Zeeuwse biologische landbouw in opmars Kies voor EKO, word EKO actief cHH Melissa Ernst Als Zeeland een Nationaal Landschap zou zijn dan zou de biologische landbouw daar uitstekend in passen. Immers de biologische landbouw is een bedrijfstype dat samenwerkt met de natuur en volop aandacht beeft voor het leven op en rond de boerderij. b Biologische boeren werken milieuvriendelijk, zonder chemi sche bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Daarnaast vind je op een biologische boerderij allerlei bloeien de bermen, hagen en akkerranden. Daar huizen allerlei insecten en vogels, die de boer helpen bij het bestrijden van ziekten en plagen. Bovendien hebben vele biolo gische boeren oog voor het streekeigene, en combineert zo'n bedrijf goed met aller lei recreatieve activiteiten. Een Nationaal Landschap is nog geen realiteit, maar hoe staat het met de biologische landbouw in Zeeland? Groei Goed nieuws! De biologische landbouw in Zeeland groeit. In 1999 waren er volgens het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) 28 biologische bedrijven in Zeeland, waar van 9 in omschakeling. Uit gegevens van SKAL blijkt dat er in 2000 inmiddels 41 boerenbedrijven staan geregistreerd, waar van 15 in omschakeling. Op basis van de voorlopige cijfers komen we uit op een areaal tussen de 900 en 1000 hectare. In 1999 was dit nog maar 622 hectare. De groei zit hem vooral in het aantal akker bouwbedrijven dat omschakelt. Deze groei is veelbelovend. Als de groei door zet, dan komt de provinciale doelstelling van 300 bedrijven in 2006 in zicht. Maar hoe groot de groei ook is, Zeeland steekt voorlopig nog schril af tegen de rest van Nederland met ruim 1400 biologische bedrijven op 28.000 ha. Enthousiasme Vele partijen zetten zich in Zeeland in voor de biologische landbouw. Waar ze vroeger nogal terughoudend waren over de biologische landbouw, spreken ze nu van een serieus alternatief voor de Zeeuwse boer. Zo stimuleert de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) de omschakeling van reguliere naar biologi sche landbouw met het project 'Biolo gische ondernemen, stap in de groeiende markt'. Ook werkt daar sinds een tijdje een coördinator biologische landbouw, Anita de Moor. De vrij traditionele proef- boerderij Rusthoeve te Colijnsplaat gaat ook biologisch werken. Op 12 hectare is er dit jaar biologische zomertarwe, korrel- maïs, bruine bonen en een gras klaver mengsel ingezaaid. Biologisch o In omschakeling Kaartje van biologische bedrijven in Zeeland. Bron LTO. www.milieudefensie.nl/ekoactief telefoon 020 6262 620 Als u EKO actief wordt zorgt u samen met Milieudefensie voor een doorbraak van bio logisch voedsel. U krijgt van Milieudefensie praktische handvatten om mee te doen. Zo kunt u een vriend verrassen met een proef pakket biologische producten, het EKO aan bod in de supermarkt tellen, een biologische lunch op het werk promoten enzovoort. Als u EKO actief wordt ontvangt u 12 heerlij ke recepten in het boekje 'Koken met EKO'. Meld u aan op internet: www.milieudefensie.nl/ekoactief of bel Milieudefensie Servicelijn 020 6262 620. Afzet Ook de handel en verwerkende industrie zien de biologische handel als groeimarkt. De vraag naar biologische producten is groter dan het aanbod. Zo gaat de Zeeuw se CZAV (de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging) uit Wemeldinge, samenwerken met de coöperatie Nautilus (biologische afeetcoöperatie) om de afzet te stroomlijnen. CZAV gaat het naar de markt brengen van biologische granen voor haar rekening nemen. Ze heeft een speciale loods neergezet, die helemaal vol doet aan de eisen van de landelijke con troleorganisatie SKAL. Vingerwieder De boeren zitten ook niet stil. De vereni ging van biologische boeren in Zeeuws- Vlaanderen organiseert voor haar collega- boeren veldbijeenkomsten. Hier kunnen boeren leren hoe ze de ziekten en plagen onder controle kunnen houden en het onkruid mechanisch kunnen bestrijden. Tegenwoordig kan er veel! Nu kan een machine, de zogenaamde vingerwieder, ook al tussen bijvoorbeeld de maïsplantjes het onkruid verwijderen. 14 WANTIJ oktober '01

Wantij | 2001 | | pagina 18