ra r ICM m Papier: Van hagelwit tot ijlvol grijs Hervulde cartridges Hen andere manier om bij het printen milieu en portemonnee te sparen is het kopen van hervulde cartridges, die o.a. onder de namen Lifesaver en Future Green op de markt zijn (in ieder geval bij Bruna en Vobis winkels). Deze cartridges kosten 15 tot ruim 30 minder dan hun nieuwe soortgenoten. Je kunt ook zelf proberen ze te hervullen, maar dat is een moeizaam karweitje waarbij de toner wel eens op de verkeerde plaats terecht komt. FUTUFtE GRffltf Niet iedere computerwinkel verkoopt her vulde cartridges, omdat die van mindere kwaliteit zouden zijn dan nieuwe exem plaren. Navraag bij recyclaar Future Green leert dat er (evenals bij producenten van nieuwe cartridges) wel eens klachten bin nenkomen, maar dat zij mislukte produc ten en eventuele schade aan printers ver goeden. Op de site http:/7www.vara/yroe- gevogels/vraagbak/milieutips/printercar- tridges zijn ervaringen van gebruikers van hervulde cartridges te vinden. Recycling van cartridges dient ook andere goede doelen. Als ze worden ingezameld via de Zeehondencreche in Pieterburen of de HP DeskJet 400 Printer - v8. Papier Setup (golorSmart Automatisch C Handmatig Stichting Aap, en binnenkort ook Unicef, krijgen deze organisaties fl. 4 per cartrid ge. Ook clubs kunnen met cartridge-recyclaar Future Green een soortgelijke regeling afspreken. Zie hiervoor www.empty.nl. Wie dat allemaal teveel moeite vindt, kan in de winkel zijn lege cartridge kwijt. Dan worden ze niet hervuld, maar wordt het materiaal wel opnieuw gebruikt. Kleur of zwart wit? Aan printen in kleur komen nauwelijks meer milieubelastende stoffen te pas dan aan het zwart-witte werk. Wel kan er bij kleurenprints toner worden verspild, wan neer de printer werkt met een cartridge waarin de verschillende kleuren bij elkaar zitten. Als b.v. de gele toner op is werkt het niet meer, ook al is er nog genoeg blauw en rood. Efficiënter is het systeem waarbij iedere kleur zijn eigen toevoer heeft. Scherm Econofast Opties-'.;; W Afdrukken in Grijswaarden Afdrukkwalifeit Best Normaal EconoFast: Redelijke afdrukkwaliteit. Snelle afdruksnelheid. Gebruikt 50% minder inkt. ri-nr.w-riTT ■J r=r.r.rf.no v8.0 Standaard. jHelp OK Annuleren Apply Help Papier sparen Tweezijdig printen is een stuk bewerkelij ker dan tweezijdig kopiëren, maar het kan wel. Een makkelijker manier om papier te sparen is het gebruik van lege achterkan ten, wanneer het gaat om prints voor eigen gebruik. Experimenteer met ver schillende lettertypes en - grootte. Het ene lettertype gaat efficiënter met de ruimte om dan het andere. Een andere manier om grondstof te sparen is het kie zen van papier dat dunner is dan het gangbare 80-grams papier. Energie sparen Voor het energieverbruik geldt hetzelfde als bij computers: laat de printer niet onnodig aan staan, en haal bij uitzetten de stekker eruit, of sluit computer, printer en eventuele andere bijbehorende appara tuur aan via een contactdoos met aan/uit knop. Digital Day Een mooi voorbeeld van rigoureus papier besparen levert General Electrics in Bergen op Zoom. Iedere woensdag is het daar Digital Day: kopiëren en printen is dan streng verboden; wie gegevens nodig heeft moet ze maar van de computer halen. Samen met een aantal andere maat regelen moet dit leiden tot een daling van het papierverbruik van 23,5 miljoen naar 14 miljoen A4-tjes per jaar, en het ziet ernaar uit dat dit gaat lukken (Bron: BN/De Stem). Hoe selectiever er wordt geprint, hoe min der ecologisch waardevol bos er tegen de vlakte hoeft. Daarnaast heeft ieder type papier zijn eigen bijbehorende lucht- en watervervuiling, energie- en waterver bruik. In volgorde van minst naar meest milieu belastend zijn er de volgende papiersoor ten: Umweltschutzpapier: grijs kringlooppa pier dat niet wordt ontinkt. Kringlooppapier: dit wordt gemaakt van oud papier dat wordt ontinkt en is daar- 3 Consumentenblad Wantij oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 13