Het Zeeuwse Landschap 65 jaar 0,P" Onder de leden Het Zeeuwse Landschap is opge richt in 1936 op initiatief van Natuurmonumenten. De landelij ke organisatie vond dat er meer slagkracht van de natuurbescher ming nodig was in de regio. Chiel Jacobusse Voor de Tweede Wereldoorlog was er in alle provincies een organisatie van de grond getild. Als belangrijkste taak van Het Zeeuwse Landschap werd en wordt de veiligstelling van natuurgebieden door aankoop en beheer gezien. Het eerste gebied dat in beheer kwam was het Nederlandse deel van het Zwin (1939). Het beheer stelde overigens niet zoveel voor. Het ging er meer om dat veiliggestel de gebieden tegen aanslagen gevrijwaard Actief In de eerste decennia was er sprake van een heel langzame groei. Veel werk van de bestuursleden betrof wat je tegenwoordig "beleidsbeïnvloeding" zou noemen. Kn personeel was er niet, afgezien van een enkele jachtopziener. In de jaren zestig kwam er een parttime rentmeester als eer ste personeelslid. Toen begon ook gelei delijk het inzicht door te dringen dat het aankopen alleen van natuur geen garantie is voor de instandhouding, maar dat actief beheer noodzakelijk is. Hoe sterk de te loorgang van natuur in het boerenland om zich heen zou slaan, besefte nog nie mand: de weinige (kreek-)graslanden die aangekocht werden, werden zonder beperkingen aan boeren verpacht. Met het in beheer krijgen van het Verdronken Land van Saeftinghe in 1975 brak voor Het Zeeuwse Landschap een nieuwe periode aan. Omdat de subsidi ering van de organisatie door de overheid gebaseerd werd op het aantal beheerde hectares kwam er in één klap de mogelijk heid tot opbouw van een professioneel apparaat. Oppervlakte Inmiddels is de oppervlakte natuur die door Het Zeeuwse Landschap wordt beheerd opgelopen tot 7500 hectare; dat wil zeggen een oppervlakte die even groot is als heel het eiland Noord-Beveland. Met een team van zo'n 25 werknemers worden de gebieden beheerd. Naast het Zeeuwse Landschap zijn nog twee andere instanties actief, namelijk onze "moederorganisatie", de Vereniging Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Qua profiel verschillen de organisaties nogal. Staatsbosbeheer heeft naast natuurbehoud ook recreatie- doelstellingen hoog in het vaandel. Het is een organisatie zonder een formele ach terban. Het onderscheid met Natuurmonumenten zit -helemaal volgens de oorspronkelijke bedoeling- vooral in de stevige verankering van Het Zeeuwse Landschap in de regio. Draagvlak Als particuliere organisatie hecht Het Zeeuwse Landschap sterk aan draagvlak in de Zeeuwse samenleving. Daar is vooral de laatste 15 jaar erg veel voor gedaan. Het aantal donateurs schommelt tussen 9000 en 10.000, en dat wil zeggen dat ongeveer 1 op de 14 Zeeuwse huishou dens het werk van de Stichting steunt. Zij ontvangen het tijdschrift dat laatst bijvoor beeld ook de Westerschelde als onder werp had. Jaarlijks worden meer dan dui zend excursies verzorgd, een belangrijke bijdrage aan de natuureducatie in de pro vincie. Ook het volgen van de ontwikke lingen van planten en dieren en het tijdig signaleren van negatieve trends daarin is een belangrijke taak. Er liggen voor de komende jaren nog volop uitdagingen. Het reali seren van het natuurbeleidsplan, het leveren van een bijdrage aan het behoud van typisch Zeeuwse planten en dieren en van cultuur historisch en archeologisch belangrijke gebieden zijn enkele van die uitdagingen. Het Zeeuwse Landschap bestaat nu 65 jaar. Geen leeftijd om op je lauweren te rusten, maar juist om er met extra energie tegenaan te gaan Chiel Jacobusse is medewerker van Het Zeeuws Landschap. ^e(schelde (5) <,c\u»\en vee' muzikale talenten zQ&f LA* '"utindie idiein.cu sommige banjo en gitaar bespet bespeelt. (www.zeelandnet.nVsM Het Land van Saeftinghe. Foto: Het Zeeuwse Landschap. 17 WANTIJ maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 21