Gemengde Nationaal gevoelens landbouw over Landschap Lex Kattenwinkel De waarschijnlijke bestempeling van de Zeeuwse delta tot Nationaal Landschap is in agrarische kringen met gemengde gevoelens ontvangen. Sommige boeren vrezen dat de aanwijzing zal leiden tot een bepaalde vorm van boerenbestuurder vertelt er meteen bij dat de beloning dan wel gegarandeerd moet zijn, wat bij de huidige (vrijwillige) regeling volgens hem niet altijd het geval is. Delen van de provincie die al sterk gericht zijn op agrarisch natuurbeheer en agrotoerisme zullen volgens hem het meest kunnen profiteren van een aanwij zing tot Nationaal Landschap. Als voor beeld noemt Kodde het waardevol cul- museum landbouw. Melkveehouder en boerenbestuurder Jo Kodde uit Arnemuiden is daar niet hHij zegt: "Weliswaar bestaat nog onduidelijkheid over de status van een Nationaal Landschap, toch denk ik dat we het offensief moe ten benaderen, dat wil zeggen de kansen voor de landbouw in beeld brengen en eventuele bedreigingen voorkomen. De bedrijven moeten zich natuurlijk wel kun nen blijven ontwikkelen." Toekomst In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening geeft het Rijk aan het voornemen te heb ben een deel van de Zeeuws - Zuid- Hollandse Delta aan te wijzen tot Nationaal Landschap. Volgens Kodde, namens de landbouw vertegenwoordigd in de Provinciale Commissie Groene Ruimte (PCGR), betreft het de hele pro vincie Zeeland. Het is echter nog niet dui delijk wat de eventuele aanwijzing tot Nationaal Landschap precies inhoudt. Ook al is de aanwijzing een zaak van het Rijk, de nadere invulling en precisering is aan de betreffende provincie. De georgani seerde landbouw wil hier niet op wach ten. Kodde: "Wij willen op de provinciale invulling vooruitlopen door nu alvast aan te geven hoe wij de toekomst van de land en tuinbouw in Zeeland zien, en hoe deze valt te rijmen met de aanwijzing van de provincie tot Nationaal Landschap." Ontwikkelingskansen Volgens Kodde spreekt het vanzelf dat de land- en tuinbouw zijn ontwikkelingskan sen moet kunnen behouden. "Als het Zeeland van nu aanleiding is om er een Nationaal Landschap van te maken, dan moeten we dat toejuichen. Het huidige, gevarieerde landschap is ontstaan als gevolg van agrarische, op economische perspectief gerichte activiteiten. Kennelijk is dat landschap zo waardevol dat er aan leiding is voor bepaalde beschermende maatregelen. Prima, maar dan moet je natuurlijk wel zorgen dat het bedrijfseco nomisch perspectief van de sector behou den blijft. Daarom zie ik in de aanwijzing tot Nationaal Landschap ook veel meer een kans voor de land- en tuinbouw dan een bedreiging. Wij zijn de invullers van de groene ruimte. Dat willen we blijven, op een vitale en duurzame wijze." WCL-gebied Kodde verwacht dat een Nationaal Landschap extra mogelijkheden biedt op het gebied van agrarisch natuurbeheer. De tuurlandschap (WCL) Zak van Zuid- Beveland. "Maar een aanduiding als Nationaal Landschap betekent niet dat heel Zeeland een WCL-gebied wordt. Van Noord-Beveland kun je moeilijk een WCL- gebied maken. Daar moet ruimte blijven voor grootschalige landbouw. Ik denk dat met name de grondgebonden landbouw alle ruimte moet krijgen die bedrijfseco nomisch gewenst is. De ontwikkeling naar grootschalige bedrijven is uitstekend in te passen in een Nationaal Landschap. Het gaat er om het open karakter van het landschap in Zeeland te behouden, want dat is iets specifieks Zeeuws." "Met name de grondgebonden landbouw moet zich in een Nationaal Landschap kunnen blijven ontwikkelen." Foto: L. Kattenwinkel. 11 WANTIJ oktober'01

Wantij | 2001 | | pagina 15