Tips voor energie besparing Voordelig geprint actie gebruikt 150 tot 600 Watt, afhanke lijk van de mogelijkheden en het type beeldscherm. In de stand-by stand (slaap- stand) is het verbruik nog steeds 20 tot 90 Watt. Dat spaart stroom, maar niet als computers uren staan te slapen. Let wel: een screen-saver/schermbeveiliger spaart zoals de naam al zegt alleen het scherm (zodat letters en afbeeldingen die lang op het scherm staan er niet inbran den), er wordt geen energie gespaard. Als de screen-saver te zien is staat de compu ter niet op stand-by. Overigens hebben computers die de laatste jaren op de markt zijn gekomen geen schermbeveili- ging meer nodig. Screen-savers zijn dus vooral lfun'. Zet de pc uit als deze voor langere tijd niet wordt gebruikt. Een enorme open deur, maar er staan voortdurend talloze computers werkeloos aan. Een computer verslijt niet als hij vaker wordt opgestart en het opstarten kan worden gecombi neerd met een ander klusje. Stel de computer zo in dat hij automa tisch op stand-by gaat nadat er bijvoor beeld 2 minuten niet mee is gewerkt. Bij Windows kan dat via Start-Instellingen- Configuratiescherm-Energiebeheer of het energiepictogram op de taakbalk. Zelfs als de computer is uitgezet, gebruikt de transformator nog energie. Op jaarbasis wordt dit geschat op 30 van het totale verbruik. Echt uit is de com puter (en printer) pas als de stekker eruit is, of door de apparaten (aan en) uit te zetten via een contactdoos met aan-uit schakelaar. Houdt bij aankoop rekening met het gebruik: hoe meer een computer kan, hoe hoger meestal het energieverbruik, en dat is alleen lonend als de mogelijkheden ook werkelijk worden gebruikt. En hoe groter het beeldscherm, hoe hoger het energie verbruik. Let bij aankoop op keurmerken. 'Energy Star' vereist o.a. de aanwezigheid van een stand-by stand en een laag energiever bruik in die stand: maximaal 10 van het verbruik in actie. Daarnaast is er het Ecolabel (stelt ook eisen op het gebied van levensduurverlenging)Overigens wijst een kleine ronde langs computer- winkeliers uit dat zij diep moeten naden ken als er wordt gevraagd naar het Energy Star keurmerk, en dat hun klanten er ook nooit naar vragen. Een laptop of notebook neemt niet alleen veel minder ruimte in dan een 'gewone' desktop pc met monitor, toet senbord en systeemkast. Ook het energie verbruik blijft met zo'n 50 Watt ver achter bij dat van zijn grote broer. Laptops heb ben accu's, zodat je er b.v. in de trein mee kunt werken. Lithium-ion accu's zijn het minst schadelijk voor het milieu. Voor energie-bespaarders en designlief hebbers is er nu het LCD-scherm (Liquid Chrystal Display). Dat platte scherm neemt veel minder ruimte in, en werkt heel anders waardoor er een iets mooier beeld ontstaat én er maar één derde van de energie nodig is die een gewone moni tor gebruikt. Deze schermen kostten tot voor kort een paar duizend gulden, maar zijn na een pijlsnelle prijsdaling nu nog maar zo'n 500 gulden duurder dan gewo ne monitoren. En in het kader van de Landelijke Regeling Energiepremie wordt er fl. 100,- subsidie gegeven op LCD- LCD scherm schermen die groter zijn dan 35,5 cm. Delta Nuts heeft hiervoor aanvraagformu lieren, die binnen 13 weken na aankoop ingediend moeten worden. Laat bij een eventuele aankoop het uitverkoren scherm wel even demonstreren, want er zitten wel eens kapotte pixels op, en som mige winkeliers denken dat dat er nu een maal bij hoort. Laptops zijn standaard voorzien van een LCD-scherm. Stralende schermen Sommige mensen zijn gevoelig voor de elektromagnetische straling van computer schermen, zeker als ze daar voortdurend mee werken. Inmiddels zijn de eisen op dit punt flink aangescherpt, zodat de pro blemen min of meer zijn verdwenen. Bij de LCD-monitoren met hun andere tech niek is er helemaal geen sprake van stra ling. Mensen met oudere computers kun nen een anti-stralingsscherm op hun monitor zetten. waar een computer staat, staat een prin ter. Behalve energie gebruikt een printer inkt/toner en papier. En daar kan makke lijk op worden bezuinigd. Er is ooit gedacht dat in het digitale tijdperk het papiergebruik flink zou verminderen, maar vooralsnog is dat niet het geval. Doordat veranderen en corrigeren van teksten met de computer een fluitje van een cent is, ontstaan vaak meerdere ver sies. Als die allemaal worden uitgeprint gaat er heel wat papier doorheen. 'Bezint dus eer ge print'. Hetzelfde geldt voor e- mail: berichtjes hoeven vast niet allemaal standaard te worden geprint. Printen met minder inkt Bij Windows kan via het scherm Afdrukken-Eigenschappen-Set-up worden gekozen voor 'Econofast', een manier van afdrukken die maar de helft van de nor male hoeveelheid inkt kost, en sneller werkt. Het resultaat is wat minder maar blijft goed leesbaar, en is voor eigen gebruik zeer geschikt. Gezien de forse prijs van cartridges bespaart deze manier van printen ook heel wat geld. Laptop 2 Consumentenblad Wantij oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 12