Jaar van de vrijwilliger Landschap Sandra Dobbelaar Het is warm. Een flauw briesje zorgt voor wat verkoeling. De zon schittert op het water en behalve de vogels hoor je niets. Het is een prachtig plekje. Er groeien bijzondere planten die van een schrale bodem houden. Daarom is er gemaaid. Al het maaisel wordt op een soort draagbaren afgevoerd. Langs de kreek is een groepje mensen bezig met het bij elkaar harken van maaisel. bomen en struiken gebeurt meestal in het voorjaar. Een groep vrijwilligers houdt zich dan ook bezig met het beschermen van nesten van akker- en weidevogels. Soms worden er bijzondere klussen aan gepakt, zoals het maken van een oever- zwaluwwand. Vrijwillig landschapsbeheer bestaat al heel lang. In Zeeland waren vorig jaar bijna duizend vrijwilligers actief in groepen als natuurbeschermingsverenigingen, scou tinggroepen en werkgroepen landschaps beheer. Meestal wordt er in het weekend gewerkt. Sommige groepen kiezen er voor om in de zomer op een avond door de week te werken. Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) coördineert de acti viteiten van de verschillende groepen. Zij zoekt geschikte projecten en zorgt als het nodig is voor gereedschap. SLZ heeft zelf ook verschillende vrijwilligersgroepen die door de week actief zijn. Een ander groepje sleept juist materiaal het gebied in: samenge bonden takken. Langs een steile oever worden de takkenbossen tussen twee rijen palen, die in het water staan, gelegd: een ril. Het weer is zo goed dat in plaats van lieslaarzen korte broeken ook goed zijn. Telkens als er een stel tak kenbossen is weggelegd loopt er iemand over heen om ze stevig aan te drukken. Daarna wordt er een ijzerdraad overheen gespannen, zodat alles op zijn plaats blijft. Zo worden stukjes oever langs de kreek op een natuurvriendelijke wijze be schermd tegen afkalven. In de pauze ploft iedereen neer in de enorme berg maaisel. Lekker genieten van een kop koffie of een boterham. Erf Op een erf verderop zijn ook vrijwilligers bezig. In de schuur is meerdere keren een kerkuil gezien en er zijn uilenballen ge vonden. Réden om een nestkast op te hangen. De langste ladder worclt uitge schoven. Met een zware nestkast op de schouder, hamer en spijkers op zak, klimt een vrijwilliger omhoog om helemaal in de nok aan een dwarsbalk de kast vast te maken, met de opening naar het invlieg- gat in de schuur. In de boomgaard op het erf is een aantal vrijwilligers bezig om de hoogstamfruitbo- men te snoeien. Wie nog met beide benen op de grond staat, ziet alleen de stammen van de bomen en de onderkant van de ladders. De snoeiers zijn tussen de blade ren verdwenen. Alleen de vallende takken Foto: SLZ verraden dat ze er zijn. Het snoeien van een hoogstamfruitboom vraagt kennis en inzicht. Elke boom is anders. Soms is het vanaf de grond beter te zien welke takken er uit moeten dan wanneer men in de boom zit. Elke snoeier komt regelmatig naar beneden om even goed te kijken. Afwisselend Het vrijwilligerswerk in het landschapsbe heer is heel afwisselend. In de zomer maanden maait en snoeit men, worden oeverbescherming gecontroleerd en mei doorns op bacterievuur nagekeken. Poelen schonen en hagen snoeien zijn echte najaarsklussen. In de winter is het tijd om te knotten en in de (hakhout)bos- jes te werken. Het aanplanten van nieuwe Dankzij de vrijwilligers wordt veel werk verzet. Vorig jaar wer den er bijvoorbeeld bijna 4000 bomen geknot. Veel landschaps elementen blijven zo behouden. Zonder hun structurele inzet zou Zeeland er heel anders uitzien. 2001 is uitgeroepen tot het inter nationale jaar van de vrijwilliger. Een goede reden om ook de vrij willigers die actief zijn in het landschapsbeheer eens in het zonnetje te zetten# Sandra Dobbelaar is medewerkster voorlichting, cul tuurhistorie en begeleidt vrijwilligers bij SLZ. 17 WANTIJ oktober'01

Wantij | 2001 | | pagina 21