Landbouw hoort thuis in Zeeuws landschap iSSSg Foto: Jaap Wolter beek. Lex Kattenwinkel Wie het in Zeeland heeft over landschap kan niet om landbouw heen. Al eeuwenlang zijn de boeren in sterke mate bepalend voor het aanzien van het landschap. Blijft, dat zo, nu ook andere maatschappelijke groeperingen volop meepraten over de invulling van het platteland - het Rijk heeft niet voor niets het voornemen de Zeeuwse delta aan te wijzen als Nationaal Landschap - en de landbouw het bovendien moeilijk heeft? Wij legden aan lezers van Wantij de vraag voor of er in hun ogen nog een plek voor de landbouw is in het toekomstige Zeeuwse landschap. Henriëtte Wondergem, Middelburg: "De landbouw hóórt er gewoonin het landelijk gebied. Boven recreatie in ieder geval, en boven zomerhuizen. Landbouw is een vorm van natuur. We gaan regel matig op de motor een eindje rijden om daarvan te genieten. Prachtig. Om het aantrekkelijk te houden mag de land bouw niet te grootschalig worden. Wat dat betreft is Walcheren veel mooier dan bijvoorbeeld Noord-Beveland. Als je van de landbouw in het landschap geniet zie je ook de gewassen die er groeien. Het is belangrijk dat je weet waar de producten vandaan komen. Zit je niet zomaar wat te eten. Van jongs af aan ben ik me daar van bewust en we brengen dat ook op onze kinderen over. Daarom zijn de open dagen die de landbouw regelmatig houdt ook zo goed. Cornelis Boogaart, Terneuzen: "Ik vind het landschap zonder landbouw geen Zeeuws landschap meer. Ik rijd gere geld, per fiets of met de auto, door Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Als een gemiddelde burger vind ik het landschap zoals het nu is redelijk aantrekkelijk. Het zou hier en daar nog wel wat extra aangekleed kun nen worden, met heggeti of bomen. Ik bedoel hiermee beslist geen beplanting om stallen van de intensieve veehouderij aan het oog te onttrekken. Ik ben ertegen om dieren in kleine hokken in donkere stallen te houden. Als je deze stallen weg stopt door er bomen omheen te zetten maak je het alleen maar erger. Ook de akker- en tuinbouw zou meer de biologi sche kant uit moeten, maar ivat mij betreft is er ook plaats voor de gangbare landbouw. Coos van Dalen, Kortgene: "Er wordt in Zeeland nogal aan de ruim te en openheid van het landschap ge knabbeld. Daarom moet er een flinke push aan de landbouw worden gegeven, want die zorgt ervoor dat het Zeeuwse gezicht van het landschap behouden blijft. De landbouw moet dan in mijn ogen wel zoveel mogelijk trachten het ambachtelijke te behouden. Als boeren daar economisch toe genoodzaakt zijn zie ik liever dat ze er iets anders bij gaan doen, dan dat de bedrijven steeds groter en fabrieksmatiger worden. Dat levert alleen maar een eenzijdig landschap op. Wat heb je eraan als je van Noord- Beveland één groot bietenveld maakt? Zo 'n soort ontwikkeling zou ook voor de recreatiesector heel slecht zijn. Die akker- - randen, dat is een prachtig,i valt mij op dat veel mensen i die bloemen goed te kunnen bekijken. Janneke van Damme-Hazelbag, Ouwerkerk: "Een agrarisch landschap, of dat nu met allerlei gewassen is of een netjes geploeg de akker, is net zo mooi als een natuurge bied. Er is zeker een plaats voor land bouw in Zeeland, maar dat moet dan in mijn ogen wel een duurzame landbouw zijn. Meer de biologische kant op. Ik heb daar heel dubbele gedachten over. Enerzijds wil ik die aardige boeren niet voor het hoofd stoten, anderzijds vind ik dat ze veel minder bestrijdingsmiddelen moeten gaan gebruiken. Helemaal gifvrij wil ik niet zeggen. En de overheid moet de regels vereenvoudigen; waarom denk je dat zoveel boeren naar Canada emi greren? Verder moeten er voor alle boeren in Europa dezelfde regels komen, zodat onze boeren eerlijk kunnen concurreren. Jan Everse, Kapelle: "Zeeland moet voor een groot deel agra risch blijven, anders krijgen we veel te veel bebouwing. Hopelijk dat boeren in combinatie met natuurbeheer, windener gie, akkerranden, onderhoudssubsidies en dergelijke in staat zijn boer te blijven. Het landschap mag best ivat grootschali ger worden, als het maar open blijft. Ik zie liever dat een boer zonder opvolger de grond aan een andere boer verkoopt, dan dat er een landgoed van gemaakt wordt, zoals je in Overijssel wel ziet. Ik kan me ook niet vinden in de plannen van die gedeputeerde, Van Zwieten, die steeds meer toeristen wil binnenhalen en het inwonertal wil verdubbelen. Het is overal al druk op de wegen, laat het hier niet die kant op gaan. Lex Kattenwinkel is medewerker, van de Wantijredactie. 13 WANTIJ oktober'01

Wantij | 2001 | | pagina 17