Het treurige lot van de grutto op Walcheren Geertje van der Krogt Toen ik in 1985 Cultuurtechniek in Wageningen studeerde was er op Walcheren een ruilverkavèling aan de gang. Om de praktijk te leren moesten wij op locatie in het 'klem' doen wat er in een ruilverkaveling zoal voorvalt: landmeten, bodemmonsters nemen, waarde van percelen schatten, sloten opmeten, een plan van toedeling maken etc. We mochten tijdens ons onderzoek logeren in Serooskerke. Daar maakte ik kennis met Thijs Kramer, pas in dienst bij de ZMF, én met het droeve lot van de grutto op Walcheren. t Thijs Kramer hield een verhaal over de natuur op Walcheren en de mogelijkheid om die te versterken door middel van de ruilverkaveling. De natuurgebieden lagen vooral langs de binnenduinrand. Aansluitend moest vol gens hem bos komen om de smalle groengordel langs de duinen -belangrijk voor de recreatie- te versterken. Weihoek In de St. Laurense Weihoek, het oude poelgebied ten noorden van Middelburg, moesten weilanden komen om de weide vogels op Walcheren een kans te geven. De weerstand van de boeren was groot. Elke vierkante meter natuur moest bevochten worden. Het is niet gemakke lijk om op Walcheren grond aan te kopen en vrij te maken voor natuurdoelen. Bij de ruilverkaveling na de oorlog was men uitgegaan van bedrijven van twaalf hecta re. Tegenwoordig wil een boer een vele malen groter bedrijf. Daarnaast zijn ook de belangen van recreatie en toerisme op Walcheren groot. Toch was het resultaat van de ruilverkave ling dat een tamelijk omvangrijk aaneen gesloten gebied met weiland gemaakt zou worden, waar veeboeren een plaats kon den krijgen. De prijs was dat een aantal verspreid liggende waardevolle grasland- percelen omgezet zou worden in akker land. Dat was nodig om het plan van toe deling rond te krijgen. Ook aan de wens van de landbouw om grote delen van Walcheren een lager waterpeil te geven, moest toegegeven worden. Weidevogels houden niet van droge grond, maar de zegeningen werden geteld en aldus werd besloten! Plannen De ruilverkaveling ging langzaam verder, maar andere, provinciale, landelijke en Europese, beleidsmakerij hield ondertus sen een wat rapper tempo aan. Het Natuurbeleidsplan, de Zeeuwse uitwer king daarvan en de Relatienota versche nen. De Ecologische Hoofdstructuur (EHS) werd juridisch vastgelegd: er ver schenen reservaten, natuurontwikkelings gebieden en beheersgebieden. Eindelijk, de natuur stond op de kaart! Helaas kwam Walcheren er bekaaid van af. Daar was immers al een ruilverkaveling waarin de natuur een plek(je) had gekregen. In de allernieuwste plannen is meer aan de natuur gedacht. Zowel in het nieuwe streekplan als de Regiovisie Walcheren 2000+ staat dat de graslandkernen aan de Zandvoortseweg en de Veerseweg als onderdeel van de ecologische hoofdstruc tuur versterkt moeten worden. Het Provinciaal Waterhuishoudingsplan voegt daar aan toe: "Water behoort sturend te het gaat om de functietoekennin- it betekent bijvoorbeeld, waar ;elijk veehouderijen uitruilen naar de laaggelegen poelgebieden, in combinatie met waterberging. Het zeer laag gelegen gebied bij de Zandvoortse weg wordt hiervoor zeer geschikt bevonden." Hoop Is er dan nog hoop voor de grutto op Walcheren? De provincie houdt al jaren de grutto-stand op Walcheren in de gaten. Daaruit blijkt dat het aantal grutto's schommelt, maar in de loop der jaren gestaag afneemt. Van de grutto is bekend dat deze niet kan inspelen op veranderin gen in zijn broedgebied. Toch deed begin vorig jaar de landinrichtingscommissie aan de gemeente Veere het verzoek weiland in de St. Laurense Weihoek om te zetten in akkers. Juist de grutto komt op drie van de betreffende percelen als broedvogel voor. Het verdwijnen van die broedparen heeft relatief grote consequenties voor de toch al beperkte grutto-stand van ca. 20 paar op Walcheren. De Zeeuwse Milieufederatie, de Plano logiewerkgroep Walcheren, de Vogelwerk groep Walcheren en de KNNV afdeling Walcheren maakten bezwaar. Het gevolg was dat er nog maar één weiland ge scheurd mocht worden Begin dit jaar kwam ook bij de gemeente Middelburg een ver zoek binnen om van een stukje Weihoek akkerland te maken. Tot overmaat van ramp vergat de gemeente dit te publiceren, zodat de natuurbescherming niet op tijd bezwaar kon maken. Natuurlijk is er een brief op poten gestuurd. De grutto's, die moeten in de tussentijd... ja, wat moeten ze eigenlijk in de tussen tijd? Geertje van der Krogt is medewerkster lokale planologie bij de ZMF. 8 WANTIJ juni '01

Wantij | 2001 | | pagina 8