Geen verspreide glastuinbouw in Nationaal Landschap 23G Omdat de glastuinbouw in het Westland (Zuid-Holland) van rijkswege geherstructureerd moet worden, toog ook de provincie Zeeland plichtsgetrouw op zoek naar een geschikte locatie van zo'n 700 hectare. Het werd de Quarlespolder bij Nieuwdorp. Volgens de provincie dient één grootschalige locatie de belangen van het Zeeuwse landschap het meest. Gevaar voor versnippering glastuinbouw over Zeeland. Foto: Jaap Wolterbeek. dDe provincie stelde in haar loca tiekeuze hoge eisen aan de kwali teit, de landschappelijke inpas sing en de duurzame inrichting. Ook was het gebruik van restwarmte en CO2 van de industrie een voorwaarde. Na onderzoek bleek dat het gebied in en nabij de Quarlespolder bij Nieuwdorp de beste plek zou zijn. Hen keuze waar de ZMF het mee eens was. Liever helemaal geen glastuinbouw natuurlijk, maar als het toch moet is één grote glazen stad gren zend aan het Sloegebied van alle kwaden de minst erge. Hoe het verder ging? Het prijskaartje bleek te hoog en er kwam geen enkele steun van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Bovendien was er volgens gedeputeerde Van Zwieten te weinig draagvlak bij de bevolking. Het project werd afgeblazen. Verspreid Daarmee vervalt ook de voorgenomen streekplanwijziging. Het oude streekplan- beleicl blijft in stand. Daarin is, niet zon der handjeklap, ruimte gecreëerd voor 300 hectare verspreid glas en ook nog eens zonder duurzaamheidvoorwaarden. De 100 hectare bij Lewedorp, zullen ech ter, gezien de opstelling van de gemeente Borsele waarschijnlijk (voorlopig) niet doorgaan. Met steun van de provinciale politiek komt bij Sirjansland een glastuin bouwgebied van zo'n 60 hectare tot stand. En ook bij St. Annaland op Tholen is nog wat uit de grond gestampt. In Zeeuws- Vlaanderen is momenteel eigenlijk geen ruimte in het streekplan voor glastuin bouw. Maar omdat er in de voorgenomen streekplanwijziging een mogelijkheid was opgenomen om enkele honderden hecta res voor regionale behoefte in de 16 WANTIJ oktober'01 Kanaalzone, ziet het ernaar uit, dat als zich een initiatief aandient, de provincie daar niet afwijzend tegenover zal staan. Aantasting De Zeeuwse Milieufederatie wijst glastuin bouw in Zeeland niet bij voorbaat af. Dat verdient enige uitleg: Door herstructure ring van verouderde, milieubelastende bedrijven zou er bij verplaatsing van bedrijven naar Zeeland, per saldo, milieu winst zijn te boeken. Het spreidingsbeleid is de federatie evenwel een doorn in het oog. Duurzame inrichting wordt vrijwel onmogelijk, de landschappelijke aantas ting verspreidt zich over meerdere loca ties en restwarmte en CO2 worden onvol doende benut. Bovendien vindt de ZMF dat glastuinbouw een industriële bezig heid is en dus op een bedrijventerrein thuishoort en niet op het platteland. De mogelijkheid om de glastuinbouw op een bedrijventerrein te zetten en gebruik te maken van restwarmte en C02 is in de Kanaalzone in Zeeuws-Vlaanderen aanwe zig. Daarom kan hier plaats worden gebo den aan glastuinbouw uit reconstructiege bieden. Voorkomen Dat de grootschalige locatie van 700 hec tare teveel gevraagd blijkt, wil niet zeggen dat de provincie nu achterover mag leu nen. Het Rijk heeft in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening het Deltagebied voorgesteld als Nationaal Landschap. Het provinciebestuur heeft dat idee omarmd. In dat Nationale Landschap, past geen ver spreide glastuinbouw. Er zal nu dus snel iets nieuws moeten worden bedacht om te voorkomen dat de spreiding van glas- tuinbouwlocaties het platteland verder bederft. Het wordt anders steeds moeilij ker om nee te verkopen aan initiatiefne mers buiten Sirjansland, St. Annaland, Kapelle, Rilland, Lewedorp en de Kanaalzone. Zo diende onlangs een glas tuinbouwer bij St. Laurens een aanvraag bij de gemeente Middelburg in om zijn glastuinbouwbedrijf van 3,3 hectare uit te breiden tot bijna 8. Volgens de ZMF is het beter dat ook dit bedrijf naar een concen tratielocatie gaat0 Geertje van der Krogt is medewerkster lokale planologie bij de ZMF.

Wantij | 2001 | | pagina 20