,0%). 16. Grondwaterstand: hoog of laag? Breng variatie aan in de grond waterstand, ter wille van waterberging en een beter milieu (91,2%). 11. Meer kansen voor waterrecreatie? Geen vergroting waterrecreatie in de zomer (48,4%). Enige groei mag, maar concen treer de waterrecreatie in beperkte gebieden (46,7%). «Zur organisatie.7—^ Bestuur en organisatie 18. Zeeland op eigen kracht? Het is logischer om een vast samenwerkingsverband aan te gaan met Vlaanderen/Antwerpen en de Rotterdamse regio (36,0%). Bij voorkeur wisselende samenwerking met andere overheden (33,5%). 19. Overheid op afstand of niet? Burgers en maatschappelijke organisaties moeten in overleg met de overheid, zelf meer verantwoordelijkheden op zich nemen (44,0%). De overheid als samenbinden de factor moet veel blijven regelen en ordenen (36,3%). 20. De stem van de burger Ik zou graag meer mogelijkhe den willen hebben (79,9%), te weten: Vaker schriftelijke enquête zoals deze (42,6%). Meer zeggenschap over de inrichting van mijn eigen woonomgeving(47,3%.) Van de respondenten is de meerderheid man (71,7%), van oudere leeftijd (42,6% ouder dan 60 en 38,5 tussen 46 en 60 jaar), woont op Walcheren (43,7%) of op Zuid-Beveland (30,2%), woont in de stad (48,4 of op een dorp (34,6%), heeft een hogere opleiding (67,0% HBO/ Universitair) en een hoger inkomen (49,7% meer dan 4500 gulden gezinsinkomen netto per maand en 29,1% van 3500 tot 4500 gulden netto per maand). Het Zeelanddebat is in febru ari afgesloten. Er waren 7000 tot 8000 reacties. Resultaten zijn te vinden op de website: www.zeelanddebat.nl. Willem de Weert is lid van de Wantij- redactie. 14 WANTIJ maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 18