Zeeland Nationaal Landschap "Zeeland gaat gouden toekomst tegemoet" Prof. dr. Van Engelsdorp "Bij keuze vóór het landschap - Deze Wantij gaat over het voornemen van de regering, zoals geuit in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, om Zeeland aan te wijzen als Nationaal Landschap. Wat is de Vijfde Nota? Wat is een Nationaal Landschap? Welke status heeft het? Voor welke keuzen wordt Zeeland gesteld? Wat vinden de ZMF, de boeren, de recreatieondernemers ervan? Wat is de Vijfde Nota? Nederland is dichtbevolkt. Er is een grote vraag naar ruimte. In 1965 kwam de Wet op de ruimtelijke ordening waarin: De minister van ruimtelijke ordening Nota's uitbrengt die de grote lijnen aangeven. Dit jaar verscheen de Vijfde Nota. De provincies het beleid van de Nota's verder uitwerken in streekplannen. De gemeenten bestemmingsplannen maken die op hun beurt met het streekplan rekening houden. "Als Zeeland kiest vóór het behoud van het karakteristie ke landschap, dan wordt de provincie in de toekomst een van de rijkste van Nederland.Dat stelt geograaf prof. dr. "Zeeland moet geen moment aarzelen om de landbouw als uitgangspunt van het landschap te nemen." Foto: Jaap Wolterbeek Van Engelsdorp Gastelaars van de Universiteit van Amsterdam. Hij ziet voor Zeeland een rol als tweede Groene Hart van Nederland. We beginnen deze Wantij met Ween gastcollege geografie. Volgens Van Engelsdorp Gas telaars "zijn er verschillende manieren om naar de ruimtelijke orde ning te kijken: een economische, een sociale, een ecologische en een culturele. Het begrip 'landschap' hoort bij de cultu rele kijk op de ruimte. Economisch De economische kijk op de ruimte dateert uit de jaren vijftig en zestig en was toen de enige. Men keek vooral naar de be staansmogelijkheden van een gebied. De ruimte werd ingericht voor de welvaart. Zeeland werd in die tijd als een gebied gezien dat economisch stagneerde. Weliswaar deed de landbouw het produc tief goed, maar leverde die door de schaal vergroting steeds minder werk op. Sociaal In de jaren zeventig kwam er een sociale kijk op de ruimte. Men keek nu vanuit maatschappelijke rechtvaardigheid naar gebieden. Kun je als burger in een regio voldoende aan de samenleving deelne men? Zijn er bijvoorbeeld genoeg scholen, bibliotheken, zwembaden? Zeeland werd gezien als de periferie, de rand van Nederland, waar te weinig voorzieningen waren. Antwoord In de economische en sociale visie van de jaren '50 tot half jaren '70, werd Zeeland als behoeftig gezien: 'een beetje zielig'. Er moest meer werkgelegenheid komen. Economen zagen, naast de vruchtbare 3 WANTIJ oktober'01 grond, de ligging aan zee als voornaamste mogelijkheid. Er werden zeehavens aange legd en zware industrie aangetrokken. Groningen kreeg zijn Eemshaven, Brabant zijn Moerdijk en Zeeland zijn Sloegebied." Tot verbazing van de Amsterdamse geo graaf denken sommige Zeeuwse bestuur ders anno 2001 nog steeds dat havens en industrie dé oplossing voor Zeeland zijn. Ecologisch Hij vervolgt: "De jaren '70 (Club van Rome) en '80 lieten een nieuwe kijk op de ruimte zien, de ecologische. De belas ting van gebieden door verzuring en ver droging, en later door mest, kreeg nu de aandacht. Duurzaamheid en behoud van biodiversiteit werden trefwoorden. De milieubeweging stamt uit deze tijd. Cultureel Pas in de jaren '90, na de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, komt er aandacht voor 'het landschap' en dan vooral voor de identiteit en het cultuurhistorische karakter. In Zeeland kenmerkt het behoud van het heggenlandschap bij Nisse en de

Wantij | 2001 | | pagina 3