Zeldzaam Zeeuws Wmj m§ r> W4A ws Bijzondere planten en dieren in Zeeland v Willem de Weert "Dit is het boek over het verloren paradijs van mijn jeugd. Slikken, schorren, stranden en de Westerschelde tot aan de horizon, in alle seizoenen, met wolken vogels van allerlei pluimage erboven,schrijft Hans Warren in het voorwoord van zijn Natuurdagboek 1936-1942. "Wat is het strand zonder meeuwen en sterns en wat zijn karakteristieke Zeeuwse karrenvelden zonder de gelui den van kluut en tureluur?", schrijft Geert de Kok, gede puteerde voor natuurbeheer, dik een halve eeuw later in het voorwoord van Zeldzaam Zeeuws, een boek over bij zondere planten en dieren in Zeeland. W Stichting Het Zeeuwse Landschap -Redactie: Cii.J'acohussc •M.A. Hetnmfnga HlltStratics: A A. Karman b Beide citaten roemen de Zeeuwse natuur, maar betreffen een wereld van verschil. "De voorraadkast van de Zeeuwse natuur is de vorige ëeuw geplunderd. Enkele schappen zijn bijna leeg," vervolgt de gedeputeerde schuldbewust zijn verhaal. Maar niet zon der er hoopvol aan toe te voegen dat door recente projecten en plannen voor natuurontwikkeling in de nieuwe eeuw enkele laatjes weer gevuld gaan worden. Speciaal De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft ter ere van haar 65e verjaardag het boek 'Zeldzaam Zeeuws' uitgebracht: Het gaat over planten en dieren die speciaal in Zeeland voorkomen. Enkele van die soor ten komen alleen in Zeeland voor. Voor andere beschreven soorten geldt dat Zeeland nationaal en internationaal van groot belang is voor de soort. Tientallen auteurs, waaronder diverse leden van bij de milieufederatie aangesloten verenigin gen, leverden een bijdrage aan het boek dat kleurrijk geïllustreerd is met aquarel len van Adri Karman. Het boek leest als een vademecum: een boek van klein for maat en beknopte inhoud, bestemd als leidraad. De leidraad is de zeldzaamheid van soorten planten en dieren in de ver schillende Zeeuwse landschappen. Die landschappen zijn de duinen en stranden, schorren en slikken, dijken, kreken, welen en inlagen, graslanden, bossen, de mense lijke omgeving van akkers, dorpen en ste den en het nieuwe landschap van sinds de deltawerken afgesloten zeearmen. Het boek beperkt zich niet voorspelbaar tot de alom bekende vogels als scholekster en tureluur en planten als slijkgras en zee kraal. Ook minder bekende levensvormen hebben een plaatsje gekregen. Talloze nie tige insecten, enkel in het najaar zichtbare zwammen, zomerse vlinders, nachtelijke motten en voor de mens irritante dazen horen evenzeer tot de zeldzame en bedreigde soorten die opgenomen zijn in de zogenaamde Zeeuwse Rode Lijst. Zeeuwse Rode Lijst Achterin het boek staat een opsomming van de ca. 500 planten en dieren die in de (voorlopige) Zeeuwse Rode Lijst voorko men. Deze lijst is gebaseerd op het criteri um dat minstens een kwart van de Nederlandse populatie van een soort, in Zeeland voorkomt of er na 1950 voor kwam. De lijst is voorlopig omdat nog lang niet alle databanken wetenschappe lijk zijn doorzocht en onder water levende planten en dieren nog niet zijn meegeno men. In 'Zeldzaam Zeeuws' worden ongeveer 100 van de 500 soorten van de Rode Lijst beschreven. Zeldzaam Zeeuws is een verbazingwekkend boek over al die dieren en planten waarvan je soms het bestaan niet vermoedde. Wie zich afvraagt wat er nu eigen lijk zo bijzonder aan Zeeland is dat de provincie tot Nationaal Landschap bestempeld wordt, moet dit boek raadplegen. 'Zeldzaam Zeeuws' laat zien waar in het landschap zich met plan ten en dieren onderscheidt van de rest van het land en daardoor alleen al bescherming waard is 'Zeldzaam Zeeuws' wordt gratis verstrekt aan de donateurs van Zeeuws Landschap. Het ligt in het najaar in de boekhandel voor de prijs van ca. fl. 50,-. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 19 WANTIJ oktober'01

Wantij | 2001 | | pagina 23