Staatsbosbeheer: natuur voor iedereen Hans Bannink Thijs Kramer is in dienst getreden als belangenbehartiger bij Staatsbosbeheer (SBB). Staatsbosbeheer was tot 1998 een overheidsinstelling. Tegenwoordig is het een zelfstan dige organisatie met een veel bredere doelstelling dan de naam zegt. een landelijke organisatie met acht regio's. Elke regio werd ingedeeld met het oog op haar natuurlijke begrenzingen. SBB is thans de grootste van de drie ter reinbeheerders in ons land. Regelmatig vindt er overleg plaats met Natuurmonu menten en de besturen van de Provinciale Landschappen om zaken op elkaar af te stemmen bijvoorbeeld de uitbreiding en inrichting van natuurterreinen en de even tuele aankoop ervan. Nu Staatsbosbeheer zelfstandig functioneert ligt het voor de hand om, net als Natuurmonumenten en Het Zeeuws Landschap, aan sluiting te zoeken bij de Zeeuwse Milieufederatie. De eerste gedach ten daarover zijn gevormd 0 Jolein Meijers is Hoofd Bureau Terreinbeheer van de regio West- Brabant/Deltagebied. Zij vertelt dat SBB nu al meer dan 100 jaar aan een groen Nederland werkt. Bij de oprichting in 1899 was één van de belang rijkste taken het bebossen van woeste gronden om deze productief te maken, als ook om het groter worden van zandver stuivingen tegen te gaan. In de eerste jaren speelde natuurbescherming nog geen rol, maar reeds in 1929 werd deze taak bij wet aan Staatsbosbeheer toebe deeld. Bij de oprichting werd aan Staatsbosbeheer 13.000 ha land toever trouwd. Een eeuw later is dit toegenomen tot ruim 200.000 ha bos en andere natuurterreinen, verspreid over heel Nederland. Evenwicht Thans draagt Staatsbosbeheer bij aan het behoud en de ontwikkeling van natuur met als uitgangspunt een goede balans tussen natuur, openluchtrecreatie, kwali teit van het landschap en de opbrengst van natuurproducten als hout, gras en riet. Zodoende heeft Staatsbosbeheer vele verschillende landschapstypen onder zijn hoede. In Zeeland bijvoorbeeld schorren en kreken, inlagen en karrevelden, sluf ters, grote wateren, maar ook bos. Staatsbosbeheer drukte met de combinatie van bosbouw, natuurbescherming, land schapsinrichting en recreatieve voorzie ningen een stempel op Nederland en de Nederlandse samenleving. Omgekeerd bepaalde maatschappelijke ontwikkelin gen het doen en laten van Staatsbos beheer. De groeiende behoefte aan recre atie en natuurbeleving, maar ook het inzicht dat natuur verder ontwikkeld kan worden, hebben Staatsbosbeheer veran derd. Recreatie De dienst heeft altijd geprobeerd zijn ter reinen zo in te richten dat de bezoekers geen bedreiging voor de natuur vormen. Integendeel, bezoekers zijn juist van harte welkom. Natuur is voor iedereen, is de filosofie. Daarom is er veel aandacht voor recreatieve voorzieningen en heeft men zich voorgenomen om in alle openheid en in overleg met betrokken partijen de gewenste aandacht aan bos, natuur en recreatie te wijden. Zelfstandig Staatsbosbeheer is sinds 1998 verzelfstan digd en heeft een contract met het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De dienst bestaat nu uit Aan de monding van Maas en Schelde Wilt u meer wil weten over de door SBB beheerde natuur in Zuidwest-Nederland, dan kunt u zich verdiepen in het fraai boek "Aan de monding van Maas en Schelde" (ISBN 90 9013284).Het boek wijst met 430 kleurenfoto's en beschrijvingen de weg naar de natuurterreinen in westelijk Noord-Brabant en het Delta-gebied van Zeeland en Zuid-Holland, die door hun ver scheidenheid veel mogelijkheden bieden om al wandelend of fietsend daarvan te genieten. Het boek is uitgegeven in het kader van het 100-jarig bestaan van SBB. Hans Bannink is lid van de Wantijredactie. Landgoed Toornvliet aan de Koudekerkseweg in Middelburg, regiokantoor van SBB. Uit: folder SBB 12 WANTIJ juni'01

Wantij | 2001 | | pagina 16