Deltawerken heeft de ontsluiting van Zeeland vorm gekregen. De toegenomen bereikbaarheid vormt, samen met de grote ruimtevraag in het ons omringende gebied, tegenwoordig een serieuze bedrei ging voor de kwaliteit van het Zeeuwse landschap. Versnipperd Als we de oase willen behouden, moeten niet alleen de Deltawateren beschermd worden (bijvoorbeeld door aanwijzing als natuurmonument of als speciale bescher mingszone onder de Vogelrichtlijn), maar verdient heel het Deltagebied een bijzon dere status. Het Rijk moet heel het Delta gebied aanwijzen als Nationaal Landschap en vervolgens aan de provincie Zeeland de instrumenten geven om de bijzondere waarden te behouden en te versterken. Er bestaat een risico dat het Nationaal Landschap versnipperd in de Delta komt te liggen, dat het bijvoorbeeld alleen rond de Oosterschelde en rond het Haringvliet (aansluitend op Hoeksche Waard) wordt aangewezen. De ZMF pleit voor aanwij zing van heel het zeekleigebied van Zeeland en de Zuid-Hollandse Delta. Voor de vormgeving van dat landschap is het gebiedsgericht beleid heel geschikt. Dat is al op een aantal plekken in Zeeland met succes in uitwerking, bijvoorbeeld op de Kop van Schouwen. Dragers Economisch wordt het Zeeuwse landschap gedragen door de landbouw en recreatie. Bij de invulling van het Nationaal Land schap moeten deze dragers goed kunnen functioneren. Het zou daarom niet juist zijn alleen ge- en verboden uit te vaardi gen. De ZMF pleit voor een uitwerking van het Nationale Landschap onder het motto "behoud door ontwikkeling" (met dank aan de nota Belvedere over de rol van de cultuurhistorie in het landschap). Het landelijke gebied staat immers voor een omwenteling. De toegenomen ont sluiting van Zeeland is al genoemd. De landbouw staat aan de vooravond van een omvangrijke herschikking. Vooral door gebrek aan bedrijfsopvolgers zal er veel grond van eigenaar en bestemming veran deren. Een deel van de vrijkomende gron den zal gebruikt worden voor schaalver groting (bedrijven van 200 ha en meer), een deel zal gebruikt worden natuur, recreatie en verstedelijking. Dit proces heeft een leidend principe nodig. Het Nationale Landschap kan er voor zorgen dat de waarden die ons na aan het hart liggen niet in dit ruimtelijk geweld ten onder gaan. In het Nationaal Landschap is wat de ZMF Recreatie is de andere economische drager van het landschap. Foto: Jaap Wolterbeek. Het grootste deel van de gebieden in Zeeland die uit oogpunt van natuur en landschap het beschermen waard zijn, ligt juist in deze gebieden. Het is verontrus tend dat de Vijfde Nota de deur voor het bebouwen van de open ruimte open laat. Interactief De Vijfde nota kiest blijkbaar voor een invulling van het Nationale Landschap via een soort interactief proces. Minister Pronk heeft het idee neergelegd en aan de hand van de inspraakreacties wordt beke ken wat een Nationaal Landschap moet zijn. Hierdoor is het niet te zeggen of we met het Nationaal Landschap een succes nummer in handen hebben. Het kan nog alle kanten op. De ZMF heeft er voor gekozen om de speelruimte die er in de interpretatie van het Nationaal Landschap is positief te benaderen. De milieufedera tie wil graag de nadruk leggen op de kan sen die het Nationaal Landschap voor Zeeland biedt. Een lijn die de provincie zelf ook heeft gekozen. Voor de milieufederatie staat vast dat Zeeland behoefte heeft aan het Nationaal Landschap. Aan de invulling moet nog veel aandacht besteed worden. Anders wordt de aanwijzing het zoveelste kwali- teitsstempel, maar blijven werke lijke effecten uit. Een beleid van 'behoud door ontwikkeling' maakt van Zeeland geen open luchtmuseum, maar juist een pro vincie waarin het een lust is om te leven# Gijs van Zonneveld is Hoofd Groene Ruimte van de Zeeuwse Milieufederatie. betreft geen plaats voor grootschalige glas tuinbouw, intensieve veehouderijen en nieuwe grote verkeersaders, ook niet voor uitbreiding van de recreatie, wel voor kwaliteitsverbetering. Effect Het begrip "Nationaal Landschap" is niet nieuw. Het Groene Hart en de Hoeksche Waard werden al aangewezen. Maar het effect van de aanwijzing is niet duidelijk. De Vijfde Nota omschrijft een Nationaal Landschap als: 'Het gaat om grotere een heden waarbinnen het geheel van steden, dorpen, landschap, natuur en cultuurhis torie om een samenhangend beleid vraagt. Het zijn landschappen met een sterke eigen identiteit, die karakteristiek zijn voor Nederland en waar wonen, recreë ren, natuur en landschap samen gaan. Uitgangspunt voor het beleid zijn behoud en de ontwikkeling van de identiteit en het combineren van de kwaliteit van het landschap met ruimte voor investeringen die deze kwaliteit kunnen vergroten/ In de Vijfde Nota is het begrip Nationaal Landschap niet zodanig uitgewerkt dat er direct zicht is op een bijdrage aan de bescherming van het landschap. Er wordt (te) veel overgelaten aan de regionale overheden. Jachtvelden Een van de meest in het oogspringende instrumenten in de Vijfde Nota is het trek ken van contouren (grenzen) rond stede lijke functies (de Rode Contour) en rond natuur- en landschapsfuncties (de Groene Contour). In het tussenliggende gebied, de Balansgebieden, worden de keuzen op het gebied van ruimtelijke ordening in onderling overleg tussen gemeente en andere belanghebbenden bepaald. Hoe dat gaat weet nog niemand, maar dat de Balansgebieden al gekscherend de jacht velden worden genoemd, is veelzeggend. 6 WANTIJ oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 6