Winnaar Zeeland Mooi en Fvitaalprijs: Fietsen langs het spoor .*e Melissa Ernst Fietsen langs en over het vroegere spoor is het winnende idee van de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs 2001. Dit groe ne idee van C.P de Putter is door het bestuur van de ZMF als beste uit de bus gekozen. Dit houdt in dat de ZMF haar uiterste zal best doen om deze groene wens in ver vulling te laten gaan. Zoals beloofd zal de ZMF het idee uitwerken tot een project en hierbij partners en medefi nanciers zoeken, om het vervolgens in te dienen bij Vitaal Platteland voor subsidie. •w ee^ WWat houdt het idee in? Winnaar Cees de Putter (Renkum) wil graag de oude goederenspoor lijn door de Zak van Zuid-Beveland in ere herstellen. Maar in plaats van voor puffen, kiest hij voor fietsen. Een fietspad langs het oude tracé moet inwoner en toerist meenemen, ver weg van de snelweg. Over oude spoordijkjes op speurtocht naar ele menten die je herinneren aan de tijd dat de stoom- en dieseltreinen nog dagelijks door de Zak puften. Bovendien vind je op de oude spoortaluds volop mooie, maar ook bijzondere bloemen. Oude tracé Het eerste deel van het oude traject, van Goes via Hoedekenskerke naar Oudelan- de, is makkelijk te vinden. Daar rijdt in de- zomermaanden nog een historische trein. Maar daarna wordt het lastiger. Door ruil verkaveling is de rails van Oudelande naar Borssele, Heinkenszand en Eindewege opgeruimd. Vele taluds van de spoordijk jes zijn door de boeren geëgaliseerd. Ja, doodzonde, zeker in deze tijd waarin we meer oog krijgen voor het landschap. Sporen Maar gelukkig er zijn nog volop sporen van het spoor terug te vinden. Zo zie je nog op een aantal plaatsen de oude spoorwegdijk lopen, nu vaak dienst doend als kavelgrens. Of zie je de in dezelfde stijl gebouwde huisjes, die toen tertijd als stationnetjes fungeerden. Of de weegbruggen voor overslag van goederen en de coupures (een doorgang door de dijk, die afgesloten is met een waterke ring). Deze sporen in het landschap ver dienen de aandacht. Door een fietsroute aan te leggen langs en over het oude spoor kunnen we deze aandacht blijvend geven. Zeeland Het liefst ziet de winnaar dat men niet alleen het oude tracé in de Zak in ere her stelt, maar ook de aansluiting maakt op andere oude tracés elders in Zeeland. Als je oude kaarten raadpleegt, zie je een net werk van tram- en spoorlijnen door heel Zeeland. De haventjes voor de veren vormden het vertrekpunt van een tram of trein over de eilanden. Het zou volgens De Putter mooi zijn om die oude wegen te herstellen en met elkaar te verbinden, of anders aan te sluiten op nieuwe. Om zo te komen tot een netwerk van aantrekke lijke paden door het Zeeuwse platteland, voor het groene vervoersmiddel de fiets. Meer dan een idee Fietsen over het spoor ligt precies in de lijn van Vitaal Platteland. Niet alleen het landschap, maar ook de recreatie en de landbouw hebben er baat bij. Voor de toe Een fietspad langs het spoor van de stoomtrein aanleggen. Inzet: Dijkcoupure voor het verdwenen spoor. Foto's: ZMF. ristische sector kan het een Zeeuws net werk van fiets- en/of wandelpaden, ver bonden door veerpontjes, opleveren. De boeren, die langs zo'n route zitten, kun nen door middel van huisverkoop of het aanbieden van slaapplaatsen hun inkomen vergroten. Bovendien sluit het idee goed aan op de gedachte van Zeeland als groen/blauwe oase, een provincie van rust en ruimte. Al met al een samenwerkings project dat volgens de ZMF goed kan sco ren bij Vitaal Platteland. Wilt u ook uw groene wens in ver vulling laten gaan? Ook in 2001 kunt u weer in aanmerking komen voor de Zeeland Mooi en Fvitaalprijs. Immers de ZMF wil de prijs t/m 2005 uitreiken. Wilt u meedoen? Het invulformulier vindt u achterin de Wantij van oktober 2000. Voor een nieuw formulier of informatie kunt u bellen met de ZMF, Melissa Ernst, tel. (0113) 230075 Melissa Ernst is medewerkster duurzame landbouw en plattelandsvernieuwing van de ZMF. 16 WANTIJ maart'01

Wantij | 2001 | | pagina 20