Bescherming van akker en weidevogels ^VNS'lrta\ ^»a" W QOe^'V' Landschap Nanning-Jan Honingh Wie één mens heeft gered, heeft de wereld gered. Dit Joodse gezegde wordt vaak genoemd in natuureducatie voor kinderen. Wellicht geldt het gezegde ook voor het Westerschelde de akker- en weidevogels beschermen. Een jongetje is bezig om larven van pad den uit een verdroogde waterplas te "red den". Hij doet ze in een potje en brengt ze naar een poel verderop. Een passant vraagt of dat nu wel zoveel zin heeft. "Die paar padjes meer of minder maken toch niets uit?" Het ventje antwoordt dat het voor de kikkervisjes in zijn potje wél uit maakt. Onverstoorbaar gaat hij door met zijn operatie. Nesten Sinds 1995 loopt bij Stichting Landschaps beheer Zeeland het project "Vrijwillige Akker- en Weidevogelbescherming". Burgers en buitenlui helpen boeren om nesten van kieviten, scholeksters, kluten, grutto's en tureluurs te beschermen. Ze sporen de nesten op en markeren ze met bamboestokjes, zodat de boer er met de machines omheen kan werken. Vaak moe ten de legsels tijdelijk worden verlegd voor het ploegen, eggen, zaaien, e.d. In heel Zeeland zijn nu groepen met vrij willigers actief, in totaal 110, op zo'n 150 bedrijven. Vorig jaar werden er 570 legsels beschermd, ook langs de Westerschelde o.a. in de omgeving van Baarland, Oudelande, Ritthem en Kloosterzande. Akkerbouw Zeeland is een echte akkerbouwprovincie. Langs de Westerschelde broeden de kievit, scholekster en kluut die, na het uitkomen van de eieren, met hun jongen naar een nabijgelegen zilt graslandje trekken of over de dijk naar schor en slik gaan. Akker- en weidevogels hebben het in Zeeland moeilijk. Zij zijn afhankelijk van de combinatie van kleinschalig weide- en akkerland en natuurterrein. In Zeeland ligt die combinatie soms ver uit elkaar of werk van de vrijwilligers die langs de boorden van de is scherp begrensd door een diepe sloot, weg of dijk. Door ruilverkaveling zijn de percelen groter geworden en ontwaterd. Door de aanleg van industriegebieden, deltadijken en de verdieping van de Westerschelde is er veel schor en slik in de golven verdwenen. Voor akker- en wei devogels is het moeilijk een broedplaats te vinden. Omdat ze niet meer in grotere groepen kunnen broeden zijn ze kwets baarder voor belagers als meeuwen bij voorbeeld. Meningen Helaas liggen de meningen over hoe het verder moet met de weidevogels, even ver uit elkaar als hun geliefkoosde stekken. De moderne landbouw wordt gedicteerd door bank en industrie; de moderne natuurbeweging ziet alleen nog heil in afgeschermde gebieden. Hoe zal het de Nanning-Jan Honingh is coördinator vrijwillige akker en weidevogelbescherming bij de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Foto's: SLZ Toch zijn er nog boeren en vrij willigers die betrokken zijn bij het lot van 'hun' vogels. En u? Bent u die passant of dat ventje? Gaat u door de knieën om mee te helpen de weidevogels te redden? Weet dat u welkom bent weidevogels in Zeeland uiteindelijk ver gaan? De bijdrage van de vrijwilligers aan de instandhouding van cle weidevogels is intensief maar beperkt. Want de weersom standigheden hebben we niet in de hand, roofdieren zijn een natuurlijk gegeven en aan het gebrek aan broedplaatsen kunnen we weinig doen. 22 WANTIJ maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 26