Zeeuws Biologisch Museum: natuur op pre senteerblad De Westkaap: voor voge laars en schelpenzoekers op Walcheren Dijkpaviljoen De Westkaap Dijkpaviljoen De Westkaap, Westkappelse Zeedijk 7, Westkapelle, in de buurt van strandpaal 21. Ook voor lun ches en diners. Tel. (0118) 572557. Open iedere dag van 10.30 tot 's avonds laat (geen vaste sluitingstijd). Internet site: www.westkaap.nl. Per OV bereikbaar met bus 53 of 56/53 vanaf Middelburg. Natuur te over bij het Zeeuws Biologisch Museum. Allereerst de duinbossen van de Manteling, opgesierd met een aantal bui tens, waarvan kasteel Westhove (nu in gebruik als jeugdherberg) het meest in het oog springt. In de directe omgeving van Westhove en het museum heeft 'natuur' het veld moeten ruimen voor 'cultuur' (Wantij besteedde eerder aandacht aan dit dilemma). Veel bomen zijn weggehaald om de Engelse Landschapsstijl van vroeger terug te halen: een open landschap met boomgroepen en doorzichten. Kenmerkend voor de Manteling zijn de eiken, die vormen hebben die je elders niet tegenkomt. Door de zeewind zijn ze bijzonder grillig van vorm. Heel wat jon gere natuur in de buurt van het Zeeuws Biologisch museum is de 'Hortus Zelandiae', oftewel de heemtuin die in 1995 is aangelegd. Duinen, een bloem- dijk, moernering, water, moeras, kruiden- en vlindertuin en zelfs een (kunstmatige) vliedberg, het hele Zeeuwse landschap op een presenteerblad en goed te zien vanaf het museumterras. Het Zeeuws Biologisch Museum is geen bezoekerscentrum dat de natuur van het aanpalende gebied uitgebreid uit de doe ken doet. Wel worden er op aanvraag maar liefst 14 verschillende rondleidingen gegeven, zowel door het bos, langs het strand als door de heemtuin. In het muse um is het zeeaquarium de grote blikvan ger; daarnaast is er een flinke collectie vogels en andere dieren te zien, en zijn er wisselende tentoonstellingen. Het muse um is heel geschikt voor kinderen, die flink interactief aan het werk worden gezet. len, redenen genoeg om het gebied alleen te betreden onder begeleiding van een gids van het Zeeuws Landschap. De excur sies vertrekken vanuit het bezoekerscen trum Saeftinghe. Daar is een tentoonstel ling over het verdronken land ingericht, met doe-activiteiten voor de jeugd. De toegangsprijs van fl. 2,50 (leden van het Zeeuws Landschap gratis), inclusief het volgen van een korte (ca. 1 kilometer) wandelroute door het gebied. Het centrum heeft wel een plaats om de laarzen af te spoelen, maar niet om de honger te stillen en dorst te lessen. Daarvoor kan men terecht in het pal naast het centrum gelegen café dat vroeger "De Weegbrug" heette. De kroeg lag aan de haven die bij de dijkverzwaring onder het talud verdween. De glorietijd van de haven lag in de eerste helft van de vorige eeuw toen er in de bietencampagne 50 tot 60 man in de haven aan het werk waren. De bietenvracht werd bij het café gewo gen en vervolgens met kruiwagens of met manden over een smalle loopplank de boten ingevoerd. (Bron: Saeftinghe, ver dronken land. Marc Buise en George Sponselee. Drukkerij Duerinck, Kloosterzande. 1996. fl. 25,- bij het bezoe kerscentrum verkrijgbaar). Nu bedruipt het café zich o.a. met bezoekers die ver moeid van de excursie terugkeren. Café "Het Verdronken Land" Koninginnestraat 21 Nieuw-Namen (Emmahaven). Tel. (0114) 635633. Gesloten op maandag en donderdag vanaf 17.00 u. Volg de borden naar het bezoe kerscentrum Saeftinghe. Bezoekerscentrum Saeftinghe. Emmaweg 4. Nieuw-Namen (Emmadorp). Tel. (0114) 633110. Open van 10.00 tot 16.00 u, behalve op maandag. Op het eerste gezicht valt er weinig natuur te beleven op de Westkappelse Zeedijk, die uit erg veel asfalt bestaat. Maar in het voorjaar en najaar is deze plek het neusje van de zalm voor veel voge laars. Iets ten noorden van het paviljoen De Westkaap bevindt zich een telpost van trekvogels. Juist bij storm worden er grote aantallen papegaaiduikers, Jan van Genten, vale stormvogels en vele andere bijzondere gesignaleerd, met de bijbeho rende vogelaars. Bij De Westkaap wordt hierop ingespeeld: de Walcherse Vogelwerkgroep heeft er een waarnemingenboek neergelegd, waar enthousiast gebruik van wordt gemaakt. Daarnaast is De Westkaap een van de zeldzame horeca-gelegenheden waar ver rekijkers op de tapkast staan? zodat ook minder doorgewinterde natuurliefhebbers een vogelwaarneming kunnen doen. Er staan zelfs kleurrijke kinderkijkers bij: jong geleerd, oud gedaan. Ook liefhebbers van fossiele schelpen kunnen in de omgeving aan hun trekken komen. Vooral tussen de strandpalen 17 en 18, waar vanuit Westkapelle gezien de asfaltvlakte weer overgaat in een zand strand, zijn aardige fossielen te vinden. Deze kunnen tot een paar miljoen jaar oud zijn en komen niet noordelijker voor dan hier. Verdronken land van Saeftinghe 3 Consumentenblad Wantij juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 13