Compensatie De aanleg van de WCT heeft tot gevolg, dat ca. 49 hectare diep water verloren gaat, ca. 31 ha. ondiep water, ca. 47 ha. zandige slikken en ca. 12 ha. duinen. Grote delen daar van vallen onder de Ecolo gische Hoofdstructuur. Daarvoor gelden 3 criteria: 1Allereerst moet de vraag naar nut en noodzaak van de ingreep worden gesteld. De ZMF vindt, dat deze vraag niet voldoende is beant woord. Alleen het economi sche aspect hiervan is tot op heden belicht en dan niet echt overtuigend. 2. Ten tweede moeten alter natieve locaties worden on derzocht. Hiervan is gezegd dat de schepen niet in Antwerpen kunnen komen, omdat de Schelde niet diep genoeg is en de 2e Maas vlakte er nog niet ligt op de termijn waarin men wil begin nen met de WCT. Dat vinden wij nogal korte termijn poli tiek. 3- Derde punt is, dat de verlo ren natuur moet worden ge compenseerd. Er is daarvoor een voorstel gedaan, waarin het aantal hectares compense rend is. Maat het soort natuur van de compensatie komt niet in de buurt van de soort natuur, die verloren gaat. Ondertussen heeft de ZMF moeten concluderen, dat het milieueffectrapport wel erg 'naar realisatie van de WCT is toegeschreven'. Als klap op de vuurpijl is tegelijkertijd met het MER, de streekplan herziening en de bestem mingsplanherzieningen ter visie gelegd. Dat betekent dat er alvast vanuit gegaan is dat er vóór de WCT wordt geko zen en dat dan ook onmid dellijk maar planologisch en juridisch moet worden vastge legd. (GvdK) Dossier verdieping Westerschelde Nadat Vlaanderen in mei de Nederlandse regering officieel verzocht heeft de Wester schelde met bijna 1.4 meter verder te mogen verdiepen, is het nu de beurt aan Neder land om te reageren op dat verzoek (N.B. in de vorige Wantij werd abusievelijk 1.2 meter genoemd, maar de gevraagde verdieping be draagt 1.38 meter). De plan ning is dat de regering eind oktober haar standpunt bepaalt, waarna in november het parlement zich over dit standpunt uitspreekt. Uiterlijk op 1 december zal het ant woord aan Vlaanderen ken baar worden gemaakt. Zeeuwse geluid Momenteel is de regering bezig alle voors en tegens op een rij te zetten. Goede vrien den met Vlaanderen blijven, is een belangrijk argument om voor te zijn. Positieve eco nomische effecten lijken er voor Nederland verder niet te zijn. Uiteraard moet de rege ring rekening houden met de mening van de provincie Zeeland. Het Zeeuwse geluid wordt naar buiten gebracht door het BOWS een mix van bestuursorganen (provin cie, gemeenten en water schappen) en maatschappelij ke groeperingen (landbouw, visserij, recreatie en natuur bescherming). Hoe zwaar het Zeeuwse standpunt zal mee wegen in de afweging van de regering is onduidelijk. Maar het leidt geen twijfel dat een eenduidig BOWS+ standpunt moeilijker door de Haagse bestuurders genegeerd kan worden dan een bonte verza meling afzonderlijke stand punten. In dat op-zicht is er een succes, want het BOWS heeft een zeer eenduidig standpunt ingenomen dat het best is samen te vatten als "Nee, tenzij". Richtlijn In het kort komt het er op neer dat het BOWS+ vindt dat er aan verder verdiepen zoveel risico's kleven t.a.v. veiligheid, visserij, recreatie Foto: Jaap Wolterbeek en natuur, dat nader onder zoek vereist is. Belangrijk vóór de ZMF is dat artikel 6 van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijn expliciet als uitgangspunt wordt genoemd voor verdere studies en ont wikkelingen. Dit biedt een garantie dat het ecologisch belang zwaar zal worden meegewogen in de definitieve afweging. Scheidingsverdrag Een ander positief punt is dat het scheidingsverdrag uit 1839 geen juridische basis lijkt te vormen voor een Vlaamse claim om de verdie ping desnoods voor het Europese Hof af te dwingen. De Universiteit Amsterdam heeft een onderzoek uitge voerd naar de geldigheid van het oude verdrag in relatie tot recente Europese richtlijnen. Hun conclusie luidt dat het Scheidingsverdrag weliswaar is opgesteld om de handel te bevorderen, maar dat het geen dwingende werking heeft t.a.v. het verder verdie pen van de vaargeul naar Antwerpen. Als Nederland niet op voorhand verdere ver dieping zou afwijzen, leggen de huidige Europese milieu richtlijnen zoveel beperkin gen op dat er nog heel wat water door de Schelde zal moeten stromen voordat een verdere verdieping kan wor den uitgevoerd. Dat het hier niet om onbeduidende beper kingen gaat ondervindt Nederland momenteel zeer nadrukkelijk. De Europese Commissie heeft Nederland namelijk in buitengewoon scherpe bewoordingen in gebreke gesteld voor de mise rabele uilwerking van het natuurcompensatieplan, gekoppeld aan de vorige ver dieping. Hoe zeer de Neder landse regering met dit stuk in haar maag zit, blijkt uit het feit dat zij weigert de ingebre kestelling openbaar te maken. Naast het beschamende feit dat Nederland een stuk ach terhoudt dat zó relevant is in de discussie over verdere ver dieping, geeft het wel duide lijk aan hoe beperkt de manoeuvreerruimte voor de Nederlandse regering is in dit dossier, (vk) Tijd voor biologische bloembollen Jawel, het wordt weer de hoogste tijd voor het planten van bollen. De biologische bollentelers van 'Hoeve Ver trouwen' hebben voor u meer dan 100 soorten Tulpen, Narcissen, Hyacinten, Kro kussen, Irissen, Klokjes, Sier- uien, Kievietsbloemen, Sneeuwklokjes, Blauwdruifjes in de aanbieding. Biologische bloembollente lers werken volgens dezelfde strenge richtlijnen, die gelden voor de teelt van bijvoorbeeld biologische aardappelen en groente. Er worden dus geen chemische bestrijdingsmidde len gebruikt om de bollen tegen ziektes en plagen te beschermen. Vergeleken met de gangbare bollenteelt scheelt dit toch zo 30-100 kg gif per hectare. Deze telers houden de gewassen gezond door behoedzaam met de grond om te gaan. Door niet te veel planten op één vier kante meter te zetten, mecha nisch het onkruid te bestrij den, en door streng te selec teren op eventuele zieke bol len en planten. Chemische middelen zijn dus niet nodig: en dat is beter voor u, het milieu en gezonder voor de boer. Steun dus de biologi sche bol lenteier door een bestelling bij: Hoeve Vertrouwen, Oostermiddenmeerweg 14, 1771 RR Wieringerwerf, tel. 0227 501637. U kunt de catalogus met meer dan 100 soorten met prijslijst bestel len d.m.v. overmaken van f 3,- op gironr 836780 t.n.v. Hoeve Vertrouwen o.v.v. prijslijst (uiterlijke besteldatum bollen 28 oktober), (me) AL-SABAHIA 10 WANTIJ oktober'01

Wantij | 2001 | | pagina 10