15.26 De mannen lopen wad, zo'n acht kilome ter in de richting van Terneuzen. Ze zien veel, maar kunnen weinig verklaren. Dat de kleiige bodem bij indroging barst, is nog te begrijpen. Maar waarom heeft elk brokstuk hier een roestbruin randje. Vanwaar die spoorlijntjes? En hoe ontstaat toch, daar waar de bodem overwegend uit zand bestaat, dat geheimzinnige ribbelpa troon: een soort van vingerafdruk. Ribbelt de Hooge Platen op zijn eigen unieke manier, dus anders dan andere platen in de Westerschelde; anders dan de Suikerplaat, de Lage Springer of de rug van Baarland bijvoorbeeld? Als donkere reuzeneieren liggen, vooral aan de noordkant van de plaat, enorme afgeronde brokken veen. 18.36 Eenden gaan, ganzen komen. Overdag rusten op de Hooge Platen wilde eenden uit, die tegen de avond weer op stap gaan. Juist dan komen kol- en rietganzen om er veilig te slapen. De ganzen gakken. Waarschuwen ze elkaar voor de indrin gers? 20.24 Het wordt niet donker op de plaat. Breskens en Vlissingen beschijnen de Westerschelde. Ook de industrie bij Terneuzen vervuilt de duisternis, maar vooral het Sloegebied straalt als een beze tene. De mannen zitten bij een klein vuurtje van wrakhout. Ze lezen elkaar voor. In een publicatie van het Zeeuws Landschap staat met gevoel voor drama dat een springvloed grote delen van de Bol blank zet:"....het voortrollende water spoelde de eieren onder de broedende vogels van daan". Kaartje: Schelde nieuwsbrief. 9 WANTIJ maart '01 Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Het Zeeuws Landschap, sinds 1978 eige naar van de Hooge Platen, heeft hier met opmerkelijk succes de broedomstandighe- den voor de kleine stern, strandplevier en visdief verbeterd. Vrijwilligers groeven jaarlijks takken in, waarmee stuivend zand werd vastgehouden. De aanplant van bie- starwegras (dat in tegenstelling tot helm gras, wel overspoeling door zeewater ver draagt) versterkte dat proces van 'zand vasthouden'. De mannen vallen in slaap bij het extreem lage gebrom van de zeeschepen. Ze dro men van Nils Holgersson. Zaterdag 4 november 2000 08.17 De ganzen hebben honderd meter verder op geslapen, aan de zuidkant van de Bol, op het zanderige gedeelte. Dat is duidelijk te zien. Elke gans liet een hoopje achter. Kris kras over elkaar liggende grijs-witte staafjes, die wel wat weg hebben van opgebrande sigaretten. Een kleine bood schap in brailleschrift die door de vloed zal worden uitgewist. 12.23 Opnieuw een wandeling. Weer geen (zee) hond te zien. De noordoostkant van de Plaat is veel minder zanderig, bevat meer slik en slijk. De mannen voelen dat het slik stevig kan zuigen, dat het heel wat gebagger kost om daaruit los te komen. Waar houdt de Westerschelde op, waar begint de Noordzee Waar gaat de oever over in kust? Kan Rijkswaterstaat op dat punt niet een monumentaal paaltje zet- Hooge Platen ten? Wil een dichter dat eens onder woor den brengen? Neem de verhouding zoet - zout als hulp middel, dan vaart de veerboot tussen Vlissingen en Breskens voor 90% op zee. Want vast staat dat de Westerschelde daar nog zo'n 10% rivierwater bevat. De invloed van de zee is tussen Kruiningen en Perkpolder voor de helft verdwenen. (50% zoet water). Dat de Westerschelde bij eb voor ongeveer een derde droog valt. Dat je kilometers lang, uren en uren over die rivierbodem kunt banjeren. Dat is wel de grootste 'ont dekking' van de dag. 15.27 Ja, ook een paar vuilniszakken met weg- werpflessen gaan mee naar de vaste oever. De mannen zijn toe aan een pintje. In een café in Hoofdplaat spoelen ze het zout weg. Als de stamgasten een kano zien, vra gen ze: "En, mannen, nog wat gevangen?". Met zand gevulde reuzenworm. Een kleine boodschap in brailleschrift.

Wantij | 2001 | | pagina 9