die in de eigen omgeving steeds schaarser wordt. "Laat het Zeeuwse landschap niet verrom- melen," zegt Sijmons. "Juist door de rela tief late bevrijding,uit het isolement, is er in Zeeland nog een keuzemogelijkheid. Ga je dan mikken op havens, op bedrij ven, op migranten zodat Zeeland wordt als de rest van Nederland en Vlaanderen? In onze visie moet het kapitaal op een andere wijze ingezet worden, óp recreatie en toerisme bijvoorbeeld. Maar dan moet het landschap wel van het slot." Daarmee bedoelt hij dat grote delen van het land nu alleen voor de boer bereik baar zijn. De ruilverkavelingen hebben het landschap onbereikbaar gemaakt. Dat moet weer veranderen. Texel Hij noemt het eiland Texel als voorbeeld: "Daar dragen de polders veel meer bij aan het toerisme dan in Zeeland omdat ze opengelegd zijn door een fijnmazig net van fiets- en wandelpaden. Het toerisme, economisch de grootste sector ter wereld, richt zich in Zeeland te eenzijdig op de kust. Het platteland moet voor de recre ant open. Als de boeren bereikbaar zijn, kunnen ze bijvoorbeeld bijverdienen met de verkoop aan huis van streekeigen en milieuvriendelijk geteelde gewassen en inspelen op de wensen van de toerist. Ook de ruimte die voor waterberging in de toekomst nodig is, past in deze visie. Maak er natuur van waar je met de kano doorheen vaart. Gebruik de Europese gel den die voor de vitalisering van het platte land naar Zeeland komen, om zulke pro jecten uit te voeren." Kwaliteit Met nadruk zegt Sijmons dat Zeeland zich veel meer op kwaliteit moet richten. "Kwaliteit in alles wat men onderneemt! Wil men een windmolenpark, prima, maar dan moet het wel het mooiste van Europa worden. Wil men eventueel meer inwo ners trekken, dan geen matje huizen door een projectontwikkelaar laten uitrollen, maar zorgen voor een fraaie inpassing in het landschap. Alles in het landschap moet absoluut top zijn.. Nogmaals, laat Zeeland niet verrommelen. De rust en openheid is hét kapitaal van de provincie. Daarin onderscheidt Zeeland zich van de omliggende geïndustrialiseerde en verste delijkte gebieden. Dat moet je behouden en versterken, voor het te laat is." Aanbevelingen en acties In aansluiting op het rapport stellen de ZMF en Het Zeeuws Landschap in samen spraak met andere Zeeuwse natuur- en milieu-organisaties voor de uitvoering de volgende aanbevelingen en acties voor: Begrens de open ruimte van Zeeland als Nationaal Landschap. De aanduiding 'Nationaal Landschap' is opgenomen in de pas verschenen 5e Nota Ruimtelijke Ordening. Het biedt kansen voor investeringen en vitalisering van het landelijk gebied. Schep landschappelijk, ecologisch en recreatief waardevolle netwerken. Het dijkenstelsel, de kreken en watergan gen vormen een netwerk dat verbreed, natuurlijk aantrekkelijk en toegankelijk gemaakt moet worden voor wandelaar, fietser en kanovaarder. Voor het beschik baar stellen van de grond en het onder houd van het landschap ontvangen de boeren een vergoeding. Zeeland natuurlijk zoet en zout. De van oorsprong natuurlijke overgangen van zout naar zoet water moeten waar mogelijk hersteld worden. Het (schone) rivierwater moet weer in Oosterschelde en Grevelingen kunnen uitmonden. De Westerschelde mag niet verder verdiept worden zolang niet vaststaat of de natuur lijkheid wordt aangetast. Voor veiligheid en natuur worden 21e-eeuwse varianten van de aloude Zeeuwse inlagen ontwor- pen. Bescherm en ontwikkel grootschali ge natuurlandschappen. De versnippering van natuurgebieden is een belangrijke oorzaak van het verdwij nen van planten- en dierensoorten in Nederland. In Zeeland zijn diverse moge lijkheden voor de ontwikkeling van groot schalige, gevarieerde natuurgebieden. Zeeland eilandenrijk: combineer ruimte voor water met herstel van grootschalige kreken en geulen. Meer ruimte voor de berging van zoet water is goed voor natuur, landschap en landbouw en maakt het mogelijk de eilan dengeschiedenis van Zeeland zichtbaar te maken door herstel van oude grote kre ken en geulen. Zeeland: donkere vlek in het omringende met licht vervuilde Noordwest-Europa. Satellietfoto uit rapportage Landschapsvisie Zeeland. H+N+S maart 2001-06-02. Inzetten op verbreding en ecologi- sering van de landbouw. De veranderingen van de landbouw mogen niet ten koste gaan van het land schap. Ecologisering betekent herstel van kringlopen op regionale schaal en forse vermindering van bestrijdingsmiddelen. 'Rood voor groen' dient een vast beginsel te zijn dat voor elke vorm van verstening wordt gehanteerd. Met deze term wordt bedoeld dat waar gebouwd wordt gelijktijdig investeringen moeten plaatsvinden in natuur en land schap. Rood betaalt hierbij voor groen. Concentreer landschappelijke stoor zenders en beperk hun ruimtebeslag. Er zijn weinig ontwikkelingen in de pro vincie die zoveel afbreuk doen aan het landschap als de overal verstrooide bedrij venterreinen. Efficiënter en intensiever gebruik van bedrijventerreinen gaat voor aanleg van nieuwe. Bedrijventerreinen moeten landschappelijk ingepast worden. Ook voor windmolens geldt dat concen tratie geboden is. Houd de horizon schoon. De weidsheid van Zeeland is heel kwets baar. Zeeland is, als eilandenrijk, ook een provincie van 'overkanten'. Om de hori zon schoon te houden, moet hoogbouw in de steden geconcentreerd worden, is clustering van windmolens nodig en moet nagegaan worden of hoogspanningsleidin gen niet ondergronds kunnen, zeker in gebieden als de Zak. Aandacht voor dorps- en stadsran den. Om Zeeland open te houden verdient inbreiding de voorkeur boven uitbreiding met nieuwbouwwijken. In het algemeen geldt dat aandacht voor de details in het landschap positief werkt. Voorbeelden zijn de aanplant van solitaire bomen in de pol der, passende erfbeplanting en richtlijnen voor de vormgeving van nieuwe boerderij en# Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 5 WANTIJ juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 5