Nieuwe gids 'Duurzaam consumeren in Zeeland' Duurzaamheid begint bij de consument Ws met informatie milieuvriendelijke en Lex Kattenwinkel Bij het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling is een nieuwe gids 'Duurzaam consumeren in Zeeland' versche nen. Het hoekjeeen vervolg op eerdere uitgaven uit 1989 en 1993, staat boordevol nuttige informatie over een milieuvriendelijke leefstijl. Het geeft daarnaast een com pleet overzicht van alle adressenverkoop- en informatie punten waar de bewuste consument terecht kan. dDoor een grotere vraag heeft het 'duurzaam winkelen' een sterke vlucht genomen. Steeds meer winkels en particulieren bieden duurzame producten en diensten aan. Bovendien is het aanbod de laatste jaren verbreed met onder meer biologische pro ducten bij supermarkten, Groene Stroom, verantwoord sparen en beleggen, biologi sche groentetassen en tuinmeubelen van 'goedgekeurd' hardhout. De gids gaat uit gebreid in op deze nieuwe maar ook op de al langer bestaande ontwikkelingen. Het boekje is ingedeeld in twaalf thema's en - heel overzichtelijk - even zovele hoofdstukken. Aan de orde komen: voe ding; energie; water; bouwen; huishou den; eerlijke handel; afval; vervoer; tuinie ren; vakantie; sparen en beleggen; keur merken. De lezer vindt meteen wat hij zoekt en de plezierige vormgeving doet de rest. De samenstellers van de duurzaamheids- gids hanteren als uitgangspunt dat "onze manier van leven niet ten koste mag gaan van onze omgeving in de meest brede zin". Dat betekent niet alleen dat de natuurlijke rijkdommen van de aarde in stand worden gehouden, maar ook dat ontwikkelingslanden een even groot deel van de koek krijgen als het rijke Westen. Kortom: producten en diensten moeten schoon en eerlijk worden voortgebracht. Voetafdruk Hoe word je nu een duurzame consu ment? Met een ja/nee sticker op de brie venbus, zuinig stoken en wat vaker de auto laten staan ben je weliswaar op cle goede weg, maar toch is dat nog niet vol doende. Vooral vliegvakanties en hoge vleesconsumpties moeten vermeden wor den, zo blijkt onder meer uit de achterin het boekje opgenomen milieutest. Met behulp hiervan kan iedereen zijn 'Mondiale Voetafdruk' bepalen: het aantal vierkante meters dat nodig is voor alles wat iemand gebruikt of doet. Voor een simpele boterham met ham bijvoorbeeld is het nodig graan te telen en te transpor teren, brood te bakken, varkens te fokken en te voeren, vlees te koelen etc. Vertaald in vierkante meters leveren al deze activi teiten een bepaald ruimtebeslag op. De gemiddelde Nederlander gebruikt op deze manier 4,7 hectare per jaar. De Noord- Amerikaan zit daar met 8,4 hectare ruim boven; als iedereen op aarde als een Amerikaan zou leven, zouden twee extra wereldbollen nodig zijn. In de test wordt 1,7 hectare als Eerlijk Aarde Aandeel gehanteerd. De meeste ontwikkelingslan den zitten daar ver onder. Milieugedeputeerde Toine Poppelaars, schrijver van het voorwoord, heeft zijn eigen Mondiale Voetafdruk bepaald. Hij blijkt een gemiddelde consument. Volgens de gedeputeerde leidt de test tot zelfre flectie. Hij denkt dat veel mensen wel beseffen dat vliegvakanties, woon-werkver- keer en elektriciteitsgebruik veel energie vragen, maar dat men veel minder op de hoogte is dat voor de productie van vlees en zuivel ook veel energie nodig is. Poppelaars laat weten ervoor te voelen de test voor de Mondiale Voetafdruk onder een aantal provincieambtenaren te ver spreiden. Duurzaam consumeren in Zeeland (72 blz.), gids met infor matie en adressen voor een milieuvriendelijke en wereldbe- wuste leefstijl, voor f 7,50 ver krijgbaar bij: Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, Postbus 2125, 4460 MC Goes, tel 0113-250051 Lex Kattenwinkel is free-lance fotograaf en tekstschrijver. 15 WANTIJ maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 19