Bunzing contra bisamrat Landschap Sjaak Herman Bisamratten worden door de waterschappen te vuur en te zwaard bestreden omdat ze schade veroorzaken. De scha de bestaat vooral uit het ondergraven van de oevers van waterlopen. De oevers zakken in waardoor de doorstro ming van het water belemmerd wordt. Maar ook vanuit de natuurbescherming wordt de bisamrat gezien als een ongewenst exotisch element, niet alleen omdat hij hier niet thuis hoort, maar ook door zijn voedselkeuze. Hij vreet de onder het water groeiende delen van moeras- en waterplanten op, waardoor het biologisch evenwicht in kleine wateren als drinkputten sterk verstoord wordt. Bovendien maken de ratten door hun gedrag het water troebel en dat is nadelig voor amfibieën die helder en zuurstofrijk water nodig hebben. Daarbij komt nog iets: de bisam ratten verplaatsen zich veelvuldig en nemen dan in hun vacht de eitjes van ste kelbaarsjes mee naar andere drinkputten. Als de afstanden over land niet al te groot zijn, kunnen deze eitjes overleven. Het gevolg is dat tal van drinkputten gekoloni seerd worden met stekelbaarsjes die zich tegoed doen aan de eieren van amfibieën! Ik erger me al jaren aan het goed gedijen van de bisamrat, vooral omdat de ratten vangers niet bij machte zijn de beesten te bestrijden, simpelweg door gebrek aan menskracht. Natuurlijke vijand Heeft de bisamrat dan geen natuurlijke vij and? Zoals verwacht kan worden met exo- ten die zich sterk uitbreiden, is het aan bod van zulke vijanden niet bijster groot. Waar ik woon, in West Zeeuws - Vlaan deren, is er eigenlijk maar één serieuze kandidaat: de bunzing. Deze is jammer genoeg niet geliefd in bepaalde kringen. Onterecht volgens mij, want de schade die hij aanricht is meestal een gevolg van gemakzucht van de mens die zijn kleinvee onvoldoende beschermt. Ook het feit dat de bunzing een vrijwel verborgen leven leidt draagt bij aan zijn duistere imago. Om een bijdrage aan het terugdringen van de bisamrat te leveren moeten er meer bunzingen komen. Dat kun je alleen maar door te zorgen voor de aanleg van vol doende nestgelegenheden en voor het snel laten groeien van de populatie. Snoeihout In nestgelegenheden kun je voorzien door het aanleggen van ruimbemeten houtmij ten ('musterdvummen' op zijn Cadzands). Die zijn eenvoudig te maken met de ber gen snoeihout die jaarlijks vrij komen bij gemeentes, waterschappen, boeren en niet te vergeten bij het vrijwillig land schapsbeheer. Snel een grote populatie krijgen ligt wat lastiger: er zal een kweekprogramma opgezet moeten worden. Dat kan volgens mij het beste door boeren gedaan worden iïiife'ö Musterdvumme bij Groede. Foto: ZMF. als een soort neventak, waarbij dan ook gedacht wordt aan het maken en controle ren van de houtmijten, aan het merken, uitzetten, monitoren en het nagaan van de eventuele negatieve effecten zoals het roven van grondbroeders door de bun zing. Het meest logische is dat de boer dit doet in zijn directe omgeving in een of meer polders. Dat hij voor dit werk goed betaald moet worden is niet meer dan bil lijk. Nadat ik met dit idee als één van de winnaars voor de Zeeland Mooi en Vitaalprijs uit de bus kwam, werd mij door de milieufe deratie verzekerd dat het verder uitgewerkt zal worden. Ik wacht met spanning af! Sjaak Herman is coördinator vrijwilligerswerk van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland in West Zeeuws- Vlaanderen. 16 WANTIJ juni'01

Wantij | 2001 | | pagina 20