Delta Nuts: groen gezicht maar geen groen hart Vanaf 1 juli 2001 mag de klant zelf kiezen waar stroom koopt. Daarom deed eind maart het energiebe drijf Nuon miljoenen Nederlanders alvast een aanbie ding. Voor wat Nuon 1natuurstroomnoemt, betaalt de klant gemiddeld per jaar maar een paar tientjes meer. Nuon viste nadrukkelijk ook in de Zeeuwse vijver. Dat zette de Zeeuwse gas-, water- en elektriciteitsleverancier Delta aan tot een tegenoffensief Delta toonde plotseling in een reclamecampagne een groen gezicht. Jan Moekotte d Delta bood de afgelopen maan den, huis aan huis, de Zeeuwse consument groene stroom aan. Die groene stroom kon Delta al een paar jaar leveren, maar is nu bij Delta niet duurder meer dan 'gewone' stroom. Het energiebedrijf plaatste paginagrote advertenties in de PZC om zijn groene stroom te promoten en Zeeland in 'Groenland' te veranderen. Van de ruim 130. 000 particuliere aansluitingen reageerden er 36.000 positief. Misverstand Kan Delta die mensen ook allemaal en voor 100% groene stroom leveren? Volgens de Volkskrant moest het "kleine Zeeuwse Delta" klanten al 'nee' verkopen. Ook de PZC liet, medio mei, weten dat Delta groene stroom bijkocht om alle aan vragers groene Zeeuwse stroom te kun nen leveren. M. van Zuilen, hoofd voor lichting bij Delta, daarover: "Dat is een misverstand. Stroom is inmiddels een pro duct dat op beurzen verhandeld wordt. Die stroom icochten we niet in om de par ticuliere afnemers groene stroom te kun nen leveren. Die stroom verkochten we door aan internetbedrijfjes die op hun beurt in stroom handelen. Met die trans actie maakten we winst." Volgens Van Zuilen krijgen Delta's klanten dus wel degelijk voor de volle 100 groe ne stroom. Pas als zich morgen honderd duizend nieuwe klanten melden, dan kan Delta niet meteen leveren. De voorlicht ster: "We bouwen windmolens bij, maar door allerlei procedures niet zo snel als we wel zouden willen." Delta verzekert dat haar groene stroom nu voor ongeveer 30% afkomstig is van windmolens, voor ongeveer 43% wordt opgewekt door ver branding van biomassa als afvalhout en rioolslib. Een proefopstelling met zonne panelen levert 5%. Argwaan Delta wil, om in de vrije markt geen in het milieu geïnteresseerde klanten te verlie zen, een groen gezicht laten zien. De nieuwe algemeen directeur J. de Back toonde dat bij de opening van een nieuw windpark in het Vlissingse Sloegebied. Hij riep op bij te dragen aan een beter milieu door minder stroom te gebruiken. Hij zei er zelf bij dat zijn uitspraak misschien wat vreemd klonk uit de mond van een ener gieproducent. Vreemd? Inderdaad, want zeg nou zelf, hebt u ooit een bakker horen roepen dat u minder brood moest gaan eten? De argwaan leeft niet alleen bij Wantij. De Volkskrant en de NRC meldden begin mei dat uit een onderzoek van het Centrum voor Marketing Analyses (CMA) bleek dat de Nederlandse consument de aanbieders van groene energie en hun windhandel wantrouwt. Ook diverse Zeeuwse politici hadden zo hun beden kingen tegen de campagne en vroegen zich openlijk of Delta de Zeeuwse kleinge- bruikers wel op een juiste manier had voorgelicht. Omlaag Terug naar de stroomverkoper die roept dat we minder stroom moeten kopen. Delta gaat zelfs geld uitgeven om het ver bruik omlaag te brengen. In het najaar van 2001 start Delta een uitgebreide campag ne om het energieverbruik van particulie ren en het midden- en kleinbedrijf omlaag te krijgen. Voorlichtster Van Zuilen: "Die campagne kost meer dan een miljoen. Tijdens de actie bieden we iedereen een gratis 'milieu-scan' aan. Zo'n 'scan' laat zien welke besparende maatregelen nog mogelijk zijn. Daarin kan men onder meer de kwaliteit van de bestaande cv installatie onderzoeken en rekenen we de consu ment voor wat het rendement is van een eventuele zonneboiler." Defensief Is Delta zo milieuvriendelijk als het tegen woordig in de campagne voorstelt? Een aantal voorbeelden laat zien dat het nuts bedrijf zich tot voor kort heel anders opstelde. De ZMF had jarenlang zitting in de ver- bruikersraad van de Delta waarin o.a. de particuliere gebruikers en het midden- en kleinbedrijf vertegenwoordigd zijn. In die raad werden in de loop der tijd vele sug gesties voor milieuvriendelijke en energie besparende maatregelen gedaan. Op al die suggesties werd volgens Tjeu van Mierlo, coördinator bij de ZMF, zeer defensief gereageerd: "Delta werkte meer tegen dan mee. Een breed gedragen advies van de raad om de consumenten speciale maatregelen voor energiebespa ring aan de hand te doen, werd afgewe zen. Misschien dat de nieuwe directeur een ander beleid voorstaat. Met de vorige (P. Stoter, red.) viel op het gebied van milieuvriendelijke energie geen eer te behalen." Hergebruik Mag de stroom, opgewekt door het ver branden van afvalhout, rioolslib en gedroogde kippenmest wel groene stroom genoemd worden? Milieuorganisaties vin- 13 WANTIJ juni'01

Wantij | 2001 | | pagina 17