den van niet. Bij het verbranden van met name rioolslib komen giftige stoffen vrij en het verstoken van afvalhout blokkeert het nuttig hergebruik. Als de consument groene stroom bij Delta koopt, kan dat energie zijn die opgewekt is door het ver branden van bovengenoemd afval. De ZMF heeft Delta gevraagd om -zoals Nuon doet- aan de consumenten de keuze te laten voor zonne- en windenergie of voor energie van verbrand afval. Houtverwerkingsbedrijf Finsa BV in Vlissingen is bij monde van directeur Roland ook niet blij met het verbranden van hoogwaardige vezel- en spaanplaat: "Die kunnen wij góed gebruiken. Met het opstoken maak je nuttig hergebruik door ons onmogelijk." Wamtekracht Delta heeft een aantal warmtekrachtinstal laties. Het brandstofrendement van een conventionele centrale (kolen en gas) bedraagt 44%, warmtekrachtcentrales presteren soms tot boven de 90% en de vrijkomende warmte kan in kassen ge bruikt worden. Tot zover is er niets mis met dat type installaties. Het gaat mis wanneer Delta kansen ruikt op de 'Amsterdam Power Exchange'. Volgens M. Wiersma (statenlid Groen Links) zet Delta, wanneer op de beurs veel vraag is naar stroom en de prijs stijgt, de warmtekracht installaties om de gevraagde stroom te leveren: "Dan stoken ze 'de kabels warm' en wordt de warmte als onverhandelbaar bijproduct simpelweg afgevoerd in de bui tenlucht. Op die momenten daalt het ren dement van die installaties gigantisch. Met warmtekracht stroom opwekken puur om de winst dus, niet voor het milieu." Antillen Delta bouwt niet alleen in Zeeland wind molens, ook ver van huis, op de Neder Foto: Jaap Wolterbeek. landse Antillen. Daar waait het lekker en is dus winst te maken. Begin april 2001 werd het windmolenpark op de Antillen officieel geopend. De onderneming leidde tot ingezonden brieven en een stekelig stukje in Wantij. 'Zwarte' stroom werd er gezegd, want waarom moet Delta de eilan den overzee exploiteren om de winst hier op te voeren? Delta reageerde met de uit leg dat het inmiddels een commercieel bedrijf is, dat het wel winst móet maken en dat er toch niks mis is met windmo lens. Eind maart tekende Delta een overeen komst met Aqualectra, het energiebedrijf van de Antilliaanse overheid. Delta zou de productiemiddelen overnemen om ze ver volgens weer te verhuren aan datzelfde Aqualectra. De PZC legt eind mei een ver band tussen de plannen van Delta en de liquiditeitsproblemen van het Antilliaanse stroombedrijf. Het bedrijf zou dringend geld nodig hebben om leveranciers te betalen. Lijkt dit niet sterk op wat vroeger 'neo-koloniaal' genoemd werd? Investeren Al jarenlang zet Delta geld apart voor Milieu Actie Plannen (MAP- geld). Met dat geld is volgens de milieubeweging nauwe lijks iets gedaan, terwijl daar toch moge lijkheden te over waren. In Axel bijvoor beeld: daar ging een oude wijk - Axelse Hoven - tegen de grond om plaats te maken voor zo'n 150 nieuwe woningen. De woningen en de nieuwe wijk moesten voorbeeldig worden: energiezuinig, water besparend en milieuvriendelijk. Volgens Van de Vijver van de regionale woning bouwvereniging (RZVW) was Delta bij de ontwikkeling van dit plan in eerste instan tie een ideale partner: "De technische jon gens van de Delta dachten enthousiast mee, vooral over waterbesparende maatre gelen (aanleg van grijswatercircuit) en het gebruik maken van aardwarmte. We dach ten echt dat we gesteund werden, dat er MAP- geld zou komen. Maar toen het geld ging kosten, haakte Delta af." Ook een hier niet nader te noemen gemeenteambtenaar is teleurgesteld: "Nee, Delta is bepaald niet groen als het op geld investeren aankomt." Sponsoring Delta was drie jaar sponsor van een bij uitstek milieuvriendelijke actie om vaker op de fiets naar het werk te komen. Door die actie van het Zeeuwse centrum voor Ontwikkelingssamenwerking werden dui zenden autokilometérs woon-werkverkeer bespaard. Delta steunt die actie niet meer, maar steekt nu geld in de profronde van Zeeland en pogingen om de Tour de France naar Zeeland te halen. Leuk voor de sportliefhebber, maar milieuvriende lijk? De Hogeschool Zeeland had, voor het internationale Youth World Water Forum deze maand op Delta gerekend als hoofd sponsor. Het gaat immers over water, het forum is in Zeeland en Delta is de Zeeuwse waterleverancier die een groen gezicht wil. In totaal bracht de Hoge school een miljoen gulden aan sponsor geld bijeen. De provincie gaf 150.000 gul den, het ministerie van Buitenlandse zaken nog meer. Delta gaf aanvankelijk niets, maar kwam tenslotte met 50.000 gulden over de brug. De bijdrage was bepaald niet groot genoeg om Delta hoofdsponsor te mogen noemen. Hoewel Delta Nuts plotsklaps een groen gezicht toont, spreekt uit de bovengenoemde voorbeelden geen groen hart. Daarvoor is meer nodig dan een dure recla mecampagne Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Echte groene stroom Delta Nutsbedrijven hebben een succesvol le campagne gevoerd om Zeeuwse groene stroomklanten te werven. Omdat deze campagne veel vragen opriep heeft de ZMFdie vragen aan Delta Nutsbedrijven voorgelegd. Eén van de vragen betrof het bijstoken van de kolencentrale met afval. De ZMF en andere milieuorganisaties zien de energie die daarbij vrijkomt niet als echte groene stroom. Echt is wel de stroom van duurzame bronnen als wind, water en zon. Daarom heeft de ZMF aan Delta Nutsbedrijven gevraagd of klanten hun eigen groene stroompakket mogen samenstellen en zo kunnen kiezen uit ener gie van wind, water, zon en biomassa. Het antwoord is dat Delta Nuts daar nog niets in ziet. De ZMF ervaart dit niet als een klantvrien delijke opstelling. Bovendien kan het bete kenen dat investeringen in echte duurzame energie achterblijven. In Nederland zijn er wel energiebedrijven die hun klanten een pakket echte groene stroom bieden of hun klanten het pakket zelf laten samenstellen zoals: "Echte Energie" en "De Energie Concurrent". Belangstellenden kunnen zich aanmelden via Greenpeace": www, q ree n- oeace.nl (tvm) 14 WANTIJ juni'01

Wantij | 2001 | | pagina 18