Een toekomst voor het Zeeuwse landschap Netwerk voor natuur, wandelaar, fietser en kanovaarder Willem de Weert Zeeuwen valt het zelf misschien niet meer of minder op. De rustde ruimte, een verademing als je vanuit andere deleft van Nederland de provincie binnenkomt. Het Zeeuwse landschap kent twee hoofdrolspelers: de grote wateren en de akkerbouw. Beide zorgen voor een land schap van grote maten en prachtige vergezichten. Itt dat landschap zijn de details ook belangrijk: de met riet omzoomde kreken, met bloemen bedekte dijken, een ver stild dorpsplein. Maar is er voor dit landschap wel een toekomst open te houden ten gunste van de visserij en de natuur was niet alleen nationaal een omslag in het denken, maar ook in Zeeland. Daar hadden veel gemeenten aan de Oosterschelde grote plannen voor jachthavens aan 'het Zeeuwse Meer' in gedachte." Later is hij op allerlei plaatsen in Nederland met het landschap in de weer geweest, vooral voor de overheid en semi- overheid zoals waterschappen, maar opvallend weinig in Zeeland. "Daarom was ons bureau blij met de opdracht, met name omdat deze keer de natuur- en milieubescherming het verzoek deed. Een landschapsvisie voor Zeeland ontwikkelen lag in het verlengde van de visie die we voor de Hoekse Waard gemaakt hebben. Die baarde opzien omdat we, tegen de stroom in van havenuitbreiding en verste delijking voor Rotterdam, de landbouw als drager van het landschap kozen. Realiseer je eens wat het voor het landschap in Zeeland betekent als de akkerbouw door zijn hoeven gaat! Zeker in een tijd waarin de overheid niet meer het voortouw neemt en de rol aan de markt laat. hHet typisch Zeeuwse landschap wordt bedreigd. Met dingen die overal in Nederland oprukken: de 'witte schimmel' van nieuw bouwwijken aan de rand van dorpen en steden, de bedrijventerreinen op 'zichtlo- caties' langs de rand- en invalswegen, de hoogspanningsmasten (en windmolens) in de open polders. Nu is Zeeland op de satellietfoto nog een donkere vlek tussen de verlichte stedelijke gebieden van Rotterdam en Antwerpen. Maar de vlek wordt kleiner en steeds minder donker. Veranderingen De dragers van het landschap ondergaan structurele veranderingen. De grote wate ren zijn -op de Westerschelde na- geen ontmoetingsgebicd meer van zout en zoet. Ze zijn verdeeld in vakken, zoet, brak of zout, gescheiden door dammen. De dammen hebben de provincie ontslo ten voor de rest van Nederland (en het buitenland). Economisch profijtelijk: bedrijven en massatoerisme vonden de weg; maar voor natuur en landschap een achteruitgang. De akkerbouw verkeert in een crisis en dreigt de vitaliteit van het platteland in zijn val mee te sleuren. Tegelijkertijd ontstaan nieuwe uitdagin gen. Er is door het stijgen van de zeespie gel en de toename van de neerslag meer ruimte op het land nodig voor waterber ging. De landbouw is op zoek naar nieu we bestaansmogelijkheden. Voldoende aanleiding voor de Zeeuwse Milieufede ratie en Stichting Het Zeeuwse Landschap om de landschapsarchitecten van het bureau 'H+N S' te vragen een visie op te stellen. Omslag Landschapsarchitect ir. Dirk Sijmons was om meerdere redenen verguld met de opdracht. Zeeland kwam op zijn netvlies toen hij in de jaren zeventig op het minis terie van CRM betrokken was bij de Oosterscheldewerken. "Het besluit van het kabinet Den Uyl om de Oosterschelde Daarom is het goed dat belangenorganisa ties initiatieven nemen en een visie ont wikkelen." Landbouw In de visie van H+N+S blijft ook in Zeeland de landbouw een hoofdrolspeler. Omdat de landbouw, samen met de grote wateren, dé drager van de open ruimte is. Die donkere vlek op de satellietfoto bij nacht, is een blauw-groene oase bij dag licht: het kapitaal van de provincie. Schaarste maakt kostbaar, zegt de econo mie. De stedelingen uit de omgeving van Zeeland gaan op zoek naar ruimte en vooral naar een kwaliteit van de ruimte Het platteland openleggen voor wandelaar, fietser en kanovaarder. Foto uit rapportage Landschapsvisie Zeeland. H+N+S maart 2001-06-02. 4 WANTIJ juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 4