De Postcode Loterij helpt! POSTCODE ligheid tegen overstromingen 'substantieel hoger' moet zijn dan op dit moment. Voorafgaand aan de ingreep moeten verder een maatschappelijke kosten-baten analyse worden uitgevoerd en een milieueffectenrapport wor den opgesteld. Verder bevat het verzoek nog mooie intenties t.a.v. het wegwerken van achterstanden in de uitvoering van natuurcom pensatie gekoppeld aan de vorige verdieping, het gezamenlijk ver beteren van het nautisch beheer en het gezamenlijk onderzoeken van de gevolgen voor de natuur. Bovendien moet de ingreep ver gezeld gaan van nieuwe compen saties voor de natuur. Mankement Naar de mening van de ZMF ver toont het verzoek hetzelfde man kement als de Lange Termijn Visie, namelijk dat de verdiepings- wens wel gepreciseerd is, maar de voorwaarden niet. Wat wordt bijvoorbeeld verstaan onder een "substantieel hogere veiligheid" en mag de verdieping doorgaan ook als de oude compensatiewer- ken nog niet zijn voltooid? Ondanks de mooie intenties die in het verzoek worden genoemd is de ZMF vooralsnog van mening dat op dit moment geen enkele verdieping aan de orde kan zijn, omdat de gevolgen voor de natuur in het estuarium nog niet goed in kaan zijn gebracht. Een verdieping met 1.20 m is boven dien een bijzonder hoge inzet van Vlaamse kant, zeker wanneer in acht wordt genomen dat daarmee een niet aan het getij gebonden vaan voor schepen met een diep gang van 13 4 m wordt gereali seerd. Dat is slechts 60 cm min der dan de 14 m die Vlaanderen eerst wenste. (VK) Ondersteuning milieuac tivisten in het Russische Taranrog Vlissingen heeft een band met het Russische Taranrog, een stad van enkele honderdduizenden inwo ners. Het milieu in deze stad is beroerd. Voorzieningen die bij ons gemeengoed zijn zoals riole ring en rioolzuivering, ontbreken voor een groot deel. Gezonde lucht is er amper omdat zich veel vervuilende fabrieken in en om de stad bevinden. Enkele vrijwilli gers in Taranrog verkennen de mogelijkheden om een locale milieuorganisatie te starten Steun vanuit Zeeland van vrijwilligers die daarbij kunnen helpen is daarbij bijzonder welkom. Het gaat om het uitwisselen van erva ringen met het opzetten van groe pen, het uitwisselen over inhou delijke thema's, en zo meer. Wie uit Walcheren of daarbuiten heeft interesse om steun van afstand te bieden? Meld je bij het secretari aat van de ZMF en wij zorgen voor contact met actieve Vlissingers die momenteel de ste- denuitwisseling inhoud geven. Zin om geëngageerde Russen middels moderne communicatie middelen te ondersteunen? Laat het ons weten: (TvM) Stuurgroep duurzame ontwikkeling Borsele zoekt uitbreiding In 1995 is de stuurgroep Duurzaam Borsele van start gegaan met nog steeds een vaste kern van acht enthousiaste milieumensen met bescheiden, maar wel effectieve activiteiten, die gericht zijn op duurzame ont wikkeling in Borsele. Het is een externe, gemeentelijke werkgroep die ambtelijk wordt ondersteund. De stuurgroep vergadert als het nuttig en noodzakelijk is. Verder worden afgesproken activiteiten individueel of in klein comité uit gevoerd. De groep vindt het ple zierig om samen aan een duur zaam karwei te werken. Tenslotte is de kwaliteit van de leefomge ving ermee gediend als mensen met elkaar in Borsele op een prettige en constructieve wijze samenwerken. Activiteiten die de groep onder neemt zijn o.a. het uitvoeren van de regentonactie, het verzorgen van cursussen over duurzaam heid, aandacht voor duurzaam bouwen, informatieavonden over biologische fruitteelt, en zo meer. Spreekt deze aanpak je aan en heb je zin om samen met ons aan de slag te gaan, kom dan een keer kennis maken. Je bent welkom. Voor meer informatie: Jacques Roumen, tel. (0113) 563482 en Tineke vd Ven, tel. (0113)238437. (TvdV) Landelijk Manifest voor het houden van vee Tot nu toe hebben ruim 30 maat schappelijke organisaties, waaron der de Zeeuwse Milieufederatie, en 5000 burgers, het 'Manifest voor het houden van vee' onder tekent. Andere ondertekenaars zijn o.a de Stichting Natuur en Milieu, de Consumentenbod, de Dierenbescherming en Koos van Zomeren. Zij vinden dat de mkz- crisis ons met de neus op de fei ten drukt dat onze veeteelt de beschaving voorbij is! Dat het hoog tijd is voor een andere vee houderij! Concreet willen zij het volgende: Diervriendelijke veehouderij; meer ruimte en naar buiten. Minder dieren: kwart minder koeien en de helft minder kippen en varkens. Meer biologische veehouderij en sluiten van regionale kringlo pen voor mest, voer en verwer- king. Consument en producent dich ter bij elkaar. Eerlijke prijs producten en eer lijk inkomen voor de boer. Onderschrijft u ook deze punten, dan kunt u dit voor eind juni ken baar maken op de website www.snm.nl. Daarna zullen de organisaties alle handtekeningen aan de Tweede Kamer aanbieden, voorafgaand aan de behandeling van het rapport van Commissie Wijffels over de toekomst van de veeteelt. (ME) Reactie op consumen- tenblad "Water in en om het huis" Wij ontvingen 1 mei j.l. de vol gende reactie van Wilbert van den Broek, drinkwatertechnoloog van Delta Nutsbedrijven: "In het artikel 'Water uit de fles' staat een onjuistheid waarop ik u wil wijzen: Er wordt een grens waarde voor baby's genoemd van 10 mg/1 voor nitraat. Volgens het rapport 'Herziening normen waterleidingbesluit' (KIWA rap port SWO 93.340) is de toxicolo gische grenswaarde voor zuigelin gen 23 mg/1 waarbij een veilig heidsfactor van 100 is ingebouwd. In de periode vanaf januari 1999 tot nu varieerden de nitraatgehal tes in de voorzieningsgebieden West Zeeuws-Vlaanderen van gemiddeld 15 tot maximaal 18 mg/1 en in Schouwen-Duiveland van gemiddeld 8 tot maximaal 13 mg/1. Deze gehaltes blijven ruim onder de grenswaarde aanbevo len voor zuigelingen." (WdW) Meedoen aan de Postcode Loterij betekent helpen. Want de miljoenen deelnemers aan de loterij brachten in 2000 ruim 350 miljoen gulden bij elkaar voor 35 goede doelen. Ook de Zeeuwse Milieufederatie deelt in die opbrengst voor een groene en duurzame leefomgeving. NATIONALE LOTERIJ! Meer weten? Bel 0900-3001500 (35 cpm) of surf naar www.postcodeloterij.nl 10 WANTIJ juni'01

Wantij | 2001 | | pagina 10