'antij •li ij 1/1/ Column 18de jaargang, nr. 2, juni 2001 3 4 Column Draagvlak Kees Slager Bij het afscheid van Thijs Kramer Willem de Weert Een toekomst voor het Zeeuwse landschap Netwerk voor natuur, wandelaar, fietser en kanovaarder Willem de Weert Nieuwe Veerse Meer zout en twee keer zo groot Project voor Nationaal Architectuurbeleid Thijs Kramer 8 Het treurige lot van de grutto op Walcheren Geertje van der Krogt 9 Berichten 11 De lezer spreekt 10 jaar Zeeuwse Vlegel Lex Kattewinkel 12 Staatsbosbeheer: natuur voor iedereen Hans Bannink 13 Delta Nuts: groen gezicht maar geen groen hart Jan Moekotte 15 Handhaving De bodem in zicht Jan-Eelco Dijk BISL/Qt^X^ BEVV. EX. ,X. 16 Landschap Bunzing contra bisamrat Sjaak Herman 17 Kijken naar Zeeuwen en bos Richard Struijk 18 Hooge Platen Ward de Brabandere 19 Laatste woord Peter Verdurmen 20 Agenda Zomer Elly Geelhoed Consumentenblad Natuur en terras Gerda Spaander, Willem de Weert en Jan Moekotte Draagvlak Het woord valt als ik met Thijs Kramer door de polder loop waar ik ooit mijn jeugd doorbracht. 'Vroege Vogels' heeft ons gevraagd ter gelegenheid van zijn afscheid van de milieufederatie. De polder aan de zuidkant van Tholen leek hun een passend decor voor een radiogesprek met de man die ooit actie voerde voor een open Oosterschelde en de man die zich jarenlang uitsloofde om de zeearm te beschermen. Ook Thijs heeft iets met deze polder. Geen herinneringen aan vroeger, maar dromen over de toekomst. Hier krijgt zijn plan Tureluur gestalte. We lopen rond en hij vertelt hoe de natuur hier ruim baan krijgt. Dan vraag ik of er straks ook mensen mogen komen. Laat ze er van genieten -zeg ik - dan creëer je draagvlak voor dit soort plannen. 'Draagvlak?', reageert Thijs onverwacht scherp, 'is de vijand van je ambitieniveau!' Beduusd herhaal ik zijn oneliner. Tureluurs zingen op de achtergrond. 'Met draagvlak bouw je geen Eiffeltoren!', klinkt het op cle voorgrond. Alweer zo'n zin! Er klinkt een wereld van frustratie in door. Frustratie over alle mooie plannen die zijn afgedaan met de dooddoener: 'Daar is geen draagvlak voor.' Even weet ik geen goed antwoord. Dat komt pas als ik in de auto over de Oesterdam rijd: Dertig jaar geleden had den we ook geen draagvlak voor een open Oosterschelde. Maar dat deerde ons niet. We geloofden er zo heilig in dat we draag vlak maakten. Want dat gebeurt als je ergens echt in gelooft en de mensen seri eus neemt en informeert. Zo kwam de pijlerdam er. En is die min der dan de Eiffeltoren, Thijs? Kees Slager Kees Slager is publicist. Hij verzorgt in deze jaargang de column. 2 WANTIJ juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 2