a antij Column 21 18de jaargang, nr. 1, maart 2001 2 Column Transparant Kees Slager 3 Diep, dieper, diepst Vincent Klap 6 Het Scheldegevoel van de Vlaming Bart Martens 8 Nacht op de kale berg Jan Moekotte 10 Berichten met o.a. ZMF ledenvergadering, mini symposium, leden denken mee, vacature. Teken voor de Groene grens 14 Zeelanddebat: kwart leden deed mee Willem de Weert 15 Nieuwe gids 'Duurzaam consumeren" Lex Kattewinke! 16 Winnaar Zeeland Mooi en Fvitaalprijsvraag Melissa Ernst 17 Onder de leden Zeeuws Landschap 65 jaar Chiel Jacobusse 18 Mensen langs de Westerschelde Peter Verdurmen 20 De lezer spreekt Denkend aan de Westerschelde Jan Moekotte Handhaving Redt de Kaloot Jan-Eelco Dijk 22 Landschap Bescherming van akker- en weidevogels Nanning-Jan Honingh 23 Index Wantij 2000 24 Agenda Lente Elly Geelhoed Consumentenblad Water Gerda Spaander Transparant Transparant. Het is een mooi woord en je hoort het steeds vaker. Bestuurders beho ren transparant te zijn, doorzichtig ais glas. Niet alleen moeten ze helder spreken en schrijven, hun besluiten moeten ook inhoudelijk transparant zijn. Een begrijpelijke wens. In de praktijk wor den de ware motieven te vaak toegedekt onder een deken van wollige woorden. Neem onze eigen ZMF en het vraagstuk van de glastuinbouw. Die moet volgens haar geconcentreerd worden op één plek. Maar ze kiest niet voor concentratie bij Rilland (waar al kassen staan) maar voor Nieuwdorp, waar nog géén kassen staan.... Waarom? De motivatie in Wantij is allesbehalve transparant. De optie Rilland wordt niet eens besproken. Niet dat ik voor Rilland ben; voor mij moeten er helemaal geen kassen komen. Er horen in Nederland hooguit kassen te staan voor onze natio nale behoefte aan een krop sla in de win ter. Maar bijna alle kassen produceren voor de export. Ze verspillen schandelijk veel aardgas en daarna slokken vrachtwa gens en vliegtuigen nogmaals zo'n sloot energie op voor het vervoer naar verre oorden. Tomaten behoren natuurlijk geteeld te worden in streken waar zonne-energie gratis aanwezig is. Maar het tegenovergestelde gebeurt. Op de radio klaagt minister Herfkens dat Afrikaanse tomatenkwekers hun product niet kwijt kunnen omdat de EG zwaar gesubsidieerde tomatenpuree op hun markt dumpt. In een tv-documentaire plukken opgejaagde - Afrikaanse - illegalen tomaten in onze kassen. Opnieuw voor een hongerloon. Wat is er vanzelfsprekender dan een glas helder 'nee' te laten horen tegen deze waanzin? Waarom hoor ik het dan niet? Kees Slager Kees Slager is publicist. Hij verzorgt in de nieuwe jaar gang de column. 2 WANTIJ maart '01

Wantij | 2001 | | pagina 2