Vismijn in Colijnsplaat Haaientanden zoeken op het strand van Zeeuws-Vlaanderen Vermoeidheid wegspoe len bij het Verdronken Land van Saeftinghe er o.a. voor de vogels weer beter uit gaan zien. Aan de dijk ligt eetcafé/paviljoen De Zeester met terras aan het water. Aan de pier vertrekt 's zomers drie maal daags het fietsveer 'Harpoen' naar Yerseke v.v. De Zeester, Gorishoeksedijk 35, 4694 PJ Scherpenisse. Tel. 0166-663270, internet: www.dezeester.com. Open van 1 april tot 1 november dagelijks vanaf 8.30 uur. Tussen november en april alleen op don derdag en vrijdag vanaf 16.00 uur en zaterdag en zondag vanaf 09.00 uur. Gemakkelijkst te vinden door vanaf de weg Scherpenisse- St. Maartensdijk de bor den naar het fietsveer te volgen. Sint Maartensdijk is bereikbaar met bus 107 en 108 vanaf Bergen op Zoom. Daarna een mooie wandeling door natuurgebied de Pluimpot naar de Oosterschelde. De vismijn in Colijnsplaat is de kleinste in Zeeland. Hier wordt de vangst van euro kotters aan land gebracht. Die, wat kleine re vissersboten, blijven maar een paar dagen weg. De meeste vis wordt aange voerd en geveild op donderdag en vrijdag. Soms, afhankelijk van het seizoen is er ook aanvoer op andere doordeweekse dagen. Alles wat aan eetbaars uit zee wordt opgevist, zie je voorbijkomen op de sorteertafels. Wie niet van (dode) vis houdt, kan doen alsof het om post gaat. De grotere platvissen hebben wel iets van enveloppen, de kleinere van postzegels. De stamtafel naast het sorteerlokaal is op donderdag bomvol met vissers, sorteer ders en opkopers. De tafel alleen al is een bezoek waard omdat die gemaakt is van een metersgroot zwaard. Aan tafel werd met trots verteld dat de koks van het pre stigieuze Amsterdamse Amstelhotel hier hun vis kopen. Door de korte tijd dat de schepen op zee blijven zou de kwaliteit van de vis beter zijn. Vanaf de haven van Colijnsplaat kan men prachtig wandelen langs de inlagen van de Oosterschelde. Bij helder weer is aan de overkant de stompe toren van Zierikzee te zien. De Zeester Zwinmuseum Het café in de vismijn is alleen op werk dagen open: van maandag t/m woensdag van 10 tot 17 uur en op donderdag en vrij dag van 10 tot 21 uur. Achter de bar is een verrekijker beschikbaar voor wie daar om vraagt. Gemeentelijk vismijnbedrijf, Visserijweg 1 4486 CX Colijnsplaattel. (0113) 695383, internet: www.fishroute.net. Niet zo goed bereikbaar per OV: met bus 132 (Goes Zierikzee), halte Zeelandbrug en dan 2 km lopen, of vanaf die halte met lijntaxi 533 (minimaal een uur tevoren reserveren, tel. 0113 252000) In Zeeuws-Vlaanderen is het een sport: haaientanden zoeken langs het strand. Je kunt ze vinden van Cadzand-Bad tot Nieuwvliet-Bad. Een haai heeft rijen tan den. Als de haai sterft komen die tanden in zee terecht. Het zijn dus fossiele tanden en niet zoals een onwetende toerist opmerkte tegen een zoeker: 'Haaientanden? Oh jeetje, hier kun je dus ook niet meer zwemmen zonder gevaar! (uit "Zwart Goud. Haaientanden en ande re fossielen op het strand." Haaientand uitgeverij, Cadzand 2000, fl. 12,50). Minder bekend is dat er ook fossiele res ten gevonden worden van walvissen, dol fijnen, schelpen en krabben. De fossielen komen uit Tertiaire lagen voor de kust van miljoenen jaren geleden. Naast het eerder genoemde gidsje is er een wat uitgebrei der werk: "Gids voor strandfossielen." Nederlands Geologische Vereniging. Amsterdam 1998 nr. 2, fl. 14,50. Beide gidsen zijn te koop in het Bezoekers centrum 't Zwin waar ook een leuke expo sitie is aan de hand van wrakstukken van een Spaanse galei, interactief, leuk voor kinderen. Die kunnen in een bak gevuld met zand naar haaientanden zoeken zodat ze weten hoe die er straks op het strand uitzien. De tanden zijn, vooral in het voor- en najaar na een storm, te vinden vanaf het strandpaviljoen de Zeemeeuw, aan de ingang van de Zwingeul. Hier hangt een webcam waarop het strand te zien is: www.surf.to/cadzandEen andere plek waar ze te vinden zijn is het strand bij de radartoren aan de Verdronken Zwarte Polder. Ook hier een strandpaviljoen om na het zoeken te verpozen. Bezoekerscentrum 't Zwin, Gerrit van Hoekestraat 2, Retranchement. Tel. (0117) 392221. Openingstijden di. t/m za. Van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 u. Entree voor leden van Zeeuws Landschap gratis. In de serre zijn thee en koffie (automaat) verkrijgbaar. Het bezoekerscentrum wordt met borden aangegeven. Per OV te bereiken met lijn 14 vanaf Breskens (kustbus, alleen van eind juni tot eind augustus) of lijn 4 (deels lijntaxi) vanaf Oostburg. Strandpaviljoen De Molen strand radartoren Cadzand-Bad. Tel. (0117) 391524. Strandpaviljoen De Zeemeeuw strand Zwin. Tel. (0117) 391975. Het verdronken land van Saeftinghe, het grootste brakwaterschor van Europa, is internationaal beroemd en berucht. Beroemd om de schitterende natuur, berucht om de gevaren die het gebied zijn naam bezorgd hebben. Het metershoge verschil tussen eb en vloed, de sterke stro men, het drijfzand, de kans om te verdwa- Mul Foto: Cornelis Melissant visserijpagina. 2 Consumentenblad Wantij juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 12