onsumentenblad Duurzaam digitaal Computers: Nu nóg beter Energieverbruik oktober 2001 Inhoud: Gerda Spaander Bijna iedereen zit tegenwoordig achter de computer. Niet alleen op kantoor, maar ook in vele huishoudens hoort de computer er helemaal bij. En dat zou een schone ontwik keling kunnen zijn. Mensen die thuis werken besparen op woon-werkverkeer en het papierverbruik zou flink kun nen worden teruggedrongen. Onderzoek laat echter zien dat die besparingen tegenvallen; daar bovenop komt een groeiend energieverbruik door de informatie- en commu nicatietechnologie (ICT) en een grote stroom van afge dankte apparaten. In dit consumentenblad aandacht voor milieuvriendelijk werken met computers en printers. Twee van de drie huishoudens hebben er tegenwoordig een (of meer). En die com puter heeft vaak al een voorganger gehad, want de mogelijkheden blijven snel toene men, al zou je denken dat zo'n computer inmiddels alles kan wat ons hart maar begeert. Elke anderhalf jaar wordt de rekenkracht van de processors zo'n beetje verdubbeld. Dat lijkt gunstig want daar worden computers sneller van. Maar tege lijk komen er dan weer nieuwe bestu ringsprogramma's die extra capaciteit opslokken. Die nieuwe programma's wor den al weer snel gangbaar en onmisbaar, en kunnen niet draaien op oude personal computers (pc's). Dus op naar de winkel dan maar weer. Je zou zeggen dat die ver dubbeling zijn grenzen kent, maar die zijn voorlopig nog niet in zicht. Hierdoor gaat een computer zelden de deur uit omdat hij technisch versleten is. Al komen er nu toch geluiden uit de ICT- wereld dat de consumenten zich langza merhand iets minder het hoofd op hol laten jagen en hun pc's iets minder snel vervangen. Minder leuk voor de werkgele Computers: Nu nóg beter Energieverbruik Tips voor energiebesparing Voordelig geprint Papier: Van hagelwit tot stijlvol grijs Niet meer op de vuilnishoop Voor meer informatie l X genheid en de aandeelhouders, maar goed voor het milieu. Een manier om pc's bij de tijd te houden is het 'upgraden' met losse onderdelen. Dat kan door een snellere harde schijf te plaatsen, een snellere processor, een gro ter geheugen, of een videokaart die snelle re beeldopbouw bewerkstelligt. Maar daarmee is de mogelijkheid tot upgraden wel zo'n beetje uitgeput. Een paar jaar geleden hield de computerindustrie zich hier serieus mee bezig, tegenwoordig is het al weer uit het zicht verdwenen. Welke nadelen voor het milieu zijn er dan aan het steeds weer vervangen van de computer? In computers zitten o.a. kleine hoeveelheden van diverse zeldzame meta len. Winning daarvan bedreigt soms zelfs leefgebieden van zeldzame dieren, en zo hangt alles met alles samen. Daarnaast zit ten er in computers (evenals in veel ande re apparaten) brandvertragers. Deze Computer wordt snel vervangen bevatten broom, en dit jaar zijn de broom- houdende stoffen in het Zeeuwse nieuws doordat zij een mogelijke oorzaak zijn van allerlei kwalen van een visdievenkolonie bij Terneuzen. De ICT-sector die bekend staat als een schone bedrijfstak, veroorzaakt echter wel een steeds hoger energieverbruik. Voorspeld wordt dat het verbruik door computers en apparatuur voor telecom municatie in de komende acht jaar zal stij gen naar 10 procent van het Nederlandse energieverbruik. Ook al worden computers zuiniger, het energieverbruik gaat flink omhoog door dat er steeds meer komen en doordat ze steeds langer aanstaan. Een computer in 1 Consumentenblad Wantij oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 11