Nieuwe Veerse Meer zout en twee keer zo groot Project voor Nationale Architectuurbeleid Thijs Kramer Er is een nieuw ontwerp voor het Veerse Meer. De natuur- en recreatieorganisaties hebben in dat kader gezamenlijk een visie gepresenteerd. Het plan is zo ambitieusdat het past in het rijtje grote projecten die zijn opgenomen in de nota "Ontwerpen aan Nederland, het Architectuurbeleid 2001-2004". hHet Veerse Meer is na de uitvoe ring van de Deltawerken in de jaren zestig ingericht als natuur- en recreatiegebied. Sindsdien is het een populair vakantiegebied. Nieuwe inzichten op het gebied van het waterbe heer en natuurontwikkeling en de groei markt voor recreatie en toerisme hebben het provinciebestuur er toe gebracht een integrale ontwikkelingsvisie voor het Veerse Meer te ontwikkelen. Integraal, dus zoals tegenwoordig gebruikelijk zijn daar bij alle partijen betrokken, zowel gemeen tes en waterschap als natuur-, recreatie- en landbouworganisaties. De natuur- en recreatiesector hadden al goede ervarin gen als het gaat om samen plannen maken. De visie voor de kust van West Zeeuws-Vlaanderen, 'Kust in Kleuren', is daar het voorbeeld van. Toen het provin ciebestuur aan de partijen verzocht om als start voor het project een eigen visie op te stellen, kozen de natuurbescherming en de recreatiesector ervoor samen op te trekken. Extra ruimte Het Bureau Vista voor ruimtelijke plan ning, landschapsarchitectuur en ecologie werd ingehuurd om de vorming van een visie te begeleiden en uit te werken. Centraal in deze visie staat het verruimen van het Veerse Meer met nieuwe bossen. Het water moet weer zout, is het voorstel, en daarvoor zijn extra verbindingen met de Oosterschelde nodig. Tussen de bossen en het zoute water is er veel extra ruimte voor half open oeverge- bieden: van 3000 naar 7500 ha is het voorstel. Arnemuiden Kamperland en Kortgene komen weer echt aan het meer Beroemd De planologen stonden er in het begin niet zo bij stil dat aan de inrichting van het Veerse Meer een beroemd ontwerp van Nico de Jonge ten grondslag ligt. Dit ontwerp geldt in de wereld van de land schapsarchitectuur nog steeds als geslaagd, hoewel De Jonge natuurlijk wel te maken met de toen bestaande machts verhoudingen. De boeren claimden en kregen alle geschikte landbouwgronden. Nu is er in de samenleving meer behoefte Het Veerse Meer nu. te liggen. De natuur vaart wel bij dit plan: een groot areaal zoutwaternatuur, nieuwe kleibossen en een Walcherse Moer sprin gen in het oog. De recreatiesector krijgt er een prachtig groot uitloopgebied bij, waarin ruimte bestaat voor allerlei voor zieningen en projecten die de kwaliteit moeten verbeteren. De kaart geeft een indruk van de plannen, maar voor de geïnteresseerden is een speciale folder beschikbaar. Deze is bij het secretariaat van de ZMF op te vragen. 6 WANTIJ juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 6